Czy warto inwestować w kotwy chemiczne?

W pracach budowlanych, takich jak remont mieszkania lub budowa domu potrzebnych jest wiele rozmaitych akcesoriów. Podstawa to oczywiście materiały jak cegły, zaprawy, płyty gipsowe i wiele innych. Niezbędne są też takie rzeczy jak wiertarki, piły, młotki, ale też kotwy.

Często używane są ich mechaniczne odmiany. Nie zawsze jednak mogą zostać bezpiecznie użyte. W takich wypadkach lepiej sięgnąć po kotwy chemiczne. Wykazują się trwałością i wygodą w użyciu. Działają też na zupełnie innej zasadzie niż tradycyjne kołki rozporowe.

Jak działa kotwa chemiczna?

kotwa chemicznaFunkcjonowanie kotew mechanicznych opiera o działanie siły rozporowej. Powstaje ona po umieszczeniu elementu w otworze. Ta metoda wytwarza w podłożu napięcie, które nie zawsze jest mile widziane i może prowadzić do pęknięć. W przypadku kotwy chemicznej takie zagrożenie nie występuje. Wykorzystuje ona, bowiem siłę adhezji, powstałą poprzez zmieszanie ze sobą dwóch substancji, żywicy i utwardzacza. Żywica wywiera wpływ na łącznik i podłoże. W momencie zaschnięcia kleju, połączenie staje się trwałe.

Kotwy chemiczne sprzedawane są w pojemnikach wyposażonych w dozownik, zatem można je bardzo łatwo rozprowadzać.  Wystarczy tylko wstrzyknąć zawartość do wcześniej przygotowanego otworu. Otwór powinien być dokładnie wyczyszczony z pyłu by nie osłabiać połączenia. W momencie, gdy klej uzyska jednolity kolor, kotwienie staje się zakończone.

Zastosowania kotwy chemicznej

Kotwy chemiczne stosowane są do mocowań w różnych podłożach. Między innymi:

  • Pełne mocne podłoża betonowe,
  • Pełne słabe podłoża jak cegła oraz beton komórkowy,
  • Podłoża ułożone z pustaków lub też cegły dziurawki.

Kotwy chemiczne bardzo chętnie stosowane są podczas remontów, gdy podłoże jest zniszczone. Mogą być też stosowane na słabych powierzchniach o znacznie zmniejszonej stabilności. Spełnią swoje zadania blisko krawędzi podłoża, w miejscach gdzie zastosowanie tradycyjnych kołków spowoduje pęknięcia lub pokruszenia.

Kotwy chemiczne pozwalają na montowanie stalowych konstrukcji słupów, barier ochronnych, maszyn i urządzeń. Są niezwykle trwałe i zapewniają izolację w miejscach gdzie należy chronić podłoże przed dostaniem się wilgoci. Pozwalają na zachowanie szczelności w wyniku sklejania uszkodzonych podczas wiercenia warstw izolacyjnych.

Doskonałe rozwiązanie

W takich pracach jak budowa domu czy też remont mieszkania z całą pewnością pojawi się konieczność kotwienia jakiegoś elementu. Niestety nie zawsze będzie możliwe wykorzystanie kotwy mechanicznej. W niektórych miejscach siły rozporowe mogą przynieść więcej strat niż zysków.

W takich sytuacjach warto sięgnąć po kotwy chemiczne (można sprawdzić te produkty pod adresem: prien.com.pl). Zdecydowanie są trwałe i posiadają wiele cennych zastosowań. Idealnie nadają się do stosowania na zniszczonych podłożach o zmniejszonej stabilności. W pobliżu krawędzi powierzchni ich użycie nie doprowadzi do pęknięć. Ważną zaletą jest izolowanie wilgoci przed wniknięciem do wnętrza otworu.