W czym może nam pomóc radca prawny?

Kim jest radca prawny i adwokat?

Radca prawny to osoba, do której możemy się udać w momencie, gdy potrzebujemy ważnej porady prawnej. Radca prawny może podpowiedzieć nam, jak musimy zachować się w danej sytuacji, co zrobić lub do kogo pójść, kiedy znajdziemy się w niekomfortowej lub niebezpiecznej dla nas sytuacji na tle prawnym. Jest to prawnik, który zdobył dodatkowe wykształcenie, dzięki któremu ma także więcej uprawnień. Może ona także reprezentować nas w sądzie oraz w urzędach. Jednak, w przeciwieństwie do adwokata, radca prawny nie może bronić nas w każdej sprawie. Posiada on bowiem pewne ograniczenia i to między innymi różni go od adwokata.

Jak zostać radcą prawnym?

Żeby zostać radcą prawnym, należy ukończyć studia prawnicze, odbyć kilkuletnią aplikację radcowską oraz zdać egzamin państwowy z bardzo wysokim wynikiem. Powinien on także odznaczać się wszystkimi cechami, jakie powinien posiadać dobry radca prawny. Jedną z cech jest na przykład nieskazitelność charakteru. Radca prawny powinien być sprawiedliwy, bystry, domyślny oraz obiektywny. Najważniejszą sprawą powinna być dla niego sytuacja klienta. Przyszły radca prawny powinien odbyć kilkuletnią aplikację pod okiem szanowanego radcy prawnego, po to, by jak najwięcej nauczyć się o swoim przyszłym zawodzie. Podczas praktyki, student powoli nabiera wstępnego doświadczenia.

Jakie są jego kompetencje adwokata?

Do kompetencji radcy prawnika należy przede wszystkim doradztwo prawne. Radca prawny także zajmuje się sporządzaniem opinii prawnych i często bierze udział w opracowywaniu projektów prawnych. Ponadto, każdy radca prawny ma obowiązek należności do samorządu radców prawnych. Ów samorząd jest odpowiedzialny za odpowiednie warunki, w których radcy prawni będą wykonywać swoje obowiązki.

adwokaci

Radca prawny a adwokat

Bardzo często te dwa zawody są ze sobą mylone. Adwokat i radca prawny są faktycznie bardzo zbliżone do siebie, jednak istnieją między nimi pewne różnice. Jeżeli chodzi o zatrudnienie, radca prawny musi pracować w ramach stosunku pracy. Może on zostać zatrudniony w kancelariach, w których jego wspólnikami będą inni radcy prawni, adwokaci lub prawnicy. Ponadto, adwokat ma szersze uprawnienia od radcy prawnego. Radca prawny bowiem posiada pewne ograniczenia, co do prowadzonych spraw. Adwokat natomiast może zająć się każdą sprawą, niezależnie z jakiej dziedziny prawa ona pochodzi.

Kiedy możemy zgłosić się do niego?

Do radcy prawnego możemy zgłosić się w momencie, gdy nie potrafimy sobie poradzić z sytuacją na tle prawnym, w której się znaleźliśmy. Jeśli potrzebujemy pilnie napisać konkretne pismo do urzędu, a nie wiemy jak, radca prawny na pewno nam w tym pomoże. Jednak nie zawsze możemy liczyć na pomoc radcy prawnego, ze względu na jego ograniczenia w uprawnieniach. Istnieje także możliwość otrzymania darmowej pomocy prawnej. Jest to bardzo dobra opcja, ponieważ zazwyczaj porady prawne i inna pomoc ze strony prawników, adwokatów i radców prawnych jest dość kosztowna.