Co obejmuje pomoc prawna dla samotnej matki?

Samotne macierzyństwo dotyczy coraz więcej kobiet i wynika z różnych komplikacji życiowych – niekiedy związanych z uzależnieniem, pogłębieniem się trudnych relacji w partnerstwie, przemocy czy chociażby odejście jednej ze stron. Niekiedy jest to indywidualna decyzja kobiety, będąca następstwem określonych działań ze strony partnera. Odchodząc, warto mieć jednak świadomość, że prawo gwarantuje pomoc samotnej matce.

Na co może liczyć kobieta, która z różnych powodów zostaje samotną matką? Na to pytanie można odpowiedzieć sobie zarówno przed podjęciem decyzji o macierzyństwie w pojedynkę. W Polsce kobiety mogą otrzymać pomoc prawną w celu dochodzenia swoich praw związanych z kwestią finansową na rzecz dziecka. Oprócz tego istnieje wiele innych rozwiązań, na które może liczyć samotna matka. Warto zatem rozważyć pomoc, aby w skuteczny sposób wyegzekwować swoje prawa. 

Pomoc prawna dla samotnej matki – do czego się przydaje? 

Samotna matka musi się zmierzyć z wieloma problemami, które będą się pojawiały na przestrzeni lat podczas dorastania malucha. Jednym z nich jest kwestia finansowa. Samotne matki, pracując i jednocześnie wychowując dziecko, mogą liczyć na pomóc prawnika. Działania specjalisty od prawa rodzinnego pozwoli na wyegzekwowanie zarówno bieżących, jak i zaległych alimentów od ojca dziecka, a w bardziej skomplikowanych przypadkach – uzyskanie dodatkowych pieniędzy od państwa. Sprawa sądowa o alimenty jest trudna, dlatego pomoc prawnika, który wie na jakie kwestie zwrócić uwagę, może być niezwykle skuteczna. 

Jednocześnie samotne matki mogą ubiegać się o zasiłek rodzinny, zwłaszcza jeśli dochód na jedną osobę nie przekracza określonego w ustawie pułapu. Kwestia dochodu będzie miała także znaczenie po skierowaniu sprawy do funduszu alimentacyjnego w przypadku niewyegzekwowania pieniędzy od ojca dziecka. 

samotna matka

Kiedy warto ubiegać się o pomoc prawną? 

Wiele kobiet sądzi, że pomoc prawna jest niepotrzebna. Okazuje się jednak, że z porady może skorzystać nawet matka, która po rozstaniu z ojcem dziecka nie wie w jaki sposób zabezpieczyć się finansowo. Prawnik specjalizujący się w prawie rodzinnym będzie wiedział jakie kroki powinna podjąć samotna matka, aby w jak najszybszy sposób uzyskać dodatkowe pieniądze na utrzymanie dziecka

Po pomoc prawną warto także sięgnąć w momencie ubiegania się o alimenty od ojca dziecka. Zarówno wtedy, kiedy sprawa wkracza na drogę sądową z powodu braku porozumienia, jak i przy polubownym rozwiązaniu sprawy. Prawnik przyda się również w chwili, kiedy ojciec dziecka przestaje płacić zasądzoną przez sąd kwotę alimentów. Z pomocą specjalisty od prawa rodzinnego kobieta będzie mogła wyegzekwować należne dziecku wsparcie finansowe. 

Korzyści pomocy prawnej dla samotnej matki 

Kobiety, które decydują się na pomoc prawną mogę liczyć na to, że uzyskają wartościową poradę i wsparcie zarówno w sądzie, jak i przy tworzeniu i podpisywaniu umów o alimenty. Mając świadomość, że jest wspierana przez osobę, która specjalizuje się w prawie rodzinnym, o wiele łatwiej jest przejść przez wszystkie prawne zawiłości. 

Jednocześnie pomoc prawna dla samotnej matki to przyspieszenie procesu starania się o alimenty od ojca czy z funduszu alimentacyjnego. Prawnik doskonale wie jakie dokumenty muszą być uzupełnione, aby sprawa została sprawnie załatwiona. 

pomoc prawna

Do kogo można się zwrócić, aby uzyskać pomoc prawną? 

Najlepszą pomoc samotna matka otrzyma w kancelarii prawnej specjalizującej się w prawie rodzinnym. Znajomość przepisów i regulacji prawnych pozwala prawnikowi na szybkie, a nawet polubowne załatwienie sprawy. Wiele kancelarii prawnych współpracuje z organizacjami użyteczności publicznej, dlatego każdy może skorzystać z ich pomocy. Dodatkowo samotne matki mogą złożyć wniosek, dzięki któremu nie będą musiały ponosić kosztów porady prawnej, a także rozprawy sądowej. 

Samotne matki zmagają się z wieloma problemami i trudnościami, dlatego warto pomyśleć o pomocy prawnej od kancelarii, zajmującej się prawem rodzinnym. Prawnik z pewnością doprowadzi do tego, aby klientka otrzymała jak najlepszą pomoc finansową na wychowanie dziecka, a także wskaże kolejne drogi postępowania, które ułatwią jej walkę o alimenty od ojca. Pomoc dla samotnej matki obejmuje w pierwszej kolejności poradę prawną, a w następnej reprezentację podczas rozprawy sądowej.