Do jakiego lekarza należy zgłosić się w celu leczenia żylaków?

Zdeformowane i poszerzone żyły nazywamy żylakami. Występują one najczęściej na łydkach, udach i pod kolanami. Pojawiają się z powodu nieprawidłowego krążenia krwi w żyłach, która się w nich gromadzi. W żyłach występują zastawki, dzięki którym krew może płynąć do serca. Jeśli działają nieprawidłowo z powodu prowadzenia nieprawidłowego trybu życia, krew zalega w żyłach i nie wraca do serca.

Prowadząc aktywny tryb życia, zmuszamy zastawki do prawidłowej pracy, dzięki naciskom na nie ze strony kurczących się przy ruchu mięśni. W innym przypadku krew zalega, powodując rozszerzanie się żył, które nie wracają do swojego pierwotnego stanu. Rozwija się stan zapalny, a żyły są coraz bardziej widoczne w postaci żylaków. Odczuwamy często ból nóg, widoczna jest też ich opuchlizna, szczególnie w okolicach kostki. Tworzą się one najczęściej nie tylko z powodu braku aktywności fizycznej ale także stojącej pracy, nadwagi, złej diety, noszenia niewłaściwych butów, spożywania alkoholu, palenia papierosów, jak również z przyczyn genetycznych

Kim jest chirurg naczyniowy i czym się zajmuje?

Leczenie żylaków jest absolutnie konieczne, ponieważ ich pojawienie się wiąże się nie tylko z nieestetycznym wyglądem nóg, ale również ryzykiem rozwoju stanów zapalnych i zmian zakrzepowych. Chirurg naczyniowy zajmuje się leczeniem schorzeń związanych z układem naczyniowym, czyli naczyniami tętniczymi, żylnymi i limfatycznymi. Najczęściej zajmuje się niedrożnością tętnic, której skutkiem jest niedotlenienie i niedokrwienie narządów. Poza tym podejmuje diagnostykę i leczenie żylaków nóg czy hemoroidów, nazywanych żylakami odbytu, tętniakami, zakrzepicami, czy zespołem stopy cukrzycowej – jako powikłania choroby, jaką jest cukrzyca.

Po co wykonuje się USG Doppler?

klejenie żylakówAby ocenić stan naczyń krwionośnych – powierzchniowych i głębokich żył oraz tętnic – wykonuje się badanie ultrasonograficzne Doppler. Polega ono na zaobserwowaniu przepływu krwi, wykorzystując efekt Dopplera, który polega na tym, że fala ultradźwiekowa, przenikając ciało, odbija się od krwi płynącej w naczyniach i powraca do głowicy, a aparat zapisuje zmiany częstotliwości fali, co jest widoczne na monitorze.

Lekarz, obserwując zapis, może określić miejsca cofania się krwi, blokady lub wolniejszego jej przepływu. Stwierdza również, czy obecne są w nich skrzepliny i ocenia prawidłowy bądź nieprawidłowy stan zastawek. Najczęściej przeprowadza się je u pacjentów, których dotykają zmiany miażdżycowe, podejrzanych o tętniaka i z chorobami zatorowymi, aby zapobiec udarom mózgu i występowaniu zatorów. W przypadku oceny stanu żył kończyn dolnych badanie to służy do zdiagnozowania uszkodzenia i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Badanie ultrasonograficzne Doppler nie wymaga specjalnego przygotowania. 

Jak wygląda badanie USG Doppler?

Podczas badania USG Doppler pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Lekarz po posmarowaniu jego skóry specjalnym żelem przykłada głowicę aparatu do badanego miejsca i obserwując monitor, może ocenić stan naczyń. Również po dźwięku wydawanym przez przepływającą krew lekarz może stwierdzić, czy zachodzą jakieś nieprawidłowości w jej przepływie. Trwa ono około 30 minut i jest bezbolesne.

Co może zalecić lekarz po badaniu USG Doppler?

Chirurg naczyniowy po badaniu może zalecić skleroterapię, czyli nieinwazyjna metodę leczenia żylaków, małych hemoroidów lub niewielkich problemów z naczyniami krwionośnymi oraz usuwanie ich za pomocą zabiegu operacyjnego. Może to być klejenie żylaków – wtedy, gdy są zbyt rozległe i nie kwalifikują się do mało inwazyjnej skleroterapii, czyli ostrzykiwania żył, polegającego na zmniejszeniu przepływu w nich krwi za pomocą środków chemicznych. W krótkim czasie pacjent pozbywa się żylaków. 

Ze względu na poważne konsekwencje zdrowotne towarzyszące lekceważeniu problemów z naczyniami krwionośnymi, warto poddać się badaniu i diagnostyce w celu wyeliminowania poważnych chorób. Można skorzystać m.in. z usuwania żylaków na NFZ we Wrocławiu, dzięki czemu leczenie problemu nie będzie aż tak kosztowne.