Charakterystyka miskanta chińskiego

Piękny ogród to wizytówka każdego domu wolnostojącego. Istotne jest to, jak prezentuje się o każdej porze roku, dlatego warto poświęcić mu większą uwagę już na etapie planowania jego aranżacji.

Coraz więcej osób decyduje się na posadzenie w swoim ogrodzie traw ozdobnych. Efektowane aranżacje wzbudzają zachwyt zarówno domowników, jak i odwiedzających ich gości, a kolorowe liście traw ozdobnych zmieniają wygląd ogrodu nie do poznania. Szczególną popularnością zyskały różne odmiany miskanta chińskiego.

Trawy ozdobne, zwłaszcza odmiany miskanta chińskiego, są mało wymagające, a z ich pomocą można podkreślić niesamowity klimat ogrodu. Miskant świetnie będzie prezentował się z roślinami kwitnącymi oraz zielonymi krzewami.

Miskant chiński – pochodzenie, wygląd oraz warunki uprawy traw ozdobnych

Miskant chiński wywodzą się przede wszystkim z Azji Południowo-Wschodniej. Cechą charakterystyczną poszczególnych odmian są delikatne, falujące liście, a także puszyste i duże kwiatostany. Niektóre gatunki wyróżniają się niezwykłymi rozmiary – osiągają nawet do 5 metrów wysokości. Warto również pamiętać, że miskant chiński posiada wiele odmian, różniących się od siebie również kolorem liści oraz kwiatostanów. Ta różnorodność pozwala na stworzenie ciekawych kompozycji zarówno w ogrodzie, jak i balkonie czy tarasie.

Miskant chiński jest również rośliną prostą w uprawie i utrzymaniu, a do tego niezwykle odporną na warunki atmosferyczne – bardzo dobrze znoszą susze. Koniecznie powinny rosnąć w mocno nasłonecznionym miejscu, najlepiej na przepuszczalnej i lekko wilgotnej glebie. Warto pamiętać, że miskanty nie wymagają częstego nawożenia i wystarczy zrobić to podczas wiosennego cięcia suchych liści.

Jakie rośliny sadzić w ogrodzie obok traw ozdobnych?

Specyficzne wymagania miskanta chińskiego sprawiają, że osusza on teren w swoim pobliżu. Ważne jest zatem, aby w jego sąsiedztwie posadzić jedynie te rośliny, które nie muszą mieć nieustannie wilgotnej gleby. Miskant dobrze prezentuje się z werbeną patagońską, zawilcem japońskim oraz jeżówką purpurową.

W charakterystyce miskanta chińskiego można wyróżnić kilkanaście odmian. Niestety, w naszym klimacie niektóre z nich, zwłaszcza gatunki paskowane, zakwitają dopiero późną jesienią lub wcale. Do najpopularniejszych i najprostszych w utrzymaniu należą przede wszystkim odmiany Giraffe, Ferner Osten oraz Rotsilber.

  • Miscanthus sinensis Giraffe – cechy charakterystyczne traw ozdobnych do ogrodu

Wiele osób decyduje się na zasadzenie tej odmiany miskanta chińskiego ze względu na jej bardzo dekoracyjny wygląd. Giraffe wyróżnia się cętkowatymi liśćmi trawy, a wraz z kwiatostanami osiąga wysokość około 2 metrów. Z początku jednak liście są całkowicie zielone i dopiero po pewnym czasie pojawiają się na nich cętki. Na przełomie września i października zaczynają kwitnąć wiechowate kwiatostany w brązowym kolorze.

  • Czym wyróżnia się Miscanthus sinensis Ferner Osten?

Jednym z mniejszych miskantów chińskich jest odmiana Ferner Osten. Cudownie prezentuje się latem, kiedy na liściach pojawia się kremowy pasek, a same są wygięte pod łukiem. Jesienią ich barwa zmienia się w złocisto-pomarańczową. Kwiatostany kwitną na czerwono z białymi wierzchołkami, a z czasem robią się beżowe. Nadają się na kwiaty cięte do wazonu o każdej porze roku.

Miskant chiński – dlaczego warto go posadzić ten gatunek traw ozdobnych?

Ozdobny miskant chiński świetnie będzie prezentował się w ogrodzie o każdej porze roku. Wraz kwiatostanami tworzy piękne kompozycje, które swój szczyt osiągają jesienią. Są to wieloletnie trawy ozdobne, które pozwolą cieszyć się ładnym ogrodem przez cały rok, a nawet jeszcze dłużej.