Porada.edu.pl

  • Kontakt
  • O Nas

Porada.edu.pl

  • Kontakt
  • O Nas
Porady Zdrowotne,

Do jakiego lekarza należy zgłosić się w celu leczenia żylaków?

by Redakcja22 lipca, 2020
usuwanie żylaków we wrocławiu nfz

Zdeformowane i poszerzone żyły nazywamy żylakami. Występują one najczęściej na łydkach, udach i pod kolanami. Pojawiają się z powodu nieprawidłowego krążenia krwi w żyłach, która się w nich gromadzi. W żyłach występują zastawki, dzięki którym krew może płynąć do serca. Jeśli działają nieprawidłowo z powodu prowadzenia nieprawidłowego trybu życia, krew zalega w żyłach i nie wraca do serca.

Prowadząc aktywny tryb życia, zmuszamy zastawki do prawidłowej pracy, dzięki naciskom na nie ze strony kurczących się przy ruchu mięśni. W innym przypadku krew zalega, powodując rozszerzanie się żył, które nie wracają do swojego pierwotnego stanu. Rozwija się stan zapalny, a żyły są coraz bardziej widoczne w postaci żylaków. Odczuwamy często ból nóg, widoczna jest też ich opuchlizna, szczególnie w okolicach kostki. Tworzą się one najczęściej nie tylko z powodu braku aktywności fizycznej ale także stojącej pracy, nadwagi, złej diety, noszenia niewłaściwych butów, spożywania alkoholu, palenia papierosów, jak również z przyczyn genetycznych. 

Kim jest chirurg naczyniowy i czym się zajmuje?

Leczenie żylaków jest absolutnie konieczne, ponieważ ich pojawienie się wiąże się nie tylko z nieestetycznym wyglądem nóg, ale również ryzykiem rozwoju stanów zapalnych i zmian zakrzepowych. Chirurg naczyniowy zajmuje się leczeniem schorzeń związanych z układem naczyniowym, czyli naczyniami tętniczymi, żylnymi i limfatycznymi. Najczęściej zajmuje się niedrożnością tętnic, której skutkiem jest niedotlenienie i niedokrwienie narządów. Poza tym podejmuje diagnostykę i leczenie żylaków nóg czy hemoroidów, nazywanych żylakami odbytu, tętniakami, zakrzepicami, czy zespołem stopy cukrzycowej – jako powikłania choroby, jaką jest cukrzyca.

Po co wykonuje się USG Doppler?

klejenie żylakówAby ocenić stan naczyń krwionośnych – powierzchniowych i głębokich żył oraz tętnic – wykonuje się badanie ultrasonograficzne Doppler. Polega ono na zaobserwowaniu przepływu krwi, wykorzystując efekt Dopplera, który polega na tym, że fala ultradźwiekowa, przenikając ciało, odbija się od krwi płynącej w naczyniach i powraca do głowicy, a aparat zapisuje zmiany częstotliwości fali, co jest widoczne na monitorze.

Lekarz, obserwując zapis, może określić miejsca cofania się krwi, blokady lub wolniejszego jej przepływu. Stwierdza również, czy obecne są w nich skrzepliny i ocenia prawidłowy bądź nieprawidłowy stan zastawek. Najczęściej przeprowadza się je u pacjentów, których dotykają zmiany miażdżycowe, podejrzanych o tętniaka i z chorobami zatorowymi, aby zapobiec udarom mózgu i występowaniu zatorów. W przypadku oceny stanu żył kończyn dolnych badanie to służy do zdiagnozowania uszkodzenia i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Badanie ultrasonograficzne Doppler nie wymaga specjalnego przygotowania. 

Jak wygląda badanie USG Doppler?

Podczas badania USG Doppler pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Lekarz po posmarowaniu jego skóry specjalnym żelem przykłada głowicę aparatu do badanego miejsca i obserwując monitor, może ocenić stan naczyń. Również po dźwięku wydawanym przez przepływającą krew lekarz może stwierdzić, czy zachodzą jakieś nieprawidłowości w jej przepływie. Trwa ono około 30 minut i jest bezbolesne.

Co może zalecić lekarz po badaniu USG Doppler?

Chirurg naczyniowy po badaniu może zalecić skleroterapię, czyli nieinwazyjna metodę leczenia żylaków, małych hemoroidów lub niewielkich problemów z naczyniami krwionośnymi oraz usuwanie ich za pomocą zabiegu operacyjnego. Może to być klejenie żylaków – wtedy, gdy są zbyt rozległe i nie kwalifikują się do mało inwazyjnej skleroterapii, czyli ostrzykiwania żył, polegającego na zmniejszeniu przepływu w nich krwi za pomocą środków chemicznych. W krótkim czasie pacjent pozbywa się żylaków. 

Ze względu na poważne konsekwencje zdrowotne towarzyszące lekceważeniu problemów z naczyniami krwionośnymi, warto poddać się badaniu i diagnostyce w celu wyeliminowania poważnych chorób. Można skorzystać m.in. z usuwania żylaków na NFZ we Wrocławiu, dzięki czemu leczenie problemu nie będzie aż tak kosztowne.

Previous

Dlaczego warto podjąć pracę w Niemczech?

19 lipca, 2020
Next

Sprzątanie po psie – jak robić to w ekologiczny sposób?

22 lipca, 2020

Related posts

alkohol
Porady Zdrowotne,

Do czego może prowadzić przedawkowanie alkoholu?

by Redaktor MK24 lutego, 2023
alkohol
Porady Zdrowotne,

Dlaczego warto iść na odwyk alkoholowy?

by Redaktor MK24 lutego, 2023
dentysta
Porady Zdrowotne,

Zapalenie miazgi zęba – jak leczyć?

by Redaktor MK23 lutego, 2023
fizjoterapia rąk
Porady Zdrowotne,

U jakiego specjalisty leczyć urazy narządu ruchu?

by Redaktor MK16 lutego, 2023

Nowe porady

  • Jak bezpiecznie magazynować sianokiszonkę?

    Jak bezpiecznie magazynować sianokiszonkę?

    22 marca, 2023
  • Jak alkohol wpływa na ludzki organizm?

    Jak alkohol wpływa na ludzki organizm?

    21 marca, 2023
  • Jak dbać o kociołki żeliwne? Poradnik dla początkujących użytkowników

    Jak dbać o kociołki żeliwne? Poradnik dla początkujących użytkowników

    16 marca, 2023
  • Do czego może prowadzić przedawkowanie alkoholu?

    Do czego może prowadzić przedawkowanie alkoholu?

    24 lutego, 2023
  • Dlaczego warto iść na odwyk alkoholowy?

    Dlaczego warto iść na odwyk alkoholowy?

    24 lutego, 2023
  • Zapalenie miazgi zęba – jak leczyć?

    Zapalenie miazgi zęba – jak leczyć?

    23 lutego, 2023
  • Jak dbać o belownicę i zapobiegać korozji?

    Jak dbać o belownicę i zapobiegać korozji?

    23 lutego, 2023
  • Automatyka hotelowa – jak zadowolić młode pokolenia turystów

    Automatyka hotelowa – jak zadowolić młode pokolenia turystów

    20 lutego, 2023
  • Budowlane
  • Domowe
  • Inwestycyjne
  • Marketingowe
  • Motoryzacyjne
  • Ogólne
  • Prawne
  • Rozrywkowe
  • Techniczne
  • Zdrowotne