Czy warto zaangażować profesjonalnego fotografa ślubnego?

Można odnieść wrażenie, że prawie każda para narzeczonych stoi przed tym samym problemem. Chodzi o osobę robiącą zdjęcia. Są pary, które decydują się na wynajem profesjonalnego fotografa weselnego, ale są też tacy, którzy w żaden sposób nie myślą o tego typu osobie na swojej uroczystości, ponieważ na myśl o sesji ślubnej robi im się słabo. Dlaczego jednak bardzo często uważa się to za problem? Ponieważ Niektórzy młodzi nie są za bardzo przekonani do tego typu wydatku- szczególnie, że fotograf weselny liczy sobie za taką usługę niesamowicie dużo. Koszt zatem jest niemały, a pewności, że efekt z sesji będzie dobry to nie ma.

Profesjonalizm widać na zdjęciach

Do tego dochodzą głosy z zewnątrz, które zazwyczaj krytykują decyzje młodych o braku fotografa na ślubie i weselu. Często tak długo protestują i podważają tę decyzję, że przyszli małżonkowie w końcu ulegają, co skutkuje tym, że muszą wydać ogromną ilość pieniędzy na coś, co w ogóle im nie sprawi radości. Dość jednak o takich osobach. Jest bowiem jeszcze druga grupa, dla której sesje ślubne to żaden problem, a obecność fotografa weselnego jest obowiązkowa. Tutaj jedyny dylemat jaki powstaje w głowie narzeczonych to miejsce na wykonanie zdjęć. Każdy na pewno wie, że powoli się odchodzi, albo już całkowicie odeszło od wykonywania sesji zdjęciowej w studio. Obecnie odbywają się one w plenerze. Otoczenie w zasadzie może być dowolne. Dobry fotografik odnajdzie się wszędzie. Nie musi to być romantyczne miejsce przed jakimś dworkiem lub pałacykiem, na łące lub przy jakimś zbiorniku wodnym. Takich zdjęć jest na kopy. Warto, naprawdę warto na sesję ślubną wybrać coś oryginalnego, miejsce, którego nikt jeszcze nie wybrał, albo wybierane są nie zwykle rzadko.

Mogą to być jakieś ruiny (niekoniecznie zamku), na gokartach, rowerach, rolkach… pomysłów może jest naprawdę sporo. Jeśli małżonkowie mają wspólny lub zbliżony zawód można zaproponować fotografowi, aby miejsca zrobił na jakimś poligonie (jeśli oboje są żołnierzami), a remizie strażackiej (gdy są strażakami), w kuchni przy garnkach (gdy są kucharzami). Koncepcji na sesje ślubne jest sporo i warto wybierać te niestandardowe również z tego względu, że po latach chętniej będzie wracało się do takiego albumu, niż do najzwyklejszych zdjęć wykonanych w najzwyklejszym plenerze. I jeszcze jedna, niezwykle ważna uwaga. Jeśli jest się przekonanym, że nie chce się korzystać z usług weselnego fotografa, to naprawdę nie warto decydować się na niego tylko i wyłącznie z tego względu, że tak mówią inni. Co z tego? Nawet przy tak ważnym wydarzeniem, jaki jest ślub i wesele dobrze jest patrzeć pragmatycznie i z perspektywy budżetu. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest zadać sobie pytanie, czy konieczne jest wydawanie tak dużej gotówki na coś, na co nie ma się w ogóle ochoty? Jeśli nie, to sprawa załatwiona. Zwyczajnie nie zamawia się fotografa i sesji ślubnej się nie wykonuje. Stanie się coś z tego powodu? Ano nie i to jest właśnie najpiękniejsze – nie dość, że pieniądze zaoszczędzone, to jeszcze nie będzie się miało albumu, do którego każdy będzie chciał koniecznie zajrzeć.


Osoby, które cenią sobie artystyczną fotografię ślubną z pewnością docenią nieszablonowe propozycje fotografa ślubnego Grzegorza „Momenta” Płaczka.