Sypialnia wbrew pozorom nie jest całkiem bezpiecznym miejscem, przynajmniej dla niektórych z nas. W łóżku bytują różne mikroorganizmy niewidoczne gołym okiem, dlatego nie mamy świadomości ich obecności. Są to roztocza i ich odchody, bakterie, alergeny kurzu domowego, grzyby, pleśń. Dla osób z obniżoną odpornością to prawdziwi wrogowie i zagrożenie dla zdrowia, tym bardziej, że w sypialni spędzamy 1/3 naszego życia. Te mikroorganizmy atakują nasz układ oddechowy, skórę, co może doprowadzić do dyskomfortu w czasie snu, ale również do choroby. Dlatego w sypialni należy stworzyć optymalne warunki dla wypoczynku i regeneracji organizmu.
Sposobem na to jest zaopatrzenie sypialni w produkty antyalergiczne. Mogą to być na przykład kołdry polecane alergikom, takie jak z dzikiego jedwabiu czy z sierści wielbłąda.
Kołdra z dzikiego jedwabiu
Kołdra ta wypełniona jest przędzą z dzikiego jedwabiu, czyli materiału naturalnego, pozyskiwanego z osłon maleńkich gniazd jedwabników dębowych, których gąsienice budują kokony z trawy i otaczają je długą nitką. Motyle po uzyskaniu dojrzałości porzucają osłonki. Zbiera się je, aby uzyskać z nich długie i cienkie niteczki. Nitki nie są tak idealnie równe jak u jedwabnika morwowego, ale służą do wyrobu tkaniny, z której szyje się pościele, firany, zasłony, jak również męskie garnitury. Służyć mogą także do wypełniania nimi luksusowych kołder i poduszek.
Do zalet kołdry z dzikiego jedwabiu należy lekkość, wytrzymałość, zdolność zatrzymywania ciepła i przewiewność, dlatego można z niej korzystać cały rok. Tworzy sprzyjający wypoczynkowi, idealny mikroklimat podczas snu, odprowadzając wilgoć. Włókna jedwabne są w pełni antyalergiczne, nie powodują żadnych reakcji uczuleniowych, a poza tym zawierają lecznicze żywice, stosowane w medycynie chińskiej, również jako środek usypiający i uspokajający.
Pokrycie kołdry jest najczęściej wykonane z niezwykle delikatnego batystu i przepikowane wraz z wkładem, aby się nie przesuwał. Szwy zewnętrzne wzmacnia się taśmą, co pozwala na wieloletnie użytkowanie kołdry. Pielęgnacja kołdry z dzikiego jedwabiu polega na czyszczeniu w pralni ale unikając chloru. W domu można ją wyprać w temperaturze 40 stopni Celsjusza z użyciem delikatnego płynu zawierającego lanolinę, ale nie wirować. Po odsączeniu należy ją suszyć w miejscu przewiewnym i od czasu do czasu wstrząsnąć. Kołdry tego typu produkowane w Polsce mają liczne certyfikaty i nagrody, są wolne od wszelkich substancji szkodliwych dla człowieka.
Kołdra z sierści wielbłąda
Kołdra jest wypełniona sierścią wielbłąda, mocnymi, miękkimi i sprężystymi włosami, mocno skręconymi i bardzo trwałymi. Nie rozciąga się i nie ściera, dlatego wykorzystuje się ją do wyrobu materiałów, z których szyje się luksusowe płaszcze i kapelusze, ale również koce i kołdry. Kołdra z wielbłądziej wełny jest bardzo ciepła, ale przewiewna, ponieważ tworzy warstwę termoizolacyjną. Ciało nie poci się podczas snu, ale rozgrzane pod jej wpływem pozbywa się bólów reumatycznych stawów i kręgosłupa, wypełnienie takie korzystnie działa w leczeniu urazów i stłuczeń mięśni. Likwiduje również bóle migrenowe głowy i działa uspokajająco na nerwy.
Wełna wielbłąda jest hipoalergiczna, nie powoduje reakcji uczuleniowych skóry. Można jej używać zarówno zimą jak i latem, ponieważ przepuszcza powietrze. Pokryciem kołdry jest bawełniana tkanina o splocie satynowym, niezwykle delikatna i przyjemna w dotyku, która jest odporna na zagniecenia. Przeszyta wraz z wkładem powoduje, że wełna nie przesuwa się podczas snu, a zewnętrzne krawędzie są wzmocnione taśmą. To chroni ją przed uszkodzeniem i zapewnia wieloletnie użytkowanie.
Pielęgnacja kołdry z wielbłądziej wełny jest podobna do zabiegów związanych z kołdrą z dzikiego jedwabiu. Pierzemy chemicznie w pralni, unikając chloru, albo w domu w temperaturze 40 stopni Celsjusza przy użyciu delikatnych płynów z lanoliną. Kołdry się nie wykręca, ani nie wiruje, suszy w miejscu zacienionym i przewiewnym, co jakiś czas wstrząsając dla poruszenia włókien wełny. Kołdra z wielbłądziej wełny posiada certyfikat jakości i bezpieczeństwa OEKO-TEX Standard 100, czyli wolna od substancji szkodliwych dla człowieka. Decydując się na zakup jednej z kołder, zadbamy o bezpieczny i zdrowy sen.