Korzystając z coraz popularniejszej usługi wynajmu samochodu, często pojawiają się jednak pewne obawy dotyczące rzetelności procesu, a także zasadności pojawiających się kosztów. Istnieje oczywiście szereg głównych wytycznych, na które powinno się zwracać uwagę. Mowa tu np. o opiniach o wypożyczalni samochodów, dostępnej flocie samochodów, wymogach w zakresie wieku, regulaminie i dodatkowych kosztach. Nie bez znaczenia będzie również lokalizacja wypożyczalni bądź możliwość dostarczenia przez nią auta w wybrane przez klienta miejsce. Poniżej omawiamy najważniejsze aspekty.
Kiedy warto wypożyczyć samochód?
Wypożyczalnie samochodów są coraz popularniejsze i z ich usług korzysta wiele osób prywatnych oraz firm. Czasami firmie nie opłaca się branie samochodu w leasing, zwłaszcza, że warunki takich umów są często oparte na dość niekorzystnych warunkach, obarczających użytkownikami bardzo wysokimi kosztami ewentualnych szkód, choćby najdrobniejszych. Nie zawsze firma może pozwolić sobie na kupno i utrzymanie własnej małej floty. Osoby prywatne z kolei mogą potrzebować auta w przypadku delegacji w innym mieście, bądź na ważną uroczystość, kiedy to luksusowe auto będzie niezbędne.
Podobnie, gdy korzysta się z samochodu dla celów turystycznych. Często na co dzień wystarczy nam zwykły, kilkunastoletni samochód, jednak w razie dalszej wyprawy nie ufamy silnikowi ani zawieszeniu na tyle, by bez obaw zawieźć rodzinę do innego kraju oraz wrócić stamtąd w jednym kawałku, bez konieczności korzystania z pakietu assistance za granicą.
Wypożyczalnia samochodów – co może nam zaoferować?
Warto w takich wypadkach mieć kontakt z instytucją, jak dobra wypożyczalnia samochodów, która w razie potrzeby może dostarczyć odpowiedni samochód na wskazany adres. To rozwiązanie o tyle korzystne, że za stosunkowo niewielkie pieniądze mamy możliwość korzystać w określonym czasie z nowego, serwisowanego i ubezpieczonego samochodu, za którego wygląd nie trzeba się wstydzić. Nie trzeba też martwić się o jego stan techniczny, bo wypożyczalnie zazwyczaj oferują samochody sprawne.
Dlaczego „zazwyczaj”, a nie „zawsze”? Oczywiście, mogą zdarzyć się oszuści, którzy za niskie opłaty będą oferować samochód w gorszym stanie. Nie wolno jednak pod żadnym warunkiem zgadzać się na takie „promocje” – w innym wypadku ryzykujemy życie i zdrowie swoje oraz innych uczestników ruchu. Jak wyglądają koszty takich wypożyczeń? Zależnie od marki i nowości samochodu, cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dobę wypożyczenia. Na wysokość stawki ma także wpływ długość umowy – im dłuższy okres wypożyczenia, tym niższa stawka za dobę.
Wynajem samochodu – na co zwrócić uwagę?
Jak zostało wcześniej wspomniane, wynajem aut może wiązać się z niemałym ryzykiem. Przedstawiamy wobec tego najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę nim podejmiemy decyzję o wynajęciu auta z konkretnego miejsca.
- kryteria naliczania dodatkowych opłat,
- dostępność wynajmu samochodów na lotnisku/dworcu PKP,
- możliwy czas wynajmu aut (długo-, krótko-, średnioterminowy)
- dodatkowe walory wynajmu – np. możliwość wynajęcia fotelika samochodowego,
- opinie o danej wypożyczalni samochodów,
- dostępna flota aut w wypożyczalni.
Wspomniane aspekty oczywiście są tylko umowne. Każdorazowo należy przeprowadzić rzetelny research, który pozwoli wybrać najkorzystniejszą na dany moment ofertę wypożyczalni samochodów. Warto natomiast zwracać uwagę także na ewentualne programy lojalnościowe, które mogą sprawić iż bardziej opłacalne będzie stałe korzystanie z jednej, konkretnej wypożyczalni samochodów.