Rehabilitacja sportowa – na NFZ czy prywatnie?

Narodowy Fundusz Zdrowia wspiera pacjentów z całej Polski w wielu trudnych sytuacjach zdrowotnych. Z tej pomocy korzysta tysiące ludzi, ponieważ nie każdy może pozwolić sobie na prywatną obsługę w gabinetach medycznych.

Rehabilitacje sportowe mogą być długim i kosztownym procesem leczniczym, dlatego warto dowiedzieć się więcej o bezpłatnych refundacjach NFZ. Z rehabilitacji korzystają osoby, które nie wymagają stałego pobytu w szpitalu, jednak mimo wszystko niezbędna jest im pomoc fachowca oraz opieka lekarza.

Kolejki, by zapisać się na refundację bywają tłoczne, jednak o kolejności przyjęcia decyduje rodzaj urazu oraz stopień zaawansowania kontuzji. Pierwszeństwo mają osoby po wypadkach samochodowych, zawałach oraz z urazami kręgosłupa, ponieważ są to sytuacje wymagające natychmiastowego działania. Kontuzje sportowe stanowią jednak dużą część wszystkich rehabilitacji z NFZ i w wielu przypadkach czas oczekiwania jest relatywnie krótki.

Lekarze zdają sobie sprawę, że w sytuacji zerwania więzadeł krzyżowych, ścięgna Achillesa czy naderwania łąkotek prędko musi zostać przedstawiona diagnoza i metoda leczenia. W przeciwnym wypadku kości oraz tkanki mogą źle się zrosnąć, uniemożliwiając powrót do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej.

Jak ubiegać się o refundację?

wywiad fizjoterapiaProces ubiegania się o refundację rozpoczyna się od pozyskania skierowania, które wystawiają jedynie te ośrodki medyczne, którą dysponują podpisaną umową z NFZ. Należy więc zwrócić uwagę na zakres możliwości poradni rodzinnej oraz upewnić się o współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pierwsza wizyta będzie rzutowała na dalszy proces rehabilitacji, czyli tuż po przeprowadzonym wywiadzie umożliwiającym poznanie problemu pacjenta, zostanie dobrana odpowiednia technika fizjoterapeutyczna.

Na zabiegach NFZ przede wszystkim stosowane są rehabilitacje ruchowe, gimnastyka masaże, a także leczenie ultradźwiękami i polem elektromagnetycznym. Pacjent może ubiegać się również o zajęcia hydroterapii oraz krioterapii, czyli inaczej zimnolecznictwo – zabiegi wykonywane przy pomocy strumienia wody poniżej 0°C.

NFZ nie wprowadził ograniczeń ilości rehabilitacji przypadającego na jednego pacjenta, dlatego może on korzystać z bezpłatnych usług wielokrotnie w ciągu roku. Jednakże w przypadku, gdy poszkodowany nie jest w stanie samodzielnie dotrzeć do placówki leczniczej, może skorzystać z możliwości dojazdu specjalisty do swojego domu, nawet do 80 zabiegów rocznie. Trzeba będzie jednak się liczyć z dłuższym czasem oczekiwania w kolejce, niekiedy nawet do kilku miesięcy. Na stronie internetowej NFZ można jednak pobrać dokładną informację o czasie oczekiwania w wybranej przez nas placówce.

Co z rehabilitacją prywatną?

fizjoterapeuta sportowy wrocławPomimo zalet, jakimi cechuje się rehabilitacja przeprowadzana w ramach NFZ, nadal wielu pacjentów decyduje się na prywatne leczenie. Całkowity koszt rehabilitacji może się różnić w zależności od rodzaju urazu oraz od długości leczenia. Z racji tego, że coraz większa liczba pacjentów wybiera rehabilitację odpłatną, ostatnimi czasy znacznie wzrosła liczba placówek świadczących tego typu usług. Rehabilitacja, fizjoterapia, terapia manualna czy trakcja to tylko niektóre z zabiegów, jakie są wykonywane w placówkach prywatnych. Duża liczebność placówek rehabilitacyjnych przekłada się na niższe ceny zabiegów.

Niższe ceny zabiegów to nie jedyna zaleta, jaką cechują się zabiegi rehabilitacyjne w prywatnych gabinetach. Pacjenci przede wszystkim zwracają uwagę na atmosferę jaka panuje w placówce, podejście do pacjenta oraz czas oczekiwania. Wybierając gabinet prywatny, mamy gwarancję krótszych kolejek, co znacznie wpływa na nasz stan zdrowia po wypadku lub złamaniu. Obecnie istnieje także możliwość rehabilitacji z odjazdem. Jeśli mieszkamy na obrzeżach miasta lub nie mamy możliwości osobiście dojechać do placówki, warto wybrać tę opcję. 

Prywatne gabinety działają nie tylko w większych miastach. Pacjenci, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach również mogą skorzystać z oferty placówki prywatnej. Warto przemyśleć kwestię wyboru odpowiedniej placówki medycznej. Proces rekonwalescencji trwa od kilku tygodni do kilku lat, w zależności od typu urazu oraz od indywidualnych kwestii takich jak wiek, ewentualne choroby czy stopień natężenia bólu.

Wybierając rehabilitację na NFZ możemy znacznie ograniczyć koszta leczenia, jednak prywatna opieka daje nam gwarancję szybszej rehabilitacji. Lekarze w placówkach prywatnych często dysponują o wiele lepszym sprzętem, a ich podejście jest indywidualne. Dodatkowo, prywatne gabinety często oferują bardziej różnorodne metody leczenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistą Grzegorzem Tokarczykiem z Global Therapy.