Jak dbać o nagrobek?

Nagrobek bliskiej zmarłej osoby, to miejsce, które odwiedzamy przynajmniej kilka razy do roku. Zazwyczaj wymieniamy wodę i kwiaty w doniczkach lub kupujemy sztuczne kwiaty, które wytrzymają dłużej. Zawsze kupujemy znicz i zapalamy świeczkę na grobie zmarłego członka naszej rodziny. Jednak czyszczenie grobu powinno odbywać się częściej niż raz do roku. Jest to czynność, która oznacza szacunek i pamięć dla osoby zmarłej. Co zrobić, by nagrobek był zawsze zadbany i czysty?

Czyszczenie nagrobka

Groby są zazwyczaj wykonywane z różnego rodzaju kamieni. Jest to materiał trwały, jednak nie można zapominać o tym, by do czyszczenia wybierać odpowiednie środki. Specjaliści radzą, by grób myć zwykłą szmatką lub gąbką, nasączoną ciepłą wodą. Można stosować lekkie płyny, najlepiej do naczyń. Używając detergentów lub silnie żrących środków, możemy jedynie uszkodzić jego powierzchnię.

Zaniedbany nagrobek
Zaniedbane nagrobki ciężko samodzielnie doprowadzić do stanu początkowego.

W zależności od typu tworzywa, z jakiego wykonany jest nagrobek, powinno dobierać się odpowiednie środki czystości. Granit jest najczęściej wykorzystywanym tworzywem, z jakiego wykonuje się groby. Jak można przeczytać na stronie producenta nagrobków z granitu – zakładu kamieniarskiego Groban – granit jest często wykorzystywany jako kamień dekoracyjny ze względu na swoje właściwości: łatwość cięcia, polerowania, kwasoodporność i wysoką wytrzymałość.

Niektóre z pozostałych tworzyw wymagają użycia past lub proszków, które trzeba spłukać wodą. Wiele osób wykorzystuje lakier bezbarwny, który może nadać nagrobkom efekt połysku i zabezpieczyć kamień przed wilgocią i brudem. Nie jest to jednak polecany sposób – lakier po pewnym czasie zacznie się łuszczyć i odchodzić od grobu. Poza tym, jego warstwa może nabrać pożółkłego koloru.

Napisy i dodatkowe elementy

napis na nagrobku

Jeśli na nagrobku znajdują się napisy zamiast metalowych liter, utrzymanie ich w czystości może być nieco trudniejsze. Metalowe litery są wytrzymałe – mogą one być wycierane szmatką z ciepłą wodą. Opcjonalnie można w ich przypadku zastosować lekki płyn. Jeśli natomiast chodzi o litery – należy wymyć je specjalną pastą do metalu. Trzeba jednak uważać, by środki chemiczne nie były zbyt tłuste lub żrące – mogą one uszkodzić trwale nagrobek. W niektórych przypadkach, gdy farba jest bardzo zaśniedziała lub szybko schodzi, zaleca się odnowienie napisów poprzez zastosowanie specjalnych markerów permanentnych.

Często do nagrobków przytwierdzane są doniczki, figurki serc i aniołków lub wydzielane są miejsca na kwiaty. W przypadku takich elementów, na nagrobku może gromadzić się więcej kurzu i brudu. Należy więc zwracać szczególną uwagę na zespolone miejsca i dokładniej je czyścić.

Miejsce wokół grobu

Miejsce, w którym spoczywa osoba z naszej rodziny, powinno być zawsze zadbane. W znacznej większości przypadków, groby sprzątamy tuż przed 1 listopada. To wtedy grabimy liście, czyścimy grób oraz usuwamy chwasty z ziemi. Często stan grobu i miejsca wokół niego, wymagają większej uwagi. Grabienie liści i ziemi, wyrywanie chwastów, sadzenie nowych kwiatków lub posypanie ziemi kamyczkami – to praktyki, które należą do najczęściej stosowanych.