Kostka brukowa to temat niezwykle szeroki. Mimo potencjalnie wąskiego zastosowania, o kostce brukowej można mówić dużo i w różnych okolicznościach. Układana jest zarówno przez firmy należące do spółek miejskich jak i przed firmy prywatne. Zajmują się tym całe firmy budowlane albo podwykonawcy, zajmują się tym także osoby prywatne, które chętnie układają kostkę brukową na terenie swojego podwórza. Właśnie tam znajdziemy najpiękniejsze wzory oraz kompozycje.
Kostkę brukową możemy podzielić ze względu na jej rodzaj, wyróżniamy przede wszystkim:
- kostkę dekoracyjną – znajduje ona zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zachowanie odpowiednich walorów estetycznych – blisko domów, biur, w atrakcyjnych przestrzeniach miejskich
- płyty tarasowe – jak sama nazwa wskazuje tego rodzaju płyty przeznaczone są pod zabudowanie okołodomowe jak tarasy, patia itd – można je także wykorzystać w innym celu – jak na przykład podstawa miejsca składowania drewna. Dzięki płytom drewna nie nasiąka wilgocią od spodu.
- kostkę przemysłową – produkowana jest maszynowo oraz masowo – służy tworzeniu chodników, placów oraz innych miejsc w przestrzeni publicznej. Jest tańsza niż kostka dekoracyjna, ale też zdecydowanie mniej urodziwa oraz po prostu…nudna. Rzadko występuje w innym kolorze niż szary.
Kostka dekoracyjna w twoim ogrodzie
Dekorowanie kostką brukową ogrodu jest naturalne i coraz popularniejsze. Ludzie zaopatrzają się w całe palety kostki dekoracyjnej, która posiada różny wymiar, kształt stopień dopasowania czy barwę. Na pewno wyróżnić możemy kostki ze względu na kolor – dominują barwy stonowane i ciemne, takie jak szary, czarny, brązowy, rudy, bordowy czy popielaty. Rzadko spotyka się kostkę białą, żółtą lub jeszcze w jakimś innym kolorze. Kostka dekoracyjna dzieli się również ze względu na wymiar – spotykamy kostki małe – czasami mają wymiary zaledwie niecałych 100cm2 powierzchni górnej, innym razem są nawet 4 krotnie większe. Niektóre są także stosunkowo płytkie, inne zaś głębokie – jakie wybrać? To właściwie nie ma większego znaczenia, jednakże w układaniu kostek o mniejszej wysokości warto przygotować stabilniejsze podłoże – betonowo piaskowe oraz krawężniki.
Kostki mogą także mieć różne kształty. Tutaj dominują prostokąty, kwadraty, rzadziej trapezy oraz inne formy – czasami możemy znaleźć kostki półokrągłe lub nieforemne, które można atrakcyjnie wykorzystać. Warto zakupić kilka rodzajów kostek i układać je według schematów polecanych przez firmy sprzedające kostkę – możecie takie znaleźć na przykład na stronie firmy Drokan-1 kostka brukowa. Atrakcyjna ułożenie kostki wpływa na ostateczny stopień elegancji naszego ogrodu i sprawia, że czujemy się w nim lepiej. Dla przykładu: kupmy kostkę o średnicy 10 centymetrów oraz mniejsza – o średnicy 5. Przyłóżmy mniejszą kostkę do bocznej krawędzi i zróbmy to dookoła dużej kostki. W ten sposób tworzymy unikalny wzór, który ciężko podrobić. Poniżej znajduje się zdjęcie poglądowe: