Tabletka dzień po – jak ją dostać?

Tabletka „dzień po” to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, stosowanej po stosunku płciowym bez zabezpieczenia przed niechcianą ciążą lub w sytuacji, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły. Przyczyn, dla których kobieta może chcieć skorzystać z takiej formy zapobiegania ciąży jest wiele, ale należy wskazać że metoda ta powinna być zawsze formą leczenia doraźnego, a nie sposobem stosowanym każdorazowo po stosunku bez zabezpieczenia. Kto i kiedy może otrzymać receptę na tabletkę „dzień po”?

Kiedy stosuje się tabletkę „dzień po” i w jaki sposób działa?

Antykoncepcja awaryjna może być stosowana, gdy doszło do stosunku bez zabezpieczenia, wcześniejsza metoda antykoncepcji zawiodła lub została użyta w sposób nieprawidłowy (np. pominięte tabletki, nieprawidłowo założona prezerwatywa). We wszystkich powyższych przypadkach możliwe jest skorzystanie z jednej z dwóch dostępnych tabletek doustnych zawierających dużą dawkę substancji hormonalnych, które zablokują lub opóźnią owulację na tyle, by niemożliwe było zapłodnienie jajeczka przez plemnik i zagnieżdżenie się ciąży.

Tabletka dzień po powinna być zastosowana możliwie jak najszybciej. Zależnie od zapisanego przez lekarza preparatu, tabletkę można zastosować do 72 godzin po stosunku (lewonergestrel, np. w Escapelle) lub w ciągu 120 godzin po stosunku (octan uliprystalu, np. EllaOne). Im później przyjęta tabletka, tym mniejsza szansa na jej działanie – jeśli dojdzie do zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka, tabletka nie wpłynie na rozpoczętą ciążę. W związku z powyższym natychmiastowa wizyta u lekarza w celu uzyskania recepty będzie kluczowa – aby wykupić tabletki „dzień po” konieczne jest posiadanie e-recepty.

Kto może dostać receptę na antykoncepcję awaryjną?

Aby wykupić tabletkę „dzień po” należy mieć receptę, którą mogą wystawiać nie tylko ginekolodzy, ale lekarze dowolnej specjalizacji do których zgłosi się potrzebująca pacjentka. Od 2020 roku wszystkie recepty wydawane są w formie elektronicznej – pacjent musi podać w aptece swój numer PESEL oraz otrzymany od lekarza kod odbioru, bez konieczności okazywania papierowej recepty (które oficjalnie nie są już wydawane, poza szczególnymi przypadkami). Powyższa sytuacja jest znacznym ułatwieniem dla pacjentek, które potrzebują skorzystać z tabletki „dzień po” – dzięki dostępnym przychodniom zdalnym możliwe jest umówienie się na konsultację online i uzyskani e-recepty na antykoncepcję awaryjną bez wychodzenia z domu czy spotykania się z własnym lekarzem.

Jeśli potrzebujesz tabletki „dzień po”, możesz zadzwonić do swojej przychodni i umówić się osobiście do lekarza pierwszego kontaktu, odbyć wizytę telefoniczną lub wizytę online, jeśli przychodnia prowadzi takie konsultacje, skontaktować się ze swoim ginekologiem lub skontaktować się z dowolnym lekarzem w zdalnej przychodni i skorzystać z wirtualnych konsultacji z uzyskaniem e-recepty na jedną z dostępnych tabletek antykoncepcji awaryjnej od ręki. Ostatnia opcja może okazać się korzystna dla kobiet, które odczuwają wstyd przed zgłoszeniem się do własnego, znanego sobie lekarza i zapytania o tabletkę „dzień po”, w sytuacji gdy lekarz pierwszego kontaktu odmawia wypisania recepty powołując się na klauzulę sumienia, a także dla kobiet przebywających poza swoim miejscem zamieszkania i niemogących skorzystać z tradycyjnej wizyty u swojego lekarza.

Tabletka dzien po
Receptę na tabletkę dzień po możesz dostać np. w ZdalnejPrzychodni.pl

Gdzie udać się z receptą na tabletkę „dzień po”?

Nie każda apteka posiada w sprzedaży antykoncepcję awaryjną. Zdarza się, że pacjentka musi sprawdzić kilka punktów zanim dotrze do apteki, w której uda się zrealizować receptę. Mając tego świadomość warto korzystać z dostępnych w sieci wyszukiwarek (np. GdziePoLek), otrzymując wyraźną informację na temat konkretnych aptek prowadzących sprzedaż antykoncepcji awaryjnej.

Pamiętajmy, że w przypadku tabletki „dzień po” czas jej zażycia ma ogromne znaczenie. Jeśli obawiasz się, że stosowana metoda antykoncepcji mogła zawieść lub gdy nie została w ogóle zastosowana, skonsultuj się z lekarzem jak najszybciej korzystając z wizyty osobistej, telefonicznej lub wirtualnej oferowanej przez zdalną przychodnię. Uzyskana w ten sposób e-recepta pozwoli na szybkie wykupienie zapisanej antykoncepcji awaryjnej i przyjęcie jej.

Przypominamy, że nawet w sytuacji użycia tabletki „dzień po”, jeśli krwawienie miesiączkowe opóźnia się lub występują inne sygnały świadczące o ciąży należy wykonać test ciążowy lub udać się do ginekologa.