Jak dbać o implanty zębowe?

Implanty zębowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów na odbudowę usuniętego zęba. Jednocześnie zabieg ich wszczepienia pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat.

Niestety, wiele osób zapomina o ich prawidłowej higienie, przez co nie cieszą się zbyt długo efektami. W jaki sposób dbać o implanty zębowe?

Z racji tego, że ładny uśmiech to nasza wizytówka, warto dbać nie tylko o zęby stałe, ale również implanty. Mimo tego, iż implant nie zostanie na zawsze, zawsze można zminimalizować ryzyko infekcji oraz jego powtórnego odrzucenia poprzez jego odpowiednią pielęgnację. W wielu przypadkach implant doskonale służy pacjentowi przez ponad dekadę. Odpowiednia higiena jamy ustnej po zabiegu, a także w późniejszych latach, z pewnością przyczynia się do przedłużenia jego żywotności.

Implant zębowy – co to jest?

Implant zęba to tytanowa śruba, wprowadzana w kość zęba po jego wcześniejszej ekstrakcji. Jej zadaniem jest odtworzenie funkcji korzenia zęba, aby zapewnić stabilność nowej koronie. Z biegiem lat bez implantu zęby mogą się przesuwać, a także przekrzywiać, dlatego jego założenie jest niezwykle dla osób, które w wyniku próchnicy lub złamania zmuszone zostały do ekstrakcji korzenia. Obecnie uznaje się, że implant zęba, wraz z koroną protetyczną, to najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązanie w przypadku utraty stałego zęba. Jest bezpieczne i mało inwazyjne, a sam implant będzie służył przez wiele lat.

Implanty zębowe
Implanty zębowe to najlepszy sposób przywrócenia utraconego zęba, tak aby ostateczny efekt wizualny i zdrowotny był w pełni naturalny

Prawidłowa higiena implantu po zabiegu wszczepienia

O prawidłową higienę jamy ustnej należy zadbać od razu po wszczepieniu implantu. W pierwszych tygodniach okolica, gdzie znajduje się implant powinna być czysta i sterylna, aby gojenie się rany przebiegło prawidłowo. Bakterie, które dostaną się pomiędzy szwy, mogą doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań.

Od początku należy stosować się do zaleceń stomatologa, zwłaszcza do tych, które dotyczą pierwszych godzin i dni po zabiegu. Te działania będą kluczowe w procesie gojenia się, a jednocześnie przygotują do regularnej pielęgnacji uzębienia z implantem. Konieczne będzie zatem szczotkowanie zębów delikatną szczoteczką, z zachowaniem ostrożności podczas czyszczenia okolic implantu. Ważne jest również dokładne oczyszczenie przestrzeni między zębowych za pomocą irygatora lub nici dentystycznej.

Codzienna pielęgnacja jamy ustnej z implantem

Pielęgnacja w pierwszych dniach po wszczepieniu implantu ma ogromne znaczenie, dlatego warto stosować się do wszystkich zaleceń stomatologa. Po tygodniu, jeśli wszystko jest w porządku z implantem, można wrócić do zwyczajnej pielęgnacji. Nie można jednak zapomnieć, że jamę ustną należy dokładnie szczotkować minimum dwa razy dziennie – po śniadaniu i kolacji – a także usuwać resztki pokarmu nicią dentystyczną. Praktycznie jest również stosować płyn do płukania ust.

Do codziennej pielęgnacji warto wykorzystywać produkty, które są dedykowane dla osób posiadających implanty. Miękkie szczoteczki wielopęczkowe oraz pasty do zębów o lepszym działaniu bakteriobójczym, mają za zadanie chronić implantowaną okolicę oraz koronę protetyczną przed bakteriami. Stomatolodzy zalecają również zastąpienie nici dentystycznej irygatorem wodnym, aby jeszcze mocniej pielęgnować jamę ustną.

Implant zęba – kiedy do stomatologa?

DentystkaDbanie o implanty zębowe nie polega tylko na odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej tuż po zabiegu i w późniejszych latach. Konieczne są również regularne wizyty kontrolne, aby specjalista w przybliżeniu sprawdził, czy w okolicy implantu nie dzieje się nic niedobrego. Średnio warto udać się do stomatologa raz na pół roku. Wszystko jednak zależy od konkretnego przypadku, dlatego należy być w stałym kontakcie z kliniką, gdzie prowadzany był zabieg. Regularne wizyty u stomatologa, w połączeniu ze wszystkimi zaleceniami, przedłużają żywotność implantu.

Zaniedbanie w kwestii higieny implantu może doprowadzić do zapalenia tkanek wokół niego. Efektem tego jest niezłączenie się implantu z kością, co doprowadza do jego odrzucenia. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do odsłonięcia się linii dziąseł i tytanowej części, która powinna znaleźć się w kości. Dlatego tak istotne jest dbanie o dziąsła w okolicy implantu, aby nie tylko pozostały sterylne, ale również przy szczotkowaniu były pobudzane do działania. Regularne wizyty u stomatologa pozwalają na zauważenie wszelkich zmian i szybkie wprowadzenie odpowiedniego leczenia.