Buty na szeroką stopę – czyli jakie?

Dobranie butów na szeroką stopę może stanowić problem. Często zdarza się, że rozmiar buta odpowiada długości stopy, ale szerokość niekoniecznie. W takiej sytuacji najczęściej mamy do czynienia z szeroką stopą. 

Jak producenci oznaczają buty na szeroką stopę?

Czołowi producenci butów trekkingowych na szeroką stopę w celu łatwiejszego doboru tego rodzaju obuwia przez swoich klientów oznaczają je w specjalny sposób dla odróżnienia od standardowego rozmiaru. Niektórzy używają trzystopniowej skali, w której E oznacza wąską stopę, G taką w rozmiarze standardowym, natomiast H właśnie stopę szeroką. Inni z kolei producenci używają słowa „wide”, oznaczające szeroki lub WL, albo „wide last”. Kupując obuwie trekkingowe warto zwrócić uwagę na te oznaczenia. 

Czym powinny charakteryzować się buty trekkingowe na szeroką stopę?

Symbole, za pomocą których producenci oznaczają obuwie na szeroką stopę oznaczają, że wyprodukowano je na podstawie szerszego kopyta szewskiego. Zarówno buty trekkingowe jak i górskie na szeroka stopę, to nie tylko oddzielne modele, ale również specjalne wersje obuwia. Są one wygodne i idealnie dopasowane do niekonwencjonalnej budowy stopy. Nie różnią się wyglądem od standardowych modeli, ale osobom o szerszych stopach zapewniają komfort w trakcie długich, terenowych wędrówek. Każda renomowana marka obuwnicza posiada w swojej ofercie tego rodzaju obuwie.

Buty trekkingowe na szeroką stopę firmy Meindl

Buty trekkingowe na szeroką stopę pozwalają zrezygnować z kupna obuwia o większym rozmiarze niż wynika to z długości stopy. Tego rodzaju obuwie z serii Meindl Comfort Fit umożliwia osobom z tym problemem znaleźć idealne buty dla siebie. Bogata oferta modeli o poszerzonej budowie zapewnia komfortową aktywność zarówno w mieście, dzięki modelom takim jak Borkum i Kopenhagen lub modelom turystycznym na umiarkowane trasy o nazwie Meran i Jura oraz na zdecydowanie trudniejsze, leśne i górskie wyzwania, na przykład Guffert lub Bernina. W większości z nich znajdują się wysokiej jakości wkładki z naturalnego korka, a także skóry nubukowe lub licowe. Klient może zdecydować się również na buty z membraną GORE – TEX lub bez niej.  

buty na szeroką stopę w góry

Buty trekkingowe o poszerzanej budowie Meindl Bernina 2

Buty trekkingowe o poszerzanej budowie Meindl Bernina 2 zostały wykonane z nubuku. Zaopatrzone są w charakterystyczną dla tej grupy obuwia wkładkę korkową z wbudowanym amortyzatorem wstrząsów. Są przeznaczone dla osób z szeroką stopą i lekko wyższym podbiciem, które są zmuszone kupować obuwie większych rozmiarów, niż wynika to z długości ich stopy. Dzięki ich budowie można korzystać z grubych skarpet trekkingowych, które zwiększają objętość stopy. W tych butach komfortowo będą czuły się osoby z problemem haluksów. Posiadają one wyściółkę z naturalnej skóry, co zwiększa komfort użytkowania i oddychalność ciała, co jest szczególnie ważne w wysokich temperaturach. Dodatkowo wzmocniono strefę pięty dla podniesienia stabilności stopy w trakcie górskich wędrówek, a wiązanie z dociągiem w tej strefie zapobiega powstawaniu pęcherzy. Podeszwa Vibram jest amortyzowana na całej długości. Buty zapewniają doskonałą przyczepność i ochronę palców. Model Bernina zaimpregnowany jest woskiem zapewniającym oddychalność. Sprawdzą się w trakcie wymagających górskich wypraw również w środku lata. 

Buty turystyczne o poszerzanej budowie Meran GTX Meindl

Buty turystyczne o poszerzanej budowie Meran GTX Meindl są idealne do lekkich wypraw terenowych, spacerów, podróży w czasie wolnym oraz codziennego użytku. Wyposażone są w wymienna wkładkę korkową z amortyzatorem wstrząsów. Wodoodporna i oddychająca membrana GORE – TEX chroni użytkownika przed przemakaniem. Przeznaczone są nie tylko dla osób z szerszą stopą, ale również nieco wyższym podbiciem. Zostały wykonane ze skóry nubukowej.

Warto zainwestować w buty na szeroką stopę w celu zapewnienia sobie maksymalnego komfortu w czasie aktywności fizycznej.