Ile kosztuje dezynfekcja mieszkania?

Dezynfekcja mieszkania może być konieczna po przebytej z powodu COVID-19 kwarantannie, w przypadku mieszkań osób cierpiących na choroby znacząco obniżające odporność organizmu, po śmierci jednego z lokatorów, a także w przypadku wielu innych zdarzeń losowych stwarzających pewne ryzyko biologiczne. Choć każdy na co dzień stara się zadbać o czystość, regularnie przecierając powierzchnie odpowiednimi środkami czyszczącymi, piorąc ubrania czy sprzątając podłogi i ścierając kurze, w pewnych sytuacjach może okazać się to nie wystarczające. Ile kosztuje profesjonalna dezynfekcja mieszkań, jakie działania mogą być w jej ramach przeprowadzone i kiedy warto zainwestować w pomoc specjalistów?

Co obejmują usługi profesjonalnej dezynfekcji mieszkań?

Specjaliści, którzy na co dzień zajmują się kompleksowym sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w ramach swoich usług mogą wykonywać zarówno odkażanie i oczyszczanie mieszkań po kwarantannie i przechorowaniu różnego rodzaju infekcji przez lokatorów, po tragicznych wydarzeniach (np. śmierci lokatora), jak sprzątanie lokali dla osób, które chcą odświeżyć i skutecznie oczyścić swoje mieszkanie po zakupie, przed sprzedażą, przed wprowadzeniem się, po zwierzętach czy po likwidacji pleśni i zagrzybienia.

Usługi profesjonalnej dezynfekcji mieszkań mogą obejmować m.in.:

  • Ozonowanie mieszkania z użyciem profesjonalnych generatorów ozonu,
  • Dezynfekcję z użyciem specjalistycznych środków chemicznych w celu odkażenia powierzchni łatwo dostępnych lub mocno zanieczyszczonych,
  • Deodoryzację mieszkania, w przypadku potrzeby skutecznego usunięcia nieprzyjemnych zapachów (np. po śmierci),
  • Dezynfekcję suchą mgłą i suchym lodem, którą wykonujemy w przypadku oczyszczania cennych przedmiotów i elementów wrażliwych na działanie tradycyjnych środków dezynfekujących.

Oczywiście, im większe zagrożenie biologiczne w mieszkaniu, tym więcej technik dezynfekcji i odkażania wykorzystają specjaliści aby przywrócić mu odpowiedni poziom czystości i higieny. Jeśli więc chcesz odświeżyć swoje mieszkanie po kwarantannie, chorobie czy po prostu pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i zrobić pełne wiosenne porządki, skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy sprzątającej zdecydowanie się opłaci.

Ile kosztuje dezynfekcja mieszkania?

Koszty dezynfekcji będą zależały od tego z jak wielu technik, środków i mechanizmów oczyszczania i odkażania powierzchni oraz powietrza będą musieli skorzystać technicy, którzy przyjadą na wykonanie usługi.

W niektórych firmach podstawowa dezynfekcja rozpoczyna się od 290 zł, przy czym znaczenie ma tu m.in. wielkość mieszkania, ilość pomieszczeń wymagających sprzątania, skala zabrudzeń i skażenia lokalu czy działania specjalne, jakie będą konieczne do wykonania np. przy usuwaniu zagrzybienia czy śladów po zalaniu i dezynfekcji po ich wystąpieniu.

Najczęściej wykorzystywaną metodą podczas podstawowej dezynfekcji jest ozonowanie, dzięki któremu możliwe jest zneutralizowanie różnorodnych wirusów, bakterii, drobnoustrojów, alergenów, grzybów, roztoczy oraz nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach bez potrzeby dodatkowego, chemicznego czyszczenia różnych powierzchni.

Przed zamówieniem usługi dezynfekcji mieszkania warto dokładnie przekazać firmie powód, dla którego dezynfekcja jest zlecana oraz opisać zakres zabrudzeń, jakie wymagają usunięcia. Większość firm oferuje oględziny osobiste i dopiero na ich podstawie wykonuje wycenę usługi, ale przekazanie informacji już przy pierwszym kontakcie pozwoli uzyskać orientacyjną cenę usługi. Warto pamiętać, że firmy specjalizujące się w dezynfekcji mieszkań mogą wykonać także szereg dodatkowych działań i usług z zakresu czyszczenia, sprzątania i opróżniania mieszkań, które wpłyną na skuteczność przeprowadzonej dezynfekcji, ale też podniosą cenę wykonania usługi.

Dezynfekcja pomieszczeń

Kiedy warto zainwestować w dezynfekcję pomieszczeń?

Dezynfekcja to coś więcej, niż tylko sprzątanie powierzchowne mieszkania i przecieranie środkami chemicznymi powierzchni, z którymi mamy kontakt najczęściej. Przeprowadzana profesjonalnie pozwala skutecznie zneutralizować obecne w mieszkaniu wirusy, bakterie, grzyby, drobnoustroje, roztocza czy alergeny znajdujące się na różnych, często trudno dostępnych powierzchniach oraz na usunięcie mikrośrodowisk, które ułatwiają ich namnażanie się. Wykorzystując metody kontaktowe, np. czyszczenie środkami chemicznymi, firmy specjalizujące się w dezynfekcji są w stanie przeprowadzić dezynfekcję punktowo, w miejscach o największym stopniu skażenia (np. miejscu znalezienia ciała zmarłego, w kuchni lub w łazience), a uzupełniając dezynfekcję metodami gazowymi (np. ozonowaniem) dotrzeć także do powierzchni trudno dostępnych, przeprowadzić skuteczną neutralizację zarazków, a jednocześnie odświeżyć powietrze i zneutralizować nieprzyjemne zapachy.