Co trzeba wiedzieć przed wysyłką paczki?

Chcąc wysłać paczkę musimy koniecznie spełnić podstawowe wymagania, dzięki którym kurier będzie mógł z łatwością dostarczyć przesyłkę odbiorcy. Wysyłka za granicę może przysporzyć jeszcze więcej problemów niż przesyłka wewnątrzkrajowa, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami związanymi z usługami firmy kurierskiej. O czym warto pamiętać przed nadaniem paczki?

Odpowiednia wielkość i waga przesyłki.

Chcąc wysłać dany przedmiot do odbiorcy musimy odpowiednio zapakować go w karton. Podane kurierowi wymiary pudełka muszą być identyczne ze stanem rzeczywistym. W przypadku niezastosowania się do tej zasady i nadania większej paczki możliwe jest, że firma kurierska zwróci ją nadawcy. Równie istotna jest waga przesyłki.

Przewoźnicy nie mogą przyjąć paczki niespełniającej podanych warunków, a warto pamiętać, że wszelkie zwroty generują dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Ważny jest również sam kształt i opakowanie paczki. W sytuacji gdy przesyłka posiada niestandardowe kształty np. jest owalna, ma wystające elementy lub produkt w kartonie przemieszcza się, możliwa będzie konieczność uiszczenia dodatkowych opłat.
W przypadku gdy przewoźnik podczas transportu podejrzewa przesłanie zakazanych rzeczy, ma on prawo zweryfikować co znajduje się w przesyłce. Jeśli dany przedmiot znajduje się na liście zabronionych, nadawca ma obowiązek niezwłocznego odebrania paczki z oddziału przewoźnika. Koszt przesyłki w takiej sytuacji nie zostanie zwrócony.

Pamiętajmy również, aby nie łączyć dwóch paczek w jedną np. poprzez doklejenie mniejszego pudełka do większego. W takim przypadku przewoźnik może zrzec się wzięcia odpowiedzialności za uszkodzenia paczki, zw względu na nieodpowiednie zabezpieczenie. Warto również pamiętać, że przewoźnik nie jest zobowiązany do przewozu paczki w odpowiedniej pozycji.

W sytuacji gdy pozycja przesyłki jest dla nas istotna musimy zadbać o transport na palecie. Pamiętajmy, że korzystając z palety musimy przygotować ją do odebrania przez kuriera w odpowiednim, łatwo odstępnym miejscu, do którego dojedzie samochód przewoźnika. Kurier odbierający przesyłkę zweryfikuje ją pod względem ewentualnych dopłat.

paczka

Jakie problemy możemy napotkać wysyłając paczkę za granice?

Wysyłka za granice bardzo często przysparza wielu problemów. Warto mieć na uwadze, które produkty można przesyłać, a które nie mogą zostać nadane poprzez firmę kurierską.

Za granicę nie możemy przesłać chociażby dział sztuki. Regulacje tej kwestii znajdują się w ustawie o ochronie i opiece zabytków. Niestety często pojawiają się problemy odnośnie tego co jest zabytkiem, a co nie. Wiele firm kurierskich z góry odmawia transportu wszystkich tworzonych ręcznie prac.

Również chcąc wysłać żywność za granicę możemy napotkać trudności. Przesyłka produktów spożywczych jest bowiem zabroniona, jednak wiele osób omija ten przepis. Muszą oni jednak pamiętać, że w przypadku kontroli zostanie na nich nałożona kara pieniężna. Z oczywistych powodów nie możemy przesyłać poprzez firmę kurierską zwierząt, które mogłyby nie przeżyć długiej podróży. Zakaz obowiązuje również przewożenia używek min alkoholu, tytoniu, a także lekarstw i materiałów chemicznych.

Innym aspektem jest również opłata celna. Wysyłając paczkę do odbiorcy znajdującego się na terenie Unii Europejskiej nie trzeba przejmować się opłatami celnymi. W sytuacji gdy paczka ma trafić do kogoś mieszkającego daleko, poza Unią, należy liczyć się z tym, ze celnicy naliczą dodatkową opłatę. Przed nadaniem paczki za granicę warto zastanowić się nad wszystkimi etapami transportu przesyłki, tak aby nie narażać odbiorcę na konieczność uiszczania dodatkowych opłat.