Taki pokój pokochają dzieci, czyli sposoby na pokój, w którym dzieci chętnie spędzają czas

Pokój dziecięcy to prawdziwa kraina marzeń, której urządzanie powinno być zawsze dobrą zabawą i odzwierciedlać nie tylko gusta rodziców, ale przede wszystkim zainteresowania samego dziecka.

To właśnie pokój dziecięcy jest jednym z pomieszczeń, w którym najczęściej dokonuje się zmian wystroju. Przekraczając próg pokoju malucha można mieć wrażenie wchodzenia w zupełnie inny, bajkowy świat, bo właśnie takie pokoje kochane są przez dzieci najbardziej. Jak sprytnie i tanim kosztem urządzić pokój dziecka, by podobał się zarówno rodzicom, jak i dorosłym? Przedstawiamy kilka sprawdzonych tricków i pomysłów aranżacyjnych polecanych nawet przez najlepszych projektantów wnętrz.

Kolorowe ściany to podstawa – jak urządzić pokój dziecka?

Pokój dziecięcy z motywem dżungliMnogość dekoracji dostępnych w sklepach budowlanych i wnętrzarskich niejednokrotnie przerasta najśmielsze oczekiwania rodziców, którzy w swoim okresie dorastania większość dekoracji i zabawek wykonywali na własną rękę. Aby jednak kupienie jakichkolwiek dostępnych nalepek, tapet czy kolorowych aplikacji miało sens, warto na początek zadbać o dobrą bazę na ścianach. Kolorowe farby to nie tylko idealny sposób na wprowadzenie do pokoju aury zabawy i beztroski, ale też ciekawe rozwiązanie wnętrzarskie pozwalające stworzyć wrażenie znacznie większej przestrzeni. Nie trzeba ograniczać się tu do jednego koloru – ściany, których połowa jest biała, a połowa kolorowa, malowane w nieregularne wzory bądź też w całości pokryte kilkoma różnymi kolorami są jak najbardziej na czasie i spodobają się zarówno najmłodszym, jak i nastolatkom.

Fototapeta w pokoju dziecka – nowoczesny sposób na świetną aranżację

Realistyczne, wysokiej jakości fototapety to bardzo popularne i stosunkowo tanie rozwiązanie, z pomocą którego z łatwością odmienisz nawet najprostszy pokój dziecięcy. Choć wielu rodzicom tapety mogą kojarzyć się z przestarzałymi wzorami z poprzednie epoki, te dzisiejsze niczym nie przypominają oklejonych ścian naszych dziadków. Kolorowe wydruki wykonywane w najwyższej jakości zachowują doskonale intensywność kolorów, sprawiając wrażenie że przedstawione na nich postaci z bajek, scenerie czy abstrakcyjne wzory wyglądają niezwykle realistycznie. Fototapetą można okleić zarówno cały pokój, jak i jedną, akcentową ścianę, tworząc dla dziecka idealne tło do zabaw z rówieśnikami i budując relaksującą scenerię w miejscu, w którym spędza samodzielnie całą noc. Dziecko, które po obudzeniu się od razu zauważy swoje ulubione postaci z bajek będzie zdecydowanie radośniejsze, niż to obudzone w pustym, sterylnie zaaranżowanym pokoju.

Naklejki i panele dekoracyjne

Mniej inwazyjną, choć w dalszym ciągu bardzo atrakcyjną alternatywą dla fototapet są znacznie mniejsze i łatwiejsze do aplikacji i usuwania naklejki przystosowane do przyklejania na ścianę. Gdy wybierzemy kolorową farbę, odpowiednio dopasowany układ naklejek może zbudować na jej tle naprawdę piękną, bajkową scenerię. Niektóre naklejki, podobnie jak wystające ze ściany kolorowe panele i aplikacje mogą zadziałać jako dodatkowa atrakcja sensoryczna w pokoju. Jak wykorzystać to kreatywnie? Na ścianie ozdobionej sześcianami ułożonymi w plastry miodu warto wykorzystać trójwymiarowe postaci z bajki „Kubuś Puchatek”, uzupełniając je o maleńkie naklejki pszczółek czy pełną fototapetę przypominającą Stumilowy Las.

Pokój dziecięcy z morskim motywem
Fototapety do pokoju dziecka są idealnym pomysłem na ożywienie przestrzeni. Dzięki nim każdy rodzic może zmienić pokój malucha w bajkową krainę.

Pozwól dziecku wybrać wystrój pokoju

Jedną z zasad, o jakich zapomina wielu rodziców urządzających pokoje swoich pociech jest dostosowanie pomysłów aranżacyjnych do ich indywidualnej osobowości i zainteresowań. To oczywiste, że nie warto oklejać całego pokoju postaciami z bajki, która za dwa tygodnie może się znudzić i znaleźć swojego następcę. Sztuka kompromisu z dzieckiem nie należy do najłatwiejszych, ale wybierając uniwersalne wzory naklejek czy fototapety i łącząc je z elementami atrakcyjnymi na daną chwilę dla dziecka można stworzyć naprawdę wartościową przestrzeń.

Dlaczego warto zadbać o kolorowy wystrój pokoju dziecka?

Elementy takie jak kolorowe fototapety, naklejki, czy nawet barwnie pomalowane ściany stanowią dla dziecka najlepszy bodziec pobudzający wrażliwość, rozbudowujący wyobraźnię i stymulujący prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny. Dziecko powinno czuć w swoim pokoju radość, chętnie dotykając wszystkiego, co stoi dookoła i wchłaniając wiadomości ze świata właśnie poprzez własne cztery ściany. Minimalizm, elegancję i klasykę pozostawmy więc w sypialni, salonie czy kuchni – pokój dziecięcy powinien stać się najbardziej rozrywkowym pomieszczeniem w całym domu.