Odkażanie po zmarłym – dlaczego nie warto robić tego na własną rękę

Sprzątanie po zmarłym to bardzo trudny proces. Jeśli decydujemy się na niego sami, może okazać się bardzo traumatycznym przeżyciem. Oprócz sfery emocjonalnej należy pamiętać, że zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ustawy z dnia 14 marca 1985 r., opracowanej na podstawie Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263 i z 2012 r. poz. 460 i 892 oraz z 2013 r. poz. 2 wymagane jest użycie środków z atestami, specjalistycznego sprzętu, wiedzy oraz doświadczenia. Więc najlepszym sposobem na poświadczenie wypełnienia tych wszystkich wytycznych jest wybranie certyfikowanej firmy.

Co dzieje się po śmierci?

Proces rozkładu zwłok następuje od razu po nastaniu zgonu. Kiedy serce przestaje bić — temperatura ciała spada o 0,83 stopnia Celsjusza na godzinę. Niepompowana krew spływa do niżej położonych partii ciała — w ten sposób powstają plamy opadowe. Ciało wysycha przez utratę wody i sztywnieje. Najszybciej proces gnilny rozpoczyna się w podbrzuszu. W ciele zbierają się też gazy i wytwarza się wiele niebezpiecznych dla człowieka substancji. Proces gnilny ściąga insekty, które składają larwy w zwłokach. Po kilku dniach na skórze powstają bąble i rozkład staje się już wyraźnie widoczny.

sprzątanie po zmarłych
fot.: Firma sprzątająca Vector Łódź.

Jakie substancje wydzielane są przez martwą osobę?

Po nastąpieniu zgonu rozluźniają się wszystkie mięśnie — z organizmu uchodzą zarówno płyny ustrojowe, jak i odchody, czyli kał i mocz. W bardziej dramatycznych sytuacjach również krew. W miejscu zgonu pojawiają się też różnego rodzaju bakterie i groźne grzyby. Pamiętajmy, że od nieboszczyka można zarazić się wirusem HIV oraz Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu A i B, a także patogenami i wieloma innymi substancjami, jak aminy — organiczne pochodne amoniaku.

 

Co zapewnia firma, która zajmuje się sprzątaniem po zgonach?

Firmy zajmujące się porządkowaniem mieszkań po zgonach zajmują się kompleksowym czyszczeniem i dezynfekcją lokalu. Sprzątanie po zmarłym nie polega na wyrzuceniu zanieczyszczonych mebli na śmietnik. Należy pamiętać, że wszelkie skażone substancjami z poprzedniego punktu meble i części mieszkania muszą bezwzględnie zostać poddane odpowiedniej obróbce, która pozwoli na odkażenie ich.

Zanieczyszczone elementy należy odpowiednio zutylizować. Profesjonalne firmy zapewniają więc środki odpowiednio dobrane do rodzaju śmierci i stopnia rozkładu, które skutecznie zdezynfekują miejsce śmierci. W dodatku zapewniają kompleksowe oczyszczenie miejsca śmierci z tkanek i szczątków. Metodą na ciepło ściągają parkiety i tapety, by pozbyć się krwi i innych płynów ustrojowych roznoszących bakterie z całego mieszkania. Takie działania zapobiegają późniejszemu roznoszeniu się nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo by zapobiec odorowi — używają specjalnych technik, takich jak ozonowanie.

odkażanie po zmarłych

 

Dlaczego tylko profesjonaliści powinni zajmować się sprzątaniem po zgonach?

Miejsce śmierci jest bardzo nieprzyjemnym widokiem. Po zmarłym pozostają krew, płyny ustrojowe, odór. Osoba, dla której taki widok jest niecodzienny, może doświadczyć traumatycznego przeżycia.

W dodatku na miejscu śmierci jest wiele bakterii i drobnoustrojów, które mogą doprowadzić do groźnych chorób lub nawet zejścia śmiertelnego. Przez nieuwagę spowodowaną niedoświadczeniem osoby porządkującej może stać się tragedia. W dodatku tylko przeszkolony i certyfikowany specjalista zna kolejność czynności i rodzaje najlepszych środków, które doprowadzą miejsce śmierci do stanu sprzed jej zajścia. Nieumiejętne porządki są nie tylko niebezpieczne dla osoby się ich podejmującej, ale też nieskuteczne.

Sprzątanie po osobie zmarłej to bardzo złożone i trudne zadanie. Polskie prawo wymaga by teren po śmierci został odpowiednio uprzątnięty i zdezynfekowany. Do takiego zabiegu potrzeba specjalistycznego sprzętu, który nie tylko pozwoli na uprzątniecie materiału po zwłokach, w tym płynów ustrojowych, krwi i fekaliów, ale też odoru, wirusów, grzybów i bakterii.

Całego procesu nie powinniśmy podejmować na własną rękę, tylko zlecić go profesjonalnej firmie, która zajmuje się czyszczeniem lokali i otwartych przestrzeni po zwłokach. Tylko one dobierając odpowiednie środki i ozonując — oczyszczą miejsce ze wszystkich zanieczyszczeń i spełnią wszelkie stawiane przez sanepid wymogi sanitarne, by miejsce śmierci mogło wrócić do codziennego, bezpiecznego użytku.