5 powodów, dla których warto pojechać na narty w Alpy

W ostatnich latach Polacy zakochali się w nartach, a polskie ośrodki narciarskie w okresie zimowym przechodzą spore oblężenie. Zimowe sporty są teraz w modzie, a osoby które już raz wybrały się na narty, przekonały się o wyjątkowej satysfakcji, jaką daje ten sport. Po pewnym czasie rodzinne okolice przestają być wystarczające i satysfakcjonujące,  a głód narciarskich doznać każe nam szukać dalej, poza granicami kraju. Największą ucztą dla narciarza są Alpy i to one są okrzyknięte najpiękniejszym miejscem na świecie do uprawiania tego sportu.

Austria, Francja, Włochy i Szwajcaria – wśród Polaków są to prawdopodobnie najpopularniejsze cele narciarskich podróży. Powodów dla których wyjeżdżamy na narty do Alp jest bardzo wiele, jednak za ten podstawowy można uznać zapierające dech w piersiach widok ogromnych i szerokich obszarów górskich.

Wyjazd w Alpy można zorganizować samodzielnie lub z biurem turystyki aktywnej, takim jak na przykład BeskidTravel. Druga opcja wydaję się być o wiele lepsza pod każdym możliwym kątem – nie musimy się martwić o organizację transportu, noclegu, żywienia oraz nauki jazdy na nartach. Biura turystyczne często w swojej ofercie posiadają szkółkę narciarską dla najmłodszych, dzięki czemu całe rodziny mogą wspólnie wyjechać na narty.

Najważniejsze szczyty takie jak Matterhorn, czy też Mont Blanc zapewnią nam dozę niezapomnianych wrażeń podczas zjazdów. Mimo, iż polskie góry również należy uznać za piękne, to bezdyskusyjnie widok z wysokości 3000 m n.p.m należy uznać za o wiele bardziej imponujący.  Polskie góry w porównaniu do Alp są o wiele mniej spektakularne.

Infrastruktura narciarska w Alpach

Z racji, że Alpy leżą w zamożnych krajach, ich infrastruktura narciarska jest wysoce rozwinięta. Zaawansowane wyciągi, nowoczesne systemy naśnieżania jak i cała obsługa tras zjazdowych zapewnia jedne z najlepszych na świecie warunków do uprawiania narciarstwa oraz innych sportów zimowych.

Nie należy również zapominać o Apres Ski, czyli czasu spędzanego poza stokiem. Niezliczone bary i restauracje, hotele, obiekty sportowe i wypożyczalnie sprzętu znacznie umilają nam spędzony czas w Alpach. Większość Polaków zwraca również tam uwagę na większą dbałość o bezpieczeństwo jak i większą świadomość narciarską.

Połączenia komunikacyjne w Alpach

Wyżej wymienione państwa słyną również z doskonałej infrastruktury komunikacyjne, co pozwala na sprawne przemieszczanie się pomiędzy wybranymi punktami. Nowoczesne autostrady pozwalają na bardzo sprawne pokonanie długich dystansów. Jeżeli nie zdecydujemy się na podróżowanie auta, mamy do dyspozycji liczne połączenia lotnicze i autobusowe. Transport  z pewnością nie będzie stanowić w Alpach żadnych problemów.

Zachwycające krajobrazy

W samych Alpach Salzburskich znajduje się słynna miejscowość Hallstatt, znana ze swojego wyjątkowego uroku i piękna. Została ona nawet umieszczona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W miejscowości znajduje się również wiele zabytków, mowa tutaj o cmentarzu z epoki żelaza i kopalni z epoki brązu.

narty w alpach

W przeszłości wielkim fanem Alp był książę Ludwik II i to za jego sprawą w dziś w tej krainie możemy podziwiać baśniowe zamki. Za najbardziej znany uchodzi ten w Nauschwanstein. Okazuje się, że tego typu zamki i pałacyki doskonale komponują się z imponującym krajobrazem Alp, czyli znajdującymi się tam górami i jeziorami. Oczywiście pisząc o Alpach, koniecznie należy wspomnieć o najwyższym szczycie tych gór – Mont Blanc. Każdy, prawdziwy miłośnik gór musi choć raz zdobyć tę górę.

Wyjątkowy klimat w Alpach

Jeżeli doskonała infrastruktura oraz bajeczne widoki nadal nie są wystarczająco przekonywujące, należy pamiętać o wyjątkowej atmosferze, jaka panuje w tamtejszych rejonach. Tradycyjne stroje mieszkańców, ich kultura, tradycje oraz przepyszna kuchnia. Znani, jodłujący śpiewacy, tradycyjne strudle z jabłkami oraz słynna na całym świecie, szwajcarska czekolada. Czy ktoś potrafi przejść obojętnie obok takiej scenerii?

Pozostałe aktywności

Alpy to miejsce, gdzie chyba nie da się nudzić. Znajdują się tam liczne zabytki, ośrodki rekreacyjne, baseny, termy oraz wiele innych atrakcji. Nie martw się o ceny, ponieważ wiele z nich jest zupełnie za darmo, zwłaszcza na Ziemi Salzburskiej. Ich ilość jest przytłaczająca i potrzeba więcej niż tygodnia, aby ich wszystkich spróbować.

W każdym rejonie Alp, sytuacja wygląda podobnie. Sama degustacja potraw jest niezwykle czasochłonna. Kuchnia Włoska i Francuska uchodzi za jedną z najlepszych na świecie, a przecież Alpy znajdują się n granicy tych państw. Nie ważne czy jedziesz w Alpy sam, ze znajomymi czy też rodziną, z pewnością nie będziesz się tam nudzić.