Pomoce logopedyczne dla dzieci i dorosłych – co warto wykorzystać w terapii?

Wady wymowy mogą rzutować na całe życie człowieka – źle wpływać na pewność siebie, relację, z rówieśnikami, problemy z nauką, czy rozwój. Dlatego nauka poprawnego mówienia u dzieci jest niezwykle ważna. Wiele dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ma problem z wypowiadaniem niektórych sylab i musi korzystać z pomocy logopedy. Jednak nauka wyraźnego mówienia może być dla niektórych z nich stresująca. Tak więc,  aby nauka była nie tylko pożyteczna, ale też przyjemna, warto posłużyć się zabawkami logopedycznymi, które wspomagają prawidłowy rozwój.

Czym są zabawki logopedyczne?

Niestety ćwiczenia logopedyczne, nie są proste i nie każdy maluch od razu sobie z nimi radzi Wymagają wielokrotnych powtórzeń i systematyczności. Podstawą prawidłowego wymawiania głosek jest właściwie ukształtowany aparat mowy. Jednym z powodów, dla których dziecko nieprawidłowo mówi, może być jego budowa spowodowana wadami genetycznymi, złych nawyków np. ssania kciuka, czy po prostu tym, że aparat mówienia nie zdążył się jeszcze w pełni rozwinąć.

pacynka logopedyczna

W swojej pracy logopedzi wykorzystują pomoce logopedyczne, które umożliwiają ćwiczenie prawidłowej wymowy oraz skuteczne korygowanie wad. Do zabawek, służących do ćwiczeń logopedycznych angażujących aparat oddechowy możemy zaliczyć głównie różnego rodzaju dmuchawki, czyli zabawki, które uczą odpowiedniego oddechu poprzez dmuchanie w nie. Mogą to być m.in. gwizdki piszczałki, łódki napędzane balonikiem, styropianowe piłeczki, czy helikoptery napędzane podmuchami.

Do innych zabawek logopedycznych należy gryzak logopedyczny, którego zadaniem jest pobudzanie zmysłów dotyku i odpowiednie stymulowanie mięśni żuchwy. Co ciekawe narzędzie to ma także zastosowanie w zwalczaniu niechęci do jedzenia u dzieci. Do zabawek wspomagających należą także narzędzia specjalistyczne np. do terapii rotacyzmu, a także lusterka logopedyczne.

Te z pozoru niewinne zabawki znacznie usprawniają aparat mowy. Poza tym pozytywnie wpływają na podejście dziecka do ćwiczeń i znacznie zmniejszają stres związany z wizytami u logopedy.

Nauka może odbywać się przez zabawę

Jak powszechnie wiadomo dzieci najszybciej uczą się przez zabawę. Dzięki temu angażują się w zajęcia, chętnie robią to systematycznie i nie marudzą, a takie nastawienie jest konieczne  dla prawidłowej nauki  mowy.

Najważniejsze ćwiczenia, oprócz odpowiedniego ułożenia języka są ćwiczenia oddechu i tego jak dziecko potrafi rozróżnić wdechy od wydechów. Do tego może posłużyć nawet zwykła słomka, styropianowa kulka, wiatraczek, skrawek papieru, czy piórko. Aby taka zabawka szybko się nie znudziła można nabyć odpowiednie zabawki logopedyczne, które swoją atrakcyjną dla dziecka formą zachęcają do nauki poprzez zabawę. Najważniejsze, aby maluch nie zraził się do ćwiczeń i był chwalony za efekty, które osiągnął poprzez swoją pracę.

Ponadto na stronie liger.net.pl do nabycia oprócz ciekawych zabawek i gier logopedycznych są także książki, które będą dla rodziców wspaniała inspiracją do zabaw z dzieckiem, które przy okazji sprawią, że ćwiczenia mowy będą dla niego przyjemnością i sposobem na pogłębienie więzi z opiekunem, a także co najważniejsze będzie także metodą na pozbycie się strachu przed logopedami i ćwiczeniami mowy.

płytka przedsionkowa

Pomoce logopedyczne nie tylko dla dzieci

Pamiętajmy, że nie tylko dzieci mogą uczyć się poprawnej mowy. Proste narzędzia do ćwiczeń dostępne są także dla dorosłych, a ich użytkowanie możemy zastosować w przerwie od szkoły, czy pracy. Z pewnością poprawi to nasze samopoczucie, a także nasz obraz w oczach innych. Poprawna dykcja przydaje się podczas rozmów o pracę, różnych prezentacji, czy w kontaktach towarzyskich.

Poprawna wymowa jest niezwykle ważna. To od niej zależy rozwój dziecka, jego samoocena, która rzutuje na całe życie, relacje z rówieśnikami, czy wyniki w nauce. Poprawna dykcja ma wpływ na nasz wizerunek w oczach innych, znalezienie lepszej pracy, wykształcenie, zdolności do nauki języków obcych. Pamiętajmy, że na ćwiczenia aparatu mowy nigdy nie jest za późno, a różnorodność gier, zabawek i przyrządów do ćwiczeń jest tak wielka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pomóż sobie i swojemu dziecku fundując mu dobry start w przyszłość.