Grill murowany – lepiej kupić czy zrobić samemu?

Wiele osób lubi grillowanie i ceni sobie tę formę spędzania wolnego czasu. Amatorzy przygotowywania jedzenia na świeżym powietrzu mają do wyboru duży asortyment grillów.

Na rynku dostępne są różnorodne typy urządzeń węglowych, elektrycznych, a nawet gazowych. Część użytkowników decyduje się jednak na jeszcze inny model – grill murowany.

Zalety grilla murowanego 

Grill murowany to inwestycja na lata. Idealnie nadaje się do dużego ogrodu, w którym znajdzie swoje miejsce i będzie stanowił element zarówno użytkowy, jak i ozdobny. Murowany grill ogrodowy sprawdzi się szczególnie dla osób, które grillują często i z chęcią organizują spotkania z rodziną i przyjaciółmi w swoim domu. Ten typ urządzenia jest szczególnie odporny na warunki atmosferyczne i wahania temperatur.

Dzięki niemu nie trzeba bać się deszczu, który, w wypadku grillów węglowych, elektrycznych i gazowych, wymusza przenoszenie lub osłanianie paleniska. Konstrukcja murowana może stanowić stylowy element aranżacji ogrodu, stając się przy tym przytulnym centrum przestrzeni wypoczynkowej. Jej zaletą jest również duża powierzchnia rusztu umożliwiająca przygotowanie jedzenia dla wielu osób jednocześnie.

O czym pamiętać przed postawieniem w ogrodzie murowanego grilla?

Przed postawieniem murowanego grilla w ogrodzie należy pamiętać o trzech najważniejszych kwestiach.

Wybór właściwego miejsca

Poza właściwą odległością od domu i granicy działki, która umożliwia wygodną obsługę z równoczesną ochroną przed dymem i zabrudzeniami, warto także zwrócić uwagę na to, by miejsce było dobrze osłonięte od wiatru, zaciszne i najlepiej zacienione. Ważne jest również sprawdzenie podłoża oraz odpowiednie jego utwardzenie, zazwyczaj przy użyciu warstwy żwiru oraz betonowej płyty. Grill murowany umieszcza się głównie w ogrodzie, jednak możliwe jest jego wybudowanie również na płycie tarasu. Decyzja dotycząca wyboru miejsca powinna być dobrze przemyślana, gdyż raz postawiona konstrukcja nie daje się przesunąć i staje się stałą częścią przestrzeni

Oczekiwania w stosunku do grilla

Przed wzniesieniem konstrukcji warto zastanowić się, jak duża powierzchnia rusztu jest nam potrzebna oraz czy potrzebujemy dodatkowych funkcji, na przykład możliwości wędzenia potraw. Dobrze podjąć też decyzję na temat tego, gdzie będzie składowany opał oraz przybory do grillowania.

grille murowane

Czy można samemu wybudować grill murowany w ogrodzie? 

Samodzielne wybudowanie grilla murowanego w ogrodzie jest możliwe, wymaga jednak szczegółowego planowania oraz zdolności manualnych umożliwiających wykonywanie prac budowlanych. Podjęcie decyzji o stawianiu konstrukcji własnymi siłami wymaga od nas odpowiedniego projektu zakładającego szczegółowe pomiary. Istotne jest dobranie długości i szerokości rusztów do stawianej przez nas konstrukcji.

Konieczny jest zakup właściwych materiałów konstrukcyjnych, które będą odporne na wysokie temperatury oraz warunki atmosferyczne, a także łatwe w utrzymaniu w czystości. Należy także wybrać odpowiednie spoiwo, a następnie włożyć wiele pracy, by ostatecznie wybudować grill. Samodzielne stawianie grilla murowanego jest rozwiązaniem tańszym niż zakup gotowej konstrukcji, stanowi jednak opcję polecaną osobom z doświadczeniem budowlanym.

Zalety zakupu gotowego grilla murowanego do ogrodu 

Choć koszt postawienia w ogrodzie gotowego grilla murowanego jest nieco wyższy od samodzielnie wykonanej konstrukcji, takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze nie wymaga od nas wiedzy z zakresu projektowania i wykonywania robót budowlanych. Decydując się na zakup gotowego grilla ogrodowego murowanego mamy pewność, że materiały, z jakich jest on wykonany, są właściwie dobrane, a więc odporne na działanie wysokich temperatur oraz warunków atmosferycznych i łatwe w czyszczeniu.

Konstrukcja urządzenia jest sprawdzona, umożliwiająca efektywne i bezpieczne grillowanie, a także wysoce funkcjonalna z opcją ustawiania rusztu na kilku poziomach, co ułatwia przygotowywanie potraw. Co więcej, producent daje nam gwarancję jakości urządzenia, oferując poczucie bezpieczeństwa.

Dokonując zakupu gotowego grilla murowanego można wybierać spośród wielu modeli różniących się wielkością, materiałem, z jakiego zostały wykonane, kolorem oraz kształtem. W obliczu tak szerokiej oferty producentów każdy jest w stanie znaleźć grill, który spełni osobiste oczekiwania i doskonale dopasuje się do danego ogrodu.