Działanie tokarek CNC

Tokarka CNC Mazak to tokarka sterowana numerycznie (Computerized Numerical Control). Tokarki tego typu wyposażone są w mikrokomputer, który można dowolnie zaprogramować. To spore udogodnienie, ponieważ wystarczy przygotować program umożliwiający sterowanie ruchami narzędzia tokarki w celu uzyskania oczekiwanego kształtu z bardzo dużą precyzją. To bardzo przydatne, gdy chce się uzyskać wiele przedmiotów o identycznych kształtach. Metoda ta znacznie przyspiesza pracę redukując przy tym ryzyko wystąpienia błędu w procesie produkcji. Jedyne co trzeba robić to kontrolować stan narzędzi oraz skalibrować urządzenie przed rozpoczęciem obróbki.

Obecnie tokarka CNC Mazak zyskała na popularności. Jest to spowodowane spadkiem cen elementów elektronicznych jak i dostępność tanich komponentów mechanicznych. Jakość i dokładność tych urządzeń w stosunku do ceny sprawia, że tokarki te zyskują coraz większe zainteresowanie i wielu fachowców chętnie sięga po tego typu sprzęt. Warto dodać, że sama technologia CNC spowodowała ogromną rewolucję w przemyśle wytwórczym. Prawie każda firma wytwórcza wyposaża się w tego typu rozwiązania, które znacznie przyspieszają proces produkcji, zwiększają dokładność obróbki oraz obniżają koszty produkcji, co jest bardzo istotną kwestią przy wyborze sprzętu. Tokarka CNC Mazak to przyszłość współczesnych tokarek.

Fazy projektowania w CNC

Mazak QT 200C

Poprawa jakości wytwarzania materiałów już dziś znacząco wpływa na jakość ludzkiego życia.  Przy użyciu tego typu sprzętu proces produkcji został skomputeryzowany nie tylko przy samym wytwarzaniu ale już także na etapie projektowania.  Pierwszą fazą produkcji jest proces projektowania przedmiotu w systemach komputerowych takich jak SolidWorks, które umożliwiają tworzenie modeli trójwymiarowych oraz wykonanie dokumentacji 2D. Po stworzeniu modelu następnym krokiem jest przetworzenie modelu na plan sterowania maszyny. Podczas tej fazy następuje programowanie ruchów tokarki, które mają zapewnić uzyskanie określonego kształtu. W ostatniej fazie do akcji wkracza tokarka CNC Mazak, która zamienia projekt w rzeczywistość.

Rodzaje sterowania w tokarce

Mówiąc o sterowaniu obrabiarek można wyróżnić kilka rodzajów układów sterowania. Sterowanie punktowe polega na bardzo dokładnym pozycjonowaniu narzędzia w odniesieniu do obrabianego materiału. Sterowanie odcinkowe służy do przemieszczania narzędzia z zadanym posuwem. Ten typ sterowania ograniczony jest wyłącznie do sterowania po torze, który jest równoległy do wcześniej ustalonej osi współrzędnych. Sterowanie ciągłe umożliwia wykonywanie  najbardziej złożonych ruchów przez narzędzie. Tokarka CNC Mazak została wyposażona w graficzny interfejs, za pomocą którego maszyna przekazuje informacje do operatora. Interfejs pozwala na wczytywanie i modyfikacje danych, informuje operatora o postępie pracy a także umożliwia mu wykonanie programu od podstaw. Posiadając już gotowy program ważniejszą sprawą jest możliwość kalibrowania urządzenia, czyli  przesuwania początku układu współrzędnych względem obrabianego przedmiotu, aby ruch narzędzi został wykonywany prawidłowo.

Szukasz tokarki? Zapoznaj się z przykładową ofertą – https://www.exapro.pl/metal-maszyny-do-obrobki-metalu-tokarki-centra-cnc-dl-tocz-do-1000mm-c352.