Dlaczego warto zdecydować się na sadzonki truskawek frigo?

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielną uprawę truskawek w swoim przydomowym ogródku. Nic dziwnego, decydując się na takie kroki możemy świadomie sterować swoją uprawą uzyskując owoce dokładnie wtedy gdy ich potrzebujemy. Co więcej, możemy cieszyć się pysznymi owocami i mieć pewność, że nie została zastosowana do ich wzrostu żadna chemia.

 

Sposób przechowywania sadzonek frigo

Sadzonki frigo są to młode, jednoroczne sadzonki, które są zbierane pod koniec roku, oczyszczane i przechowywane w chłodniach, w niskich temperaturach. Sadzonki wówczas zapadają w spoczynek, a po ich wyjęciu i rozmrożeniu nadają się do posadzenia. Warunki i sposób w jaki są przechowywane sadzonki frigo są bardzo dokładnie określone. Niespełnienie ich może grozić zapleśnieniem i zgniciem przechowywanych sadzonek. Bardzo dokładnie określony jest poziom temperatury jak i wilgotności. Trzymając się wytycznych sadzonki frigo z powodzeniem mogą być przetrzymywane w chłodni nawet przez kilka miesięcy do pół roku.

 

Sadzenie i rozwój sadzonek frigo

Sadzonki mogą być posadzone niemal w każdym momencie. Najlepiej podjąć działania od połowy maja do początku lipca. Pierwsze kwiaty roślin pojawiają się po 30 dniach od posadzenia, a owoce po kolejnych 30 dniach, czyli po około 2 miesiącach od zasadzenia. Odpowiednio ustalając rozkład sadzenia roślin możemy otrzymać plony nawet trzy razy w ciągu roku. Sadzonki truskawek frigo możemy również potraktować jako poplon, sadząc je pod koniec lipca lub później. Nie rozwiną one owoców, a w następnym roku dadzą plony w charakterystycznych dla danego gatunku okresie. Co ważne, decydując się na zastosowanie sadzonek frigo jako poplonu musimy obrywać powstające kwiaty, gdyż cała roślina będzie musiała poświęcać energię na ich odżywienie, a decydując się na tę konwencję, nie dążymy do uzyskania owoców.

sadzonki truskawek

 

Sadzonki truskawek frigo potrzebują takich samych warunków jak w przypadku tradycyjnych truskawek. Gleba na której planujemy rozpocząć uprawę powinna być wolna od wszelkich chwatów, pasożytów. Najlepiej jeśli jej pH mieści się w granicach 5,5 do 6,5 co świadczy o lekko kwasowym odczynie. Gleba powinna być lekka i przewiewna, z niezbyt głęboką wodą gruntową. Aby truskawki mogły się dobrze rozwijać najlepiej aby miały zapewnione mocne nasłonecznienie.

Ważne jest również to jakie rośliny rosły na danym obszarze wcześniej. Nie sadźmy truskawek, jeśli wcześniej rosły w tym miejscu ziemniaki, pomidory, maliny, ogórki, brokuły czy kalafiory.

 

Dlaczego sadzonki frigo są chętnie wybierane przez plantatorów?

Sadzonki truskawek frigo cieszą się rosnącą popularnością. Wybierają je zarówno plantatorzy jak i osoby indywidualne, które chcą rozpocząć uprawę np. w przydomowym ogródku. Co sprawia, ze truskawki frigo są tak chętnie wybierane? Jedną z ważniejszych zalet jest fakt, że sadzonki frigo bardzo dobrze się przyjmują, nawet jeśli warunki glebowe czy atmosferyczne mogłyby się wydawać niewystarczające.

Plantatorzy sięgają po ten rodzaj ze względu na łatwość prowadzenia uprawy sterowanej. Mogą oni otrzymywać plony nawet trzy razu w ciągu roku, co gwarantuje im możliwość prowadzenia niemal stałej sprzedaży i osiągnięcia zadowalających zysków. Decydując się na wykorzystanie do uprawy sadzonek frigo mamy pewność że ograniczona będzie ilość zachorowań, gdyż sadzonki te cechują się sporą odpornością zwłaszcza na choroby takie jak plamistość biała czy mączniaki. Wyraźnie sadzonek frigo niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego zainteresowanie nimi stale rośnie.