Jak dbać o kabiny toaletowe w miejscach publicznych?

Toaleta to jedno z niewielu miejsc, w których odpowiednia higiena, czystość i poczucie komfortu są niezwykle istotne dla każdego człowieka, niezależnie od sytuacji w jakiej się znajduje. O porządek w domowych toaletach dbamy jednak na co dzień, a co z toaletami w miejscach publicznych?

Za ich czystość odpowiadają właściciele, którzy powinni regularnie dbać o dezynfekcję i porządkowanie kabin toaletowych oraz dostarczanie do niej niezbędnych środków czystości i elementów wyposażenia. O czym warto pamiętać chcąc zapewnić odpowiednią czystość i higienę w toalecie publicznej?

Toaleta publiczna – największe skupisko bakterii

Toalety w miejscach publicznych to niezaprzeczalnie jedne z największych skupisk bakterii, i to wcale nie z powodu braku dbałości o kabiny ze strony właścicieli. Podejście wielu osób do zachowania należytego porządku po sobie w publicznej toalecie jest proste – „nie moja toaleta, nie ja tu będę sprzątać”.

publiczna kabina toaletowa

Z realiami tymi muszą liczyć się ci, którzy nad toaletami w miejscach publicznych sprawują pieczę – to na nich spada obowiązek uprzątania kabin. Zwyczajne środki czystości dostępne w drogeriach tu nie wystarczą, gdyż sprzątanie po każdym użytkowniku toalety jest wprost nierealne, a krzyżowanie się bakterii niezwykle niebezpieczne.

Konieczne staje się więc dostarczanie odpowiednio dobranych, profesjonalnych wkładów do toalet, podajników do papierów, ręczników i mydeł antybakteryjnych, które zapobiegają krzyżowemu przenoszeniu bakterii i zapewniają bezpieczeństwo korzystania z toalety każdemu użytkownikowi.

Jak często sprzątać kabiny toaletowe

Generalne sprzątanie toalet w miejscach publicznych powinno być przeprowadzane codziennie. Pod pojęciem tym rozumiemy oczywiście nie tylko przetarcie deski sedesowej ręcznikiem papierowym czy wlanie do spłuczki środka bakteriobójczego, ale dokładne, skrupulatne sprzątanie całej powierzchni kabiny.

Tak precyzyjne czyszczenie wymaga oczywiście czasu i braku osób chcących z toalety skorzystać, dlatego warto zaplanować je na godziny, w których nie spodziewamy się dużego natężenia ruchu.

Oczywiście, im częściej uczęszczane toalety, tym wzrasta konieczność częstszego sprzątania kabin – sprzątanie w ciągu dnia należy ograniczyć do podstawowych czynności takich jak uzupełnianie papieru i mydła, przecieranie podłóg czy szybkie czyszczenie i dezynfekcja muszli klozetowych, pisuarów i umywalek.

Jak efektywnie sprzątać kabiny toaletowe?

Podczas sprzątania warto pamiętać o odpowiedniej kolejności, tak by samemu nie zabrudzić posprzątanych już powierzchni. Pierwszym etapem sprzątania powinna być wymiana wszystkich zużytych akcesoriów, w tym sprawdzenie i uzupełnienie pojemników z mydłem, ręczników papierowych i papierów toaletowych.

To one, w głównej mierze, pozwalają na zachowanie łazienki w relatywnej czystości w trakcie jej użytkowania. Kolejnym krokiem będzie pozbycie się śmieci i zamiatanie podłogi, które przygotuje ją do późniejszego mycia. W następnej kolejności należy zabrać się za dezynfekcję umywalek, pisuarów i muszli klozetowych, później za czyszczenie luster, innych powierzchni błyszczących i wszelkich ścianek, półek i otworów stanowiących obudowę toalety.

Dopiero na końcu znajdujemy czas na umycie podłogi. Przyjmując taką strategię czyszczenia, nie tylko znacząco podnosisz efektywność sprzątania, ale i upewniasz się, że wszystko jest wyczyszczone jak należy, bez ryzyka ponownego przeniesienia bakterii na wyczyszczone już powierzchnie.

Warto zadbać o odpowiedni nadzór nad osobami sprzątającymi toalety i umieścić po wewnętrznej stronie drzwi toalety specjalną kartę kontroli, na której podpisuje się osoba odpowiedzialna za sprzątanie danego dnia.

W czyszczeniu tego miejsca na pewno może pomóc tworzywo HPL Cechuje się ono niesamowitą wytrzymałością na wszelkiego rodzaju zniszczenia i zanieczyszczenia. Powierzchnia materiału pozwala na łatwe usuwanie zabrudzeń. Z tego powodu kabiny HPL cieszą się ostatnimi czasy bardzo dużą popularnością.

Najważniejsze elementy wyposażenia toalet publicznych

W przeciwieństwie do tradycyjnych zawieszek na rolki papieru, dozowniki eliminują szansę dotknięcia rolki w punkcie, którego nie będziemy w danym momencie używać, a więc też szansę przeniesienia na nie bakterii.

kabina WC
Na podstawowym wyposażeniu każdej toalety publicznej powinny znaleźć się przede wszystkim dozowniki papieru toaletowego i ręczników papierowych, uzupełniane oczywiście zależnie od zapotrzebowania.

Równie ważne są dziś bezdotykowe podajniki mydeł w pianie lub płynie, w których umieszczamy wkłady produktów antybakteryjnych pozwalających na dokładne umycie rąk i zniwelowanie szansy przeniesienia bakterii poza toaletę.

Choć wspomniane wyżej praktyki sanitarne są podstawą do utrzymania prawidłowego poziomu higieny w toaletach publicznych, trudno wierzyć w utrzymanie czystości bez odpowiedniego zaangażowania ze strony osób, które z owych toalet korzystają.

Warto dać użytkownikom do zrozumienia, w sposób bezpośredni ale nie inwazyjny, że miejsca te mają służyć wszystkim i gdy każdy przyczyni się do zachowania porządku korzystając z dostępnych elementów wyposażenia jak należy, korzystanie z toalety będzie przyjemniejsze dla wszystkich.