Zdrowie psychiczne jest równie ważne co zdrowie fizyczne. Dlatego coraz więcej osób korzysta z pomocy psychologa i w dzisiejszych czasach nikomu nie kojarzy się to ze wstydem, a z koniecznością zadbania o siebie i swoje samopoczucie, od którego wiele zależy.
Na całym świecie wzrasta liczba samobójstw, uzależnień od środków odurzających, alkoholu, syndromy wypalenia zawodowego, chroniczne przemęczenie, a także liczba zachorowań na depresję. Dlatego, jeżeli zauważamy pierwsze oznaki długotrwale utrzymujących się problemów, warto, jak najszybciej udać się do psychologa.
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?
Pierwsza wizyta w gabinecie psychologicznym ma na celu ustalić, co jest dla nas problemem i w jakim stopniu ów problem występuje. Stwierdza się więc zaburzenia w sferze poznawczej, społecznej lub emocjonalnej. Podczas rozmowy ze specjalistą następuje wywiad i rozpoznanie, które pomaga psychologowi dobrać odpowiednią metodę leczenia, przeznaczoną dla naszego problemu.
Do pierwszego badania psychologicznego warto się przygotować tzn. przyjść wyspanym i wypoczętym, (aby obraz naszego stanu nie był w jakiś sposób zaburzony, co może skutkować nieprawidłową diagnozą), po zażyciu koniecznych lekarstw i na wstępie poinformować o wydarzeniach w naszym życiu, które, jak podejrzewamy, mogą mieć wpływ na nasz obecny stan np. śmierć bliskich osób, problemy w pracy, wypadek itp.
Warto zabrać ze sobą także dokumentację medyczną, dowód tożsamości i numer PESEL.
Co ustala się na badaniu psychologicznym?
Podstawą badania psychologicznego jest wywiad, podczas którego psycholog pyta nas o nasze emocje, problem, z jakim się borykamy, nasze samopoczucie. W trakcie rozmów razem ze specjalistą staramy się znaleźć podłoże danego schorzenia, które może występować w dzieciństwie, w złych wydarzeniach z poprzednich lat i rozkładamy je na czynniki pierwsze. Następnie psycholog wybiera formę terapii odpowiednią dla naszej przypadłości. Może także stwierdzić, że konieczne jest wspomaganie nas środkami farmakologicznymi i wtedy kieruje nas do psychiatry, ponieważ psycholog nie mocy, owych środków wypisać. Psychiatra dobiera nam odpowiednie leki: uspokajające, antydepresyjne, czy stabilizujące, a jednocześnie nadal korzystamy z terapii u psychologa, na której odkrywamy źródła naszych problemów i staramy się z nimi walczyć.
Z czym możemy się zgłosić do psychologa?
Wbrew pozorom do psychologa nie musimy się zgłaszać wyłącznie w przypadku, gdy nasz problem jest bardzo widoczny i w ogromny sposób wpływa na nasze życie. Do gabinetu psychologicznego możemy udać się, aby wyleczyć się z niskiej samooceny, braku poczucia własnej wartości, nieśmiałości, braku asertywności, problemów z agresją, z problemami funkcjonowania w społeczeństwie, skrywanego żalu w stosunku do rodziców lub bliskiej osoby itd. Psycholog dokładnie przeanalizuje nasz problem i ustali odpowiednią ścieżkę terapii oraz zachowań, które pozwolą nam uporać się z problemem, zrozumieć jego przyczyny i zniwelować u podstaw.
Podsumowując, do psychologa naprawdę warto udać się w przypadku, gdy jest jakieś wydarzenie z dzieciństwa, którego nie mamy przepracowanego, a nadal żywe uczucia rzutują na naszym dorosłym życiu. Jednak nie tylko, rozmowa z psychologiem pomoże nam zwalczyć poczucie niższości, uporządkować nasze relacje międzyludzkie, pomoże nam zrozumieć i okiełznać nasze fale smutku lub gniewu. Jeśli czujemy się źle, a nie wiemy, z jakiego powodu to się dzieje, lub jak sobie pomóc warto jak najszybciej udać się do specjalisty.