Ile kosztuje profesjonalne sprzątanie po pożarze?

Pożar to bardzo niebezpieczny incydent, który niestety ma miejsce dość często.  Jest to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, ale także dla ich miejsca zamieszkania oraz całego dobytku. Profesjonalne sprzątanie w przypadku pożaru jest niezbędne, aby budynek mógł być ponownie użytkowany w bezpieczny sposób. Nawet w sytuacji, gdy pożar nie był duży, istnieje spore ryzyko, że mieszkanie czy też dom skażone są substancjami szkodliwymi powstałymi w wyniku pożaru. Z tego powodu profesjonalna pomoc jest tak istotna i dzięki niej mieszkańcy danego budynku będą mogli mieć pewność, że lokal, w którym mieszkają, jest w pełni bezpieczny dla ich zdrowia.

Dlaczego warto korzystać z pomocy profesjonalnych firm?

W wyniku pożaru zniszczeniu ulega najczęściej dość spora część budynku. Nawet w mniejszych pożarach, które udało się szybko ugasić, powstaje wiele zniszczeń niewidocznych na pierwszy rzut oka. Może to być np. osadzenie się szkodliwych substancji na elementach budynku lub też wystroju wnętrza, co w konsekwencji objawia się nieprzyjemnym zapachem dymu.

Usunięcie wszelkich skutków pożaru przy użyciu domowych środków czystości i standardowych metod sprzątania w wielu przypadkach nie przyniesie wymaganych rezultatów, a dodatkowo może być bardzo niebezpieczne dla ludzi w przypadku, gdy szkodliwe substancje powstałe po pożarze nie zostaną w pełni usunięte z wnętrza budynku. Z tego powodu warto korzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się sprzątaniem i oczyszczaniem lokali po pożarach. Tylko w taki sposób można pozbyć się wszelkich nieprzyjemnych zapachów i mieć pewność, że wnętrze budynku jest w pełni bezpieczne dla zdrowia jego mieszkańców.

Sprzątanie po pożarze

Jak przebiega sprzątanie po pożarze?

Sprzątanie po pożarze to proces składający się z bardzo wielu etapów, które zawsze dobierane są do danego przypadku na podstawie oględzin miejsca zdarzenia. Do pracy można przystąpić dopiero w momencie, gdy zakończy się działanie ze strony straży pożarnej, rzeczoznawca z ubezpieczalni oceni szkody spowodowane przez pożar i nie będzie ryzyka zawalenia się budynku. Po spełnieniu wszystkich tych wymogów firma sprzątająca może przystąpić do pracy.

Pierwszym etapem jest usuwanie wszelkich szkód spowodowanych pożarem, czyli usuwanie i utylizacja gruzu oraz wszelkich przedmiotów i elementów wyposażenia wnętrza, które uległy zniszczeniu w wyniku pożaru. W następnej kolejności usuwana jest sadza, a także inne zamieszczenia ze wszystkich przedmiotów oraz powierzchni. W tym celu używa się suchego lodu oraz innych środków i metod oczyszczania.

Bardzo często podczas sprzątania po pożarze stosuje się również ozonowanie w celu dokładnego zdezynfekowania wnętrza budynku oraz pozbycia się nieprzyjemnych zapachów powstałych w wyniku pożaru.

Ozon w tym przypadku bardzo dobrze radzi sobie z tymi problemami i pozostawia po sobie jedynie przyjemny zapach czystości. Powietrze we wnętrzu oczyszczane jest przy pomocy specjalistycznych urządzeń i filtrów HEPA.

Wszystkie te czynności mają na celu, usuniecie zagrożenia i przystosowanie lokalu do ponownego zamieszkania. Po wykonaniu usługi wystawiona zostaje dokumentacja potwierdzająca wykonanie sprzątania przez profesjonalną firmę. Może ona być potrzebna w celu otrzymania zwrotu kosztów od ubezpieczyciela.

Sprzątanie po pożarze

Koszty sprzątania po pożarach

Koszty sprzątania po pożarach to sprawa bardzo indywidualna i zależna od danego przypadku. Wpływ na cenę usługi może mieć między innymi:

• poziom zniszczeń, jakich dokonał pożar,
  • stopień zanieczyszczenia wnętrza budynku substancjami szkodliwymi.

Z tego względu koszty usługi ustalane są zazwyczaj po oględzinach danego miejsca i istnieje ryzyko, że wzrosną podczas wykonywania usługi, gdy pracownicy firmy sprzątającej odkryją zniszczenia, których nie było widać podczas oględzin budynku.

W części przypadków niezbędne może okazać się również wykonanie dezynfekcji wnętrza budynku oraz zastosowanie różnych metod pozwalających na zwalczenie wszelkich nieprzyjemnych zapachów powstałych w wyniku pożaru. Usunięcie substancji szkodliwych również wymaga zastosowania specjalistycznych metod oraz środków chemicznych, a to również wpływa na wysokość ceny usługi. Z tego powodu nie można określić kosztów sprzątania po pożarach, bez przeprowadzanie oględzin danego miejsca zlecenia. Dopiero po tym etapie możliwe jest ustalenie wstępnej ceny usługi i czasu, jaki jest potrzebny na przeprowadzenie wszelkich czynności sprzątania po pożarze.