Całodzienna trasa rowerowa – co zabrać ze sobą

Jednodniowy wypad za miasto, żeby pojeździć na rowerach to świetny sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków, zaczerpnięcie świeżego powietrza i poprawienie kondycji. Niezależnie od tego, czy jeździsz amatorsko po ścieżkach rowerowych, czy jesteś wielbicielem kolarstwa górskiego, chcesz się dobrze przygotować do takiego wypadu. W tym artykule podpowiemy, o czym nie zapomnieć, wybierając się na całodzienny wypad z rowerami.

Ubiór na wyprawę rowerową

Z pewnością jedną z najważniejszych kwestii jest wybranie odpowiedniego ubioru. Niezależnie od tego, czy wolisz jeździć w ulubionej, bawełnianej koszulce czy wybierasz do jazdy specjalną koszulkę rowerową, pamiętaj, aby była wygodna. Powinna w taki sposób pasować do ciała, aby jej ramiączka nie spadały, a dolna część nie haczyła o siodełko. Ważne jest również to, aby koszulka zatrzymywała potrzebne ciepło w przypadku chłodniejszego dnia bądź dobrze wchłaniała i odprowadzała pot w dzień upalny.

Spodnie zakładane na wypad rowerowy również powinny być przede wszystkim wygodne i dopasowane do ciała, aby w żaden sposób nie haczyły o elementy roweru, np. o pedały. Wpływa to na komfort jazdy – kiedy nie ma problemów z odzieżą, kierowca może spokojnie skupić się na swoim wysiłku i drodze.

Nie zapominajmy także o wygodnych butach. Najlepiej wybrać sportowe buty turystyczne, których gumowe podeszwy są przyczepne, a materiał pozwala stopom swobodnie oddychać, bądź buty szosowe dla wielbicieli jazdy nieco bardziej wyczynowej, ale nie tylko. Warto wybierać buty zaprojektowane z myślą o sportowym zastosowaniu, ponieważ ich przyczepność przydaje się zarówno podczas jazdy, jak i pokonywania pieszo nieco bardziej problematycznych odcinków. Co więcej, w przypadku zmieniających się warunków pogodowych, przyczepne buty są również cennym elementem ubioru. Warto sprawdzić niezbędne produkty w specjalistycznych sklepach rowerowych, takich jak PM Bike.

Co zabrać na wycieczkę?

Oprócz wygodnego i bezpiecznego ubioru, jadąc na wycieczkę rowerową, warto pamiętać o dodatkowych akcesoriach. Jednym z niezbędnych elementów jest oczywiście odpowiedni kask, który ochroni nas w razie upadku z roweru napotkaniu na swojej drodze innych przeszkód, takich jak gałęzie. Warto zabrać ze sobą również okulary przeciwsłoneczne, które mogą stanowić nieocenioną pomoc i gwarantować komfort jazdy. Nawet jeśli prognoza pogody nie przewiduje słońca w danym dniu, mogą wystąpić przejaśnienia, bądź zmiany pogody mogą następować niezwykle szybko. Słońce może wówczas ograniczać dobrą widoczność i przeszkadzać w płynnej jeździe, rażąc oczy.

Całodniowy wyjazd oznacza również konieczność zaopatrzenia się w jedzenie i napoje oraz inne przydatne elementy, takie jak płaszcz przeciwdeszczowy, power bank, książka czy plastry. Wszystko to musimy gdzieś schować, a więc przyda się wygodny plecak. Jeśli chodzi o napoje, jadąc na rowerze, najlepszym rozwiązaniem jest przytwierdzenie wody lub innego napoju do samego roweru, a więc warto pamiętać o zakupie bidonu, który jest dobrze przystosowany do jazdy na rowerze.

Rodzina na rowerze

Przygotowanie roweru do wyjazdu

Oprócz odzieży i akcesoriów niezbędnych kierowcy, nie można zapomnieć o sprawdzeniu i przygotowaniu samego roweru. Jeśli jakiś element pojazdu nie działał ostatnio prawidłowo, warto naprawić go przed całodniową wyprawą, aby nie sprawiał kłopotu w miejscu oddalonym od miasta. Z całą pewnością należy sprawdzić, czy wszystkie części sprawują się tak, jak powinny, czy światła działają, a w przypadku posiadaczy pedałów SPD, czy buty i pedały poprawnie współpracują.

Chcąc zabezpieczyć swoje rzeczy w czasie jazdy, trzeba pamiętać również o zainstalowaniu bagażnika, dzięki któremu niezbędne akcesoria i przekąski będą wygodnie ułożone, a my będziemy mogli skupić się na jeździe. Oprócz tego nie zapominajmy także o elementach odblaskowych, które są niezwykle ważne zarówno wtedy, kiedy jest już ciemno, jak i w przypadku pojawienia się mgły. Odblaski mają ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, dlatego warto przytwierdzić je do ramy roweru czy kół.

Znaczna część sportowego ubioru i obuwia również posiada elementy odblaskowe, co jest niezwykle wygodne, lecz warto umieścić odblask także na samym pojeździe, w razie, jeśli będziemy musieli założyć kurtkę, która takich elementów odblaskowych nie ma. Im więcej odblasków, tym lepiej – rowerzysta mający jedynie drobny odblask jest zauważany zazwyczaj w ostatniej chwili, a rowery, których koła mają ich dużo, są zauważane znacznie szybciej i wyraźniej.