Projektowanie wnętrz – w domu, biurze i nie tylko

Praca, jaką wykonuje projektant wnętrz, pozwala przygotować zarówno wnętrza mieszkalne, jak i użytkowe w taki sposób, by korzystanie z nich było jak najwygodniejsze, a przy tym, by dostarczało przyjemnych wrażeń estetycznych. Profesjonalny projektant powinien w swoich projektach uwzględniać obie te kwestie – funkcjonalność i estetykę.

Projektowanie wnętrz mieszkalnych

Najpopularniejszą okazją do zatrudnienia fachowca jest projektowanie domu. Styliści bowiem pomogą nam odpowiednio urządzić dom i dopasować wszystkie meble i dodatki do naszych oczekiwań. Ważne jest to, by trafić w gust klienta. Projektowanie wnętrz w domu odbywa się najczęściej i w tym specjalizuje się najwięcej stylistów. Projektanci są też przyzwyczajeni do doboru mebli i dodatków do konkretnych pomieszczeń znajdujących się w domu klienta. Istnieje wiele różnych typów profesji projektantów wnętrz. Najczęściej spotykaną jest projektowanie domu. Jest to najbardziej popularna forma doradztwa klientom z tego zakresu.

Sklepy, muzea, galerie…

Wnętrza można projektować w każdym budynku, nie tylko w domu. Bardzo często projektanci wnętrz zajmują się także miejscami, które służą do użytku publicznego. Są to na przykład wielkie restauracje, galerie handlowe, ekskluzywne sklepy czy muzea. Jest to zadanie godne projektanta wnętrz, ponieważ jest to osoba, która doskonale zna się na tym, jak powinny wygląda wszystkie wnętrza. Często bywa tak, że zostawia się „wolną rękę” projektantowi, zdając się na jego artystyczny zmysł. Ponadto, wygląd wnętrza ma także za zadanie zachęcać klienta do przebywania w danym miejscu.

Czy jest to trudne zadanie?

Projektowanie wnętrz nie jest trudnym zadaniem, zwłaszcza dla projektanta wnętrz, który od wielu lat zajmuje się ową profesją. Wykonując swój zawód dodatkowo zdobywa on doświadczenie i nabywa nowych umiejętności. Trudne zadanie może się nam trafić, jeżeli mamy wymagającego klienta. Dom o niestandardowych wymiarach lub wysokościach i kształtach może czasami sprawić większy problem, jednak dobry projektant wywiąże się z każdego zadania. Będąc fachowcem uda nam się stworzyć zupełnie nowoczesny projekt.

projektowanie wnętrz szczecin

Projektowanie wnętrz jest zadaniem dla projektanta lub stylisty, który zajmuje się tym zawodowo. Nie zawsze jednak będzie nam potrzebne zatrudnienie fachowca w kilku sytuacjach. Po pierwsze, jeżeli sami jesteśmy projektantami wnętrz i świetnie znamy się na wszystkich stylach i trendach. Jest to ułatwienie ponieważ nie musimy nikogo zatrudniać do urządzenia nam mieszkania i, co ważne – możemy dobrać sobie wszelkie kolory, dodatki i meble według własnego gustu i smaku. Ponadto, projektanci wnętrz potrzebują czasu, żeby zrobić wstępny projekt naszego domu i jego aranżacji.

Jak zostać projektantem wnętrz?

Projektantem wnętrz można zostać kończąc niektóre z artystycznych kierunków. Jednak aby dostać się na wymarzone studia o kierunku artystycznym, konieczne są umiejętności, wyczucie smaku, odpowiedni gust oraz zamiłowanie do urządzania mieszkań i domów. Ponadto, żeby móc osiągnąć sukces, musimy stale podwyższać swoje kwalifikacje i umiejętności. Projektanci wnętrz są osobami, które wprowadzają często innowacyjne metody, jeżeli chodzi o urządzanie mieszkań.


Projektowaniem wnętrz zarówno prywatnych jak i komercyjnych zajmuje się chomepoznaj ofertę.