Czy warto kupować firany gotowe?

Czym różnią się firany gotowe od wszystkich innych firan? Przede wszystkim tym, że ich kupno pozwala nieco zaoszczędzić czas, potrzebny normalnie na przygotowanie dobrze wymierzonej i dopasowanej firany na okno.

Firany gotowe – na każde okno?

W większości firany gotowe są dostępne w uniwersalnych wymiarach, na przykład 300 cm szerokości i długość 160, 140 lub 120 cm. Dzięki temu mogą one znaleźć zastosowanie w większości mieszkań, o ile nie mamy do czynienia z oknami o nietypowych rozmiarach. Nie sprawdzą się w starym budownictwie, gdzie często są bardzo wysokie okna, jednak w wielkiej płycie czy nowszych budynkach powinny bez problemu zdać egzamin. Zanim zdecydujemy się na kupno danego rodzaju firan gotowych warto sprawdzić u producenta – na przykład na jego stronie internetowej bądź w katalogu produktów – co kryje się pod hasłem „uniwersalne wymiary”. Mogą się one bowiem znacząco między sobą różnić.firany gotowe

Wybierając firany gotowe, zamiast na przykład dopiero je szyć, otrzymujemy gotowy produkt, z taśmą i wykończony, który od razu można zawiesić w oknie.

Dopasuj firany do wnętrza

Firany gotowe często występują w bardzo zróżnicowanym wzornictwie. Ich zaletą jest to, że są już wykończone, nie trzeba więc dopiero szukać materiału, obrabiać go oraz dopasowywać różnic w długościach. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że rzeczywista szerokość okna to wartość mniejsza niż szerokość materiału na firanę – firany układamy w plisy i dopiero w takim stanie powinny odpowiadać szerokości okna, a zazwyczaj są i tak nieco szersze. Jeśli kupimy firankę o szerokości dokładnie takiej samej lub zbliżonej jak szerokość okna, to po ułożeniu jej może się okazać, że po obu stronach brakuje nam nawet kilkunastu centymetrów materiału, co będzie powodować komiczny, nieładny efekt.firany do salonu

Wybierając fason firany warto kierować się charakterem pomieszczenia – firany do salonu powinny odpowiadać stylistyce pokoju. Jeśli dominują w nim określone barwy, można poszukać firan z motywem w tym samym kolorze lub jego jaśniejszym bądź ciemniejszym odcieniu. Jeśli pokój jest utrzymany w nowoczesnym stylu, lepiej kupić firanki z woalu niż tradycyjne, żakardowe. Z kolei do wnętrz nawiązujących do rustykalnego wystroju będą pasować wszelkie falbany czy kokardki, które kłóciłyby się z nowoczesnym stylem.