Czym kierować się przy wyborze bramy garażowe?

Garaż to bardzo praktyczna i funkcjonalna przestrzeń użytkowa. Może on służyć do przechowywania samochodu, motocykla, rowerów i innych pojazdów, a jednocześnie może pełnić funkcję np. warsztatu domowego. Jednak warto, aby oprócz kwestii praktycznych garaż prezentował się dobrze także od strony wizualnej.

Najważniejszą rolę w aspekcie wizualnym odgrywa brama garażowa, która zwiększa atrakcyjność domu, ale ma także pozytywny wpływ na jego funkcjonalność. Obecnie bramy garażowe występują w wielu rodzajach, wzorach i kolorach. Mogą one być obsługiwane zdalnie za pomocą specjalnego mechanizmu i pilota, a nawet za pomocą aplikacji. Z powodu tak dużej różnorodności modeli, wybór odpowiedniej bramy garażowej może nie być łatwy, dlatego przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z tym co oferują producenci i wybrać najlepszą opcję. 

Rodzaje bram garażowych

Bramy garażowe występują w kilku różnych wersjach. Każda z nich ma różne wady i zalety i sprawdzi się w innych miejscach. Bramy garażowe można podzielić na:

  • Bramy segmentowe – ich konstrukcja składa się z paneli, które połączone są ze sobą zawiasami. Panele mają grubość minimum 40 mm i wypełnione są szczelnie pianką. Dzięki temu brama tego typu ma świetną izolację cieplną oraz akustyczną. Bramy segmentowe otwierają i zamykają się w taki sposób, że nie wymaga to wolnej przestrzeni przed garażem lub wewnątrz niego. Dlatego bramy segmentowe będą bardzo dobrym rozwiązaniem szczególnie na krótkich podjazdach, w niewielkich garażach lub garażach podwójnych. Tego typu bramy garażowe są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, głównie za sprawą ich wielu zalet oraz dużej ilości różnorodnych wzorów.
  • Bramy skrzydłowe – jest to rozwiązanie najprostsze i najtańsze, jednak aktualnie rzadko wybierane. Nie są one wygodne w obsłudze i wymagają sporej ilości miejsca przed garażem, aby mogły się w pełni otworzyć. Do ich zalet należy niewątpliwie prostota konstrukcji, łatwość montażu oraz mało wymagająca konserwacja. 
  • Bramy uchylne – składają się z jednej płyty, która otwierana jest poprzez wychylenie w górę. Jest to popularne rozwiązanie głównie za sprawą niskiej ceny oraz prostoty. Jednak tego typu konstrukcja ma również wady. Niezbędne jest zostawienie przynajmniej 1,5 m wolnej przestrzeni przed garażem, aby brama mogła się w pełni otworzyć.
  • Bramy rolowane – zasada działania tych bram jest taka sama jak rolet okiennych. Oznacza to, że brama podczas otwierania nawijana jest na specjalny wał obrotowy znajdujący się nad nią. W ten sposób można zaoszczędzić sporo miejsca, dlatego tego typu rozwiązanie sprawdzi się znakomicie w miejscach, gdzie jest ograniczona ilość wolnego miejsca. Wadą bram rolowanych może być ich spora cena. 
bramy garażowe szczecin
Firma Pointa oferuje solidne bramy garażowe Szczecin, posiadające świetną izolację cieplną oraz akustyczną.

 

 

Jak wybrać odpowiednią bramę?

Bramę garażową należy wybierać na podstawie budżetu, ilość miejsca, jakim się dysponuje i funkcjonalności, na jakim nam zależy. W dużej ilości przypadków to bramy segmentowe będą najlepszym rozwiązaniem. Sprawdzą się one w miejscach z ograniczoną wolną przestrzenią, zapewnią doskonałą izolację cieplną i akustyczną oraz nie będą przy tym zbyt drogie. Warto także zainwestować w napęd i automatykę. Zdecydowanie ułatwi to użytkowanie bramy, ponieważ możliwe będzie jej kontrolowanie bez wychodzenia z samochodu. Bramę garażową warto kupić u sprawdzonego sprzedawcy, który zapewni produkt renomowanej firmy. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że brama posłuży bardzo długo i będzie w pełni bezpieczna.