Ściany i sufit w kuchni – jak je malować?

Kiedy nadchodzi okres wakacyjny, dzieci wyjeżdżają na kolonie albo do dziadków, często bierzemy urlopy w pracy, aby odświeżyć lub wyremontować dom lub mieszkanie. Zabieramy się za to oczywiście pełni dobrych chęci i energii, wierząc, że tym razem obejdzie się bez nadmiernego bałaganu, pochlapanych farbą mebli i okien, ubrudzonych żyrandoli i lamp.

Odśwież ściany malowaniem

Zaczynamy oczywiście od doboru kolorystyki farb do wszystkich pomieszczeń, które zamierzamy odświeżyć – zmieniając je albo pozostawiając te same, aby jedynie troszkę odświeżyć wyblakły i wypłowiały przez słońce kolor. Dopiero potem powinien rozpocząć się ten trudniejszy etap prac, czyli malowanie. Zaczynamy oczywiście od pomalowania wszystkich sufitów, czyli jednej z najtrudniejszych części całego remontu.

Należy przed tym starannie przygotować każde pomieszczenie, czyli powynosić z niego przedmioty i meble, których nie chcemy zabrudzić kapiącą farbą lub ewentualnie dokładnie i szczelnie poprzykrywać folią malarską te wszystkie elementy, których nie możemy przenieść gdzieś indziej. Potem na podłogi zagrożone zachlapaniem, rozkładamy gazety lub folie, a także zabezpieczamy taśmą wszelkie listwy i kontakty. Aby stłumić mogące się potem pojawić refleksy światła, do pomalowania sufitu należy wybrać farby matowe. A w celu zmniejszenia połyskliwości malowanego sufitu, do wykonania tej pracy wybierz wałek z długim włosiem – radzi nam firma Prace Wykończeniowe 24 – wykonująca malowanie i remonty.

Tak przygotowani, możemy zabrać się do pracy. Malowanie sufitu rozpoczynamy od okna, a jeśli w pokoju znajduje się więcej niż jedno okno, należy rozpocząć od tego, przez które do pomieszczenia dostaje się najwięcej światła. Pierwszą warstwę farby należy nałożyć równolegle do okna, od którego rozpoczynamy. Natomiast druga warstwę należy nałożyć w sposób prostopadły do tego samego okna.

Chcąc zrobić połączenie między ścina a sufitem, należy zastosować taśmę malarską albo wałka do odcinania w narożach. Warto pamiętać, aby zarwać ja wcześniej, zanim farba całkowicie wyschnie, ponieważ potem możemy usunąć ją wraz z kawałkiem farby powodując nierówności.

Jeśli chcemy optycznie podnieść sufit, należy podczas malowania, użyć białej farby albo innej równie jasnej. A kiedy chcemy go obniżyć, do jego pomalowania należy użyć raczej ciemnych kolorów i w trakcie pracy, pomalować również pasek górnej części ściany.

Stosując się do powyższych wskazówek w łatwy i dość szybki sposób poradzimy sobie z pomalowaniem sufitów i będziemy mogli przejść do dalszych, nieco prostszych etapów remontu.

Jak pomalować ściany w kuchni?

Odwiedzając wszystkich znajomych lub przyjaciół, bardzo lubimy przesiadywać z nimi w miejscu będącym sercem całego domu, czyli kuchni. Zazwyczaj to właśnie tam, przy gorącej, parującej kawie oraz słodkich ciasteczkach wypływa na wierzch wiele głęboko skrywanych sekretów i tajemnic, które powierzmy najbliższym na osobom.

To właśnie w kuchni dzielimy się z rodziną swymi radościami, osiągnięciami i malutkimi smuteczkami. Przy kuchennym stole mają miejsce poważne rozmowy oraz lekkie, niewinne pogaduchy i przekomarzania. Dlatego właśnie to pomieszczenie, będące dumą każdej pani domu, powinno być urządzone w taki sposób, aby każdy kto się tam pojawi, poczuł niepowtarzalną domowa atmosferę i aby wszyscy domownicy, a także przybyli goście, chcieli tam spędzać czas i z radością przebywać każdego dnia, nie tylko podczas wspólnych posiłków. Więc powinno stamtąd bić niepowtarzalne ciepło.

Kuchnia to również miejsce, gdzie przyrządza się posiłki, a także często, wspólni je spożywa. A więc powinna być urządzona w taki sposób, żeby sprawiała wrażenie ciągle czystej, nawet pomimo panującego tam nieporządku podczas przyrządzania różnych potraw. Dlatego warto wcześniej, poza odpowiednim, praktycznym ułożeniem mebli i sprzętu AGD, pomyśleć nad kolorem ścian.

Malowanie pędzlem
Uniwersalną barwą jest klasyczna i wiecznie modna biel, jednak jest to kolor, który dosyć często trzeba odświeżać, ponieważ nawet najuważniejsza pani domu nie zapobiegnie przypadkowemu zachlapaniu ścian, albo pobrudzeniu ich przez nieposłusznego malucha. Dlatego idealnym rozwiązaniem podczas remontu tego pomieszczenia będzie położeni płytek w miejscach szczególnie narażonych na zachlapania i pobrudzenia.

W ostatnim czasie niezwykle modne stało się malowanie ścian kuchennych w kolorach wyrazistych, ciepłych i jaskrawych, które nadadzą pomieszczeniu niezwykłego charakteru i sprawią, że każdy chętnie tam zasiądzie do porannego śniadania. Przeważnie są to soczyste pomarańcze, kojarzące się z świeżością i ciepłem albo gorące czerwienie dodające pomieszczeniu charakteru i przytulności. Niektórzy preferują ściany we wszelkich odcieniach zieleni i brązu sprawiające, że czuje się w tym miejscu specyficzną, swojską atmosferę, a także niezwykle uspokajające i relaksujące.