Psia dieta – czym nie powinno się karmić psa?

Posiadanie psa to nie tylko świetna zabawa i poranne pieszczoty, ale również ogromna odpowiedzialność dla właścicieli – zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie związane z dietą. Wiele osób zapomina, że pies z różnych względów nie powinien spożywać niektórych grup pokarmów. Czym nie powinniśmy go karmić?
Niektóre produkty, które spożywają ludzie są niezwykle niebezpieczne dla naszych małych pupili. Oczywiście w niektórych momentach trudno jest poskromić psiego łakomczucha, ale dla jego bezpieczeństwa warto wiedzieć jakich pokarmów nie powinien spożywać. Istotne jest również, aby znać sposoby leczenia psów, jeśli w jakiś sposób zdobędą szkodliwe dla nich produkty.

Ludzkie jedzenie – dlaczego nie powinniśmy go podawać psu?

Od wielu dziesięcioleci podawanie psom resztek z obiadu to całkiem popularna praktyka. Niektórzy aż po dzień dzisiejszy nie wiedzą, że ludzkie jedzenie wcale nie jest dobre dla psów – wręcz przeciwnie. Mocno przyprawione pożywienie, pełne soli i nierzadko pełne ostrych składników negatywnie wpływa a układ trawienny naszego pupila. Bardzo często konsekwencje takiej diety pojawiają się u psa dopiero z upływem lat.
Szkodliwe jest również podawanie psu kości drobiowych – nie tylko źle wpływają na organizm, ale również mogą doprowadzić do przebicia żołądka.

Słodycze, zwłaszcza czekolada nie są dla psa

Chyba wszyscy wiedzą, że psy nie powinny jeść czekolady – mało jednak mówi się dlaczego. W czekoladzie znajduje się kofeina i teofilina – te składniki nie tylko powodują biegunkę czy wymioty, ale są na tyle trujące, że negatywnie wpływają na serce naszego pupila. Psom nie wolno podawać także surowego ciasta drożdżowego i to z tych samych powodów, przez które nie mogą go jeść ludzie – ciasto pęcznieje w żołądku.

Dlaczego nie wolno podawać psu nabiału?

Wbrew pozorom psy nie mogą także spożywać nabiału, który znajduje się w ludzkim jedzeniu. Znaczna większość czworonogów nie toleruje laktozy, więc warto darować sobie eksperymenty. Ostatecznie zjedzenie nabiału może skończyć się jedynie biegunką, ale w perspektywie czasu konsekwencje mogą być niebezpieczne.

Winogrona i rodzynki – nie w psiej diecie

Winogrono oraz jego suszona wersja to owoc, którego absolutnie nie można podawać psom. Nie tylko negatywnie wpływa na wątrobę i nerki czworonoga, ale przede wszystkim w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci małego przyjaciela. Zagrożone są głównie szczeniaki, które nawet po spożyciu niewielkiej ilości umierają.

pies
Leczenie w przypadku spożycia zabronionego produktu

Jeśli nasz pies mimo usilnych zabiegów i przestrzegania diety spożyje jeden z niedozwolonych składników, konieczna może okazać się wizyta u weterynarza. W niektórych momentach jak zatrucia z wymiotami czy biegunką zostaną szybko wyleczone przez specjalistę. Pies dostanie środki, po których poczuje się lepiej. W przypadku bardziej poważnych problemów konieczna może się okazać interwencja chirurgiczna lub nawet konieczność zostawienia psiaka w klinice. Weterynarz z pewnością przepada czworonoga i zrobi wszystko, aby pomóc psu. Warto jednak pamiętać, że reakcja właściciela powinna być szybka – nie można czekać na pogłębienie się objawów, ponieważ zwierzę rzadko kiedy pokazuje, że jest coś nie tak.

Psia dieta – dlaczego warto jej przestrzegać?

Pies to nasz najlepszy przyjaciel, dlatego warto dbać o zdrowy i bezpieczny sposób odżywiania. Unikanie takich produktów jak czekolada, winogrona, surowe ryby czy nabiał, a podawanie jedynie karmy dedykowanej psom sprawi, że zwierzę będzie zdrowe i szczęśliwe.