Garaż to bardzo praktyczna i funkcjonalna przestrzeń użytkowa. Może on służyć do przechowywania samochodu, motocykla, rowerów i innych pojazdów, a jednocześnie może pełnić funkcję np. warsztatu domowego. Jednak warto, aby oprócz kwestii praktycznych garaż prezentował się dobrze także od strony wizualnej.
Najważniejszą rolę w aspekcie wizualnym odgrywa brama garażowa, która zwiększa atrakcyjność domu, ale ma także pozytywny wpływ na jego funkcjonalność. Obecnie bramy garażowe występują w wielu rodzajach, wzorach i kolorach. Mogą one być obsługiwane zdalnie za pomocą specjalnego mechanizmu i pilota, a nawet za pomocą aplikacji. Z powodu tak dużej różnorodności modeli, wybór odpowiedniej bramy garażowej może nie być łatwy, dlatego przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z tym co oferują producenci i wybrać najlepszą opcję.
Rodzaje bram garażowych
Bramy garażowe występują w kilku różnych wersjach. Każda z nich ma różne wady i zalety i sprawdzi się w innych miejscach. Bramy garażowe można podzielić na:
- Bramy segmentowe – ich konstrukcja składa się z paneli, które połączone są ze sobą zawiasami. Panele mają grubość minimum 40 mm i wypełnione są szczelnie pianką. Dzięki temu brama tego typu ma świetną izolację cieplną oraz akustyczną. Bramy segmentowe otwierają i zamykają się w taki sposób, że nie wymaga to wolnej przestrzeni przed garażem lub wewnątrz niego. Dlatego bramy segmentowe będą bardzo dobrym rozwiązaniem szczególnie na krótkich podjazdach, w niewielkich garażach lub garażach podwójnych. Tego typu bramy garażowe są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, głównie za sprawą ich wielu zalet oraz dużej ilości różnorodnych wzorów.
- Bramy skrzydłowe – jest to rozwiązanie najprostsze i najtańsze, jednak aktualnie rzadko wybierane. Nie są one wygodne w obsłudze i wymagają sporej ilości miejsca przed garażem, aby mogły się w pełni otworzyć. Do ich zalet należy niewątpliwie prostota konstrukcji, łatwość montażu oraz mało wymagająca konserwacja.
- Bramy uchylne – składają się z jednej płyty, która otwierana jest poprzez wychylenie w górę. Jest to popularne rozwiązanie głównie za sprawą niskiej ceny oraz prostoty. Jednak tego typu konstrukcja ma również wady. Niezbędne jest zostawienie przynajmniej 1,5 m wolnej przestrzeni przed garażem, aby brama mogła się w pełni otworzyć.
- Bramy rolowane – zasada działania tych bram jest taka sama jak rolet okiennych. Oznacza to, że brama podczas otwierania nawijana jest na specjalny wał obrotowy znajdujący się nad nią. W ten sposób można zaoszczędzić sporo miejsca, dlatego tego typu rozwiązanie sprawdzi się znakomicie w miejscach, gdzie jest ograniczona ilość wolnego miejsca. Wadą bram rolowanych może być ich spora cena.
Jak wybrać odpowiednią bramę?
Bramę garażową należy wybierać na podstawie budżetu, ilość miejsca, jakim się dysponuje i funkcjonalności, na jakim nam zależy. W dużej ilości przypadków to bramy segmentowe będą najlepszym rozwiązaniem. Sprawdzą się one w miejscach z ograniczoną wolną przestrzenią, zapewnią doskonałą izolację cieplną i akustyczną oraz nie będą przy tym zbyt drogie. Warto także zainwestować w napęd i automatykę. Zdecydowanie ułatwi to użytkowanie bramy, ponieważ możliwe będzie jej kontrolowanie bez wychodzenia z samochodu. Bramę garażową warto kupić u sprawdzonego sprzedawcy, który zapewni produkt renomowanej firmy. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że brama posłuży bardzo długo i będzie w pełni bezpieczna.