Wystawianie faktur online – Ranking programów

Wybór programu do fakturowania to nie łatwe zadanie, szczególnie dla firm dopiero zaczynających swoją przygodę z tego typu rozwiązaniami. Programy do fakturowania online mają ułatwiać zarządzanie dokumentami sprzedaży i ogólne prowadzenie firmy przez maksymalne usprawnienie i automatyzację procesu wystawiania faktur dla kontrahentów. Aby ułatwić Państwu wybór odpowiedniego programu stworzyliśmy ranking tych, które w 2020 roku cieszą się największym zainteresowaniem i zbierają najlepsze opinie wśród użytkowników.

Najlepsze programy do fakturowania online 2020

 1. Melpe

Program stworzony przez wrocławską firmę LTB Sp. z.o.o. istnieje na rynku od 2020 roku, ale jego funkcje połączone z prostym interfejsem i sprawnym działaniem systemu zasługują na wyróżnienie w naszym rankingu. W cenie 6 zł netto miesięcznie i z możliwością przetestowania programu za darmo zyskujesz tutaj dostęp do możliwości wystawiania faktur sprzedaży, dodawania faktur zakupu, zarządzania rozrachunkami, tworzenia i aktualizowania baz kontrahentów z danymi z bazy GUS, tworzenia katalogu towarów i usług, weryfikacji kontrahentów z białą listą podatników VAT, wystawiania faktur w wielu językach i walutach oraz automatycznego zaciągania aktualnego kursu waluty bezpośrednio z list NBP i wielu więcej.

Program pozwala na utworzenie dostępu dla trzech użytkowników, którym mogą zostać nadane odpowiednie uprawienia do obsługiwania programu czy określonych kontrahentów. Melpe ma również wbudowany system CRM do oceniania szans sprzedaży i zarządzania pracą działu handlowego. Dostępny w dwóch wersjach językowych, z czytelnym i wyjątkowo estetycznym interfejsem, bez limitu wystawianych faktur, możliwością dodawania własnego logo do faktur i wysyłania ich do kontrahenta bezpośrednio z poziomu programu, Melpe trafia w naszym zestawieniu na pierwsze miejsce wśród programów do fakturowania online w 2020 roku.

Wystawianie faktur online - Ranking programów

 1. Faktura.pl

Program otwiera dostęp zarówno dla użytkowników premium, korzystających z abonamentu w wysokości 13 zł za miesiąc, jak i użytkowników bezpłatnych, którzy mogą w ramach swojego konta wystawić do 3 faktur miesięcznie. Faktura.pl jest jednym z najlepiej zakorzenionych na rynku polskim programów do fakturowania online, oferującym wszystkie podstawowe funkcje takie jak pobieranie danych kontrahentów z listy GUS na podstawie NIP, REGON bądź KRS, edycję danych bez ograniczeń, możliwość wystawiania różnych dokumentów sprzedażowych, wybieranie waluty dla faktur, oraz wysyłanie dokumentów do odbiorcy w formie e-mail. Niestety, program dostępny jest tylko w jednej wersji językowej i nie daje możliwości wystawiania faktur w języku obcym, co wykluczyło go z walki o pierwsze miejsce w naszym rankingu.

Program jest dostępny z poziomu przeglądarki i przygotowany do wygodnego wyświetlania się na wszystkich urządzeniach, także mobilnych. Choć podobnie jak Melpe nie posiada własnej, dedykowanej aplikacji, korzystanie z niego nawet z poziomu smartfonu jest intuicyjne, a wystawianie faktur nie zajmuje zbyt długo. Faktura.pl oferuje pomoc w obsłudze programu przez zespół wsparcia dostępny drogą e-mailową i telefoniczną.

 1. Fakturownia

Fakturowania jest kolejną dobrą propozycją dla tych, którzy chcą skorzystać z możliwości wystawiania faktur online za darmo. Bezpłatny abonament daje dostęp do 3 faktur miesięcznie, choć oczywiście w wersji premium liczba dokumentów sprzedażowych w miesiącu jest nielimitowana. Program, podobnie jak poprzednie obsługuje wszystkie najważniejsze funkcje automatyzacji wystawiania faktur – pobieranie danych kontrahentów z bazy GUS, weryfikowania z białą listą podatników VAT, wystawiania różnych dokumentów sprzedażowych, wybieranie waluty dla faktur, oraz wystawiania faktur w 30 różnych językach (wersji dwujęzycznej, niezbędnej dla prawidłowego wystawienia zagranicznej faktury w Polsce). Program nie ma wielu ograniczeń, jest przejrzysty i intuicyjny, a dla użytkowników mobilnych dostępny jest także w wersji aplikacji na Android i iOS.

 1. Faktura XL

Faktura XL daje dostęp do 10 faktur miesięcznie w wersji darmowej lub nielimitowany dostęp do programu w wersji abonamentowej. Program jest jednym z najmocniej rozbudowanych, oferując wszystkie najważniejsze funkcje niezbędne przy wystawianiu faktur. Wśród ciekawszych, niestandardowych rozwiązań wprowadzono tu m.in. możliwość poprawiania wszystkich danych na fakturze, zintegrowania programu z systemami płatności online, wystawiania faktur w dowolnej walucie, faktur dwuwalutowych oraz 7 różnych wersjach językowych. Sam interfejs programu jest dostępny również w języku angielskim, co zdecydowanie przemawia na plus.

W programie Faktura XL masz możliwość wybrania szablonu faktury i dostosowania jego kolorystyki do własnych potrzeb, a także dodawania logo i dodatkowego elementu graficznego na dokumencie. Program nie posiada własnej aplikacji na urządzenia mobilne, ale sprawnie funkcjonuje z poziomu przeglądarek dzięki intuicyjnemu, responsywnemu interfejsowi.

 1. iFirma

Ostatnią pozycję w naszym rankingu 5 czołowych programów do fakturowania online zajęła iFirma – program, w którym po raz kolejny zyskujemy dostęp do wystawiania faktur za darmo lub dzięki abonamentowi otwierającemu dostęp do nielimitowanych opcji fakturowania. iFirma pobiera dane kontrahentów z bazy GUS, umożliwia poprawianie danych na wystawionych fakturach i wystawianie różnych dokumentów sprzedażowych, jest zintegrowany z bankowością online i dostępny w formie aplikacji dla systemów iOS i Android. Faktury mogą być wystawiane w obcej walucie. Program działa na rynku od wielu lat, jest bezpieczny, wygodny i co najważniejsze – przetestowany przez wielu zadowolonych klientów.

Na co zwrócić uwagę wybierając program do fakturowania?

Przygotowany przez nas ranking jest jedynie sugestią bazującą na aktualnych ocenach konkretnych programów do fakturowania i ich funkcjonalności. Wiemy jednak doskonale, że każdy przedsiębiorca będzie miał względem programu nieco inne wymagania i programy zamykające ranking najlepszych mogą być dla niego bardziej praktycznie niż te, które zajęły w rankingu najwyższe pozycje. Aby ułatwić wybór programu do fakturowania każdemu, bez względu na wymagania, przygotowaliśmy praktyczną listę kryteriów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze programu do fakturowania online. Kryteria te zastosowaliśmy także przygotowując nasz ranking – bez wielu elementów wymienionych na poniższej liście trudno mówić o dobrym, funkcjonalnym programie do fakturowania.

 • Aktualizacja danych kontrahenta z GUS. Funkcja ta usprawnia korzystanie z szablonów do wystawiania faktur, pobierając wszystkie dane kontrahenta po podaniu jego numeru NIP, REGON lub KRUS. Czas potrzebny na wystawienie faktury jest tu skracany do minimum, nawet dla kontrahentów z którymi wcześniej nie nawiązywano współpracy.
 • Brak limitu faktur. Choć niektóre programy na naszej liście są dostępne w wersji darmowej, dla sprawnie działającej firmy ważny będzie brak limitu wystawianych faktur miesięcznie i możliwość dostępu do nich w każdym momencie, z każdego urządzenia mającego dostęp do przeglądarki.
 • Różne rodzaje dokumentów sprzedaży. Program do fakturowania powinien obsługiwać nie tylko tradycyjne faktury FV, ale także inne formy dokumentów sprzedaży jakimi może posługiwać się firma. Ważne, by wprowadzał możliwość wystawiania faktur z mechanizmem podzielonej płatności oraz odwrotnego obciążenia.
 • Czytelny interfejs. Choć to kwestia czysto kosmetyczna, ładnie prezentujący się program do fakturowania z przejrzystym menu ułatwiającym szybkie i intuicyjne poruszanie się po stronie jest zdecydowanie na plus.
 • Bezpieczeństwo. Kwestii tej nie można zaniedbać, wybierając program który będzie mieć dostęp do wielu wrażliwych danych firmy oraz jej kontrahentów. Im więcej zabezpieczeń gwarantujących ochronę poufności, tym lepiej.
 • Obsługa obcych języków i walut. Faktury coraz częściej wystawia się w wersji dwujęzycznej oraz w walutach obcych. Firmy działające na rynku międzynarodowym powinny przywiązać szczególną wagę do języków i walut, jakie obsługuje program do fakturowania. Wygodnym dodatkiem będzie wbudowana opcja automatycznego pobierania aktualnych kursów walut z tabel NBP.

Jaki program do fakturowania wybierzesz dla swoje firmy? Sprawdź działanie pozycji z naszego rankingu korzystając z możliwości darmowego testowania programu i wybierz rozwiązanie, które idealnie wpasuje się w potrzeby Twojej działalności.