Jak bezpiecznie przetransportować samochód na lawecie?

Konieczność transportu samochodu, który z powodu kolizji lub usterki nie jest w stanie poruszać się po jezdni to zawsze kłopotliwa i niezbyt lubiana perspektywa wśród kierowców.

Prośba o holowanie nie w każdym przypadku zadziała, gdyż w świetle prawa zarówno samochód holujący, jak i holowany musiałyby być sprawne. W wielu przypadkach nie pozostaje więc nic innego, jak wezwanie lawety. Czy wiesz jednak jak prawidłowo i bezpiecznie przetransportować samochód na lawecie?

Transport na lawecie – jak wybrać dobrą firmę?

Decydując się na skorzystanie z autolawety i transport samochodu z miejsca kolizji lub po usterce, koniecznie upewnij się, że powierzasz swoje auto we właściwe ręce. Przewiezienie samochodu na lawecie to nie tylko wtoczenie go na nią, ale też odpowiednie zabezpieczenie podczas transportu nie narażające samochodu na zsunięcie się bądź też na uszkodzenie w trakcie pobytu na lawecie.

Nie warto kierować się więc jedynie niskimi cenami, ale przede wszystkim doświadczeniem i zapleczem sprzętowym firmy.

Transport samochodu na lawecie – o czym należy pamiętać?

Bezpieczeństwo podczas wciągania pojazdu na lawetę, jak i  jego transportu, jest kwestią niezwykle istotną – warto dopilnować, by proces ten odbywał się powoli i ostrożnie, minimalizując ryzyko popełnienia błędu.

W celu prawidłowego załadowania pojazdu na lawetę warto przede wszystkim upewnić się, że miejsce załadunku jest odpowiednio zabezpieczone i nie ma ryzyka, by przypadkowy przechodzień został poszkodowany lub by inni kierowcy nie zauważyli pojazdów.

laweta

Jeśli chodzi o samo mocowanie pojazdu na lawecie, konieczne jest użycie specjalnych pasów mocujących lub łańcuchów, zależnie od wagi pojazdu. Pojazd mocowany jest do lawety za koła, tak aby podczas jego transportu samochód nie mógł poruszać się na lawecie.

Oczywiście ważne, by przed każdym kolejnym transportem na lawecie, jej kierowca dokładnie sprawdził stan techniczny pasów czy łańcuchów, by z pewnością mogły zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo transportu. Generalnie wyróżnia się dwie podstawowe techniki mocowania pojazdów do lawety: trzypunktowy lub czteropunktowy.

Bez względu na to, który zostanie użyty, warto upewnić się o zabezpieczeniu każdej klamry, tak by nie mogła odpiąć się podczas jazdy i stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Rozładunek samochodu

Ostrożność podczas transportu samochodu na lawecie nie ogranicza się wyłącznie do samego transportu, ale też wspomnianego wcześniej załadunku oraz rozładunku. Na tym ostatnim już etapie podróży samochodu na lawecie osoba, która będzie zajmować się rozładunkiem musi upewnić się, że przestrzeń na której znajdzie się samochód jest wolna i odpowiednio zabezpieczona.

Pasy trzymające samochód w pozycji powinny zostać usunięte i złożone tak, by podczas opuszczania samochodu w żaden sposób nie przeszkadzały i nie blokowały kół. Po raz kolejny ważne jest tu tempo opuszczania samochodu, które musi być odpowiednio wolne i zapewniające pełną kontrolę nad samochodem.