5 sposobów na aranżację domu 35m2 bez pozwolenia

Praktyczne zaaranżowanie niedużej przestrzeni może stanowić nie lada wyzwanie. Jest to sytuacja, w której każdy metr ma znaczenie i musi być dobrze wykorzystany. Czy możliwe jest wykorzystanie kilku prostych tricków, by móc zawrzeć na małej powierzchni wszystko, co jest niezbędne do komfortowego użytkowania pomieszczeń? Poniżej kilka prostych porad.

Jak dobrze rozplanować niewielką przestrzeń domu 35m2?

Pojemna szafa zamiast szafek i komódek

W klasycznym domu na każdym kroku otacza nas klasyczny zestaw mebli z wieloma, często zbędnymi, meblami. W małym domu nie ma na to niestety miejsca. W salonie lub sypialni masz wnękę w ścianie? Jeśli nie jest zbyt mała, możesz ją wykorzystać do zmontowania szafy. Wykorzystanie przepastnych półek, możliwość zamontowania przesuwanych drzwi i dodatkowych szuflad to bardzo dobre rozwiązanie. Bez problemu zmieścisz tam większość swojego dobytku.

Wielofunkcyjna sofa

Na popularności zyskują wielofunkcyjne meble, które w zależności od sposobu ich ułożenia, mogą być używane jako kanapa, łóżko, wygodna sofa z dodatkowymi pufami, a być może producenci niektórych mebli wpadli już na jeszcze bardziej oryginalne rozwiązania. Dodatkowym ułatwieniem, bardzo pożądanym na niewielkim metrażu, jest coraz częstsza możliwość schowania niektórych drobiazgów na wmontowanych po bokach kanapy półeczkach, częste są także przepastne schowki, dostępne po otwarciu podłokietników.

Meble to nie wszystko

Dobrze zaaranżowany metraż to nie tylko meble. Ważna jest też dobrze dobrana kolorystyka, pozwalająca optycznie powiększyć wnętrze. Warto stawiać na odcienie jasne, pastelowe, dające wrażenie większej przestrzeni. Jeśli jednak bardzo lubisz ciemne barwy i także chcesz znaleźć dla nich miejsce w swoim wnętrzu – jak najbardziej możesz to zrobić. Pamiętaj jednak o tym, by ciemniejszym kolorem pomalować krótszą ścianę – nie pomniejszysz optycznie mieszkania zbyt mocno, a wspomożesz stworzenie pewnej głębi, co również może być przydatne. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie luster, które mogą być zamontowane na wiele sposobów, od zwykłego montażu na ścianie, poprzez wykorzystanie ich na drzwiach do szafy, aż po instalację pod sufitem.

mały domek

Małe detale mają wielkie znaczenie

Niewielkie wnętrze nie musi być od razu surowe i nieprzytulne. Wręcz przeciwnie, warto postawić na stylowe dodatki, które będą w jak największej mierze także funkcjonalne. Dobrym przykładem jest delikatna lampka, dająca nastrojowe światło, miękkie, puchate poduszki w ożywczych kolorach i mnóstwo innych rzeczy, które przyjdą Ci do głowy. Jeśli nie wyobrażasz sobie wystroju wnętrza bez kwiatów, nie musisz wcale z nich rezygnować. Doskonale ocieplą one wnętrze i ustawione na parapecie lub gdzieś we wnęce, będą zachęcać do rozgoszczenia się.

Nie ma to jak sprytne schowki

Elegancki organizer na drzwiach, półki na książki pod parapetem… Wszystko zależy od Twojej pomysłowości i tego, jak zbudowane jest pomieszczenie. Niemniej jednak warto uruchomić wyobraźnię i wykorzystać małą przestrzeń tak, aby była jak najbardziej funkcjonalna, a przy tym nie robiła wrażenie zagraconej.

Projekt domu 35m2 to coraz bardziej popularne rozwiązanie, z uwagi na niskie koszty i brak konieczności załatwiania pozwolenia na budowę. Wbrew pozorom, taki metraż również może być funkcjonalny, musi być jedynie odpowiednio zaprojektowany. Może to jest rozwiązanie idealne dla Ciebie?