Jak dbać o prześcieradło?

Człowiek spędza w łóżku zwykle co najmniej 6-8 godzin każdego dnia, a to oznacza nawet 1/3 całego swojego życia. Sen jest dla naszego zdrowia, samopoczucia i układu odpornościowego niezwykle ważny, ale nie wystarczy położyć się byle gdzie by przespać noc i rano obudzić się wypoczętym. Jakość materaca, prześcieradła, kołdry, poduszki czy pościeli będzie miała na jakość snu taki sam wpływ, jak odpowiednie przewietrzenie sypialni przed snem czy zadbanie o dobry poziom wilgotności powietrza.

Jak jednak zadbać o prześcieradło i pościel, by nie wyrządzały więcej szkody niż pożytku? Podpowiadamy.

Prześcieradło warto zmieniać bardzo regularnie

Zanim przejdziesz do części tekstu opowiadającej o tym jak zadbać o prześcieradło, odpowiedz przed samym sobą kiedy ostatnio zmieniłeś/zmieniłaś pościel w swojej sypialni. Choć istnieje szansa, że było to w przeciągu ostatniego tygodnia, wiele osób zaniedbuje tą czynność i w jednej pościeli przesypia kilka tygodni a nawet kilka miesięcy. Owszem, wietrzenie pościeli pomaga, ale nie zastąpi pełnego prania. Prześcieradło oraz pościel pierzemy przynajmniej dwa razy w miesiącu, a optymalnie co tydzień. Dlaczego tak często?

kolorowe prześcieradła bawełniane
                          wszystkodospania.pl

Śpiąc pocimy się – to naturalny proces, który wcale nie musi oznaczać wstawania z łóżka przepoconym z mokrą poduszką i piżamą. Wydzielane przez skórę pot, sebum, a także martwy naskórek i różnego rodzaju płyny ustrojowe są doskonałym siedliskiem dla bakterii, drobnoustrojów i roztoczy, które pod mikroskopem przeraziłyby nie jednego mikrobiologa.

wszystkodospania.plPranie pościeli w odpowiedniej temperaturze, regularne wietrzenie kołder i poduszek (oraz ich pranie, zgodnie z zaleceniami producenta) pozwolą uniknąć kontaktu z wieloma bakteriami. Zdarza Ci się rano kichać, budzić się z zatkanym nosem lub łzawiącymi oczami? Istnieje duża szansa, że jest to reakcja organizmu na kurz, roztocza i zanieczyszczenia gnieżdżące się w nieświeżej pościeli.

Jakie prześcieradło wybrać?

Samo pranie prześcieradła regularnie zdziała wiele, ale warto mieć świadomość konieczności częstego prania już na etapie wyboru prześcieradła. Te z poliestrów i materiałów syntetycznych są najtrwalsze, ale ich struktura materiału nie przepuszcza powietrza i powoduje, że szybciej się pocimy, a całą wilgoć pozostawiamy w łóżku.

kolorowe prześcieradła satynowe
                        wszystkodospania.pl

Na nic zda się regularne pranie – prześcieradło przetrwa wiele, ale w praktyce dla zachowania świeżości będziesz zmieniać je co kilka dni. Znacznie lepszym wyborem będą prześcieradła satynowe i bawełniane, które są przyjemne w dotyku, łatwe w czyszczeniu oraz oddychające.

Szukając czegoś bardziej wytrzymałego postaw na prześcieradła z kory lub frotte, ale pamiętaj że te mogą okazać się za ciepłe, szczególnie latem.

 

Jak dbać o prześcieradło i pościel?

Jeśli lubisz różnorodność i Twoje prześcieradła różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane, w pierwszej kolejności sprawdź jakie zalecenia odnośnie prania, suszenia i prasowania pozostawił na etykiecie producent. O ile instynktowne może być wrzucenie pościeli do pralki na wyższą temperaturę by wybić wszystkie bakterie, struktura materiału może ulec w pralce uszkodzeniu i z ładnej pościeli czy prześcieradła pozostanie Ci jedynie nieestetyczna ścierka.

Pościel pierzemy regularnie – nawet 2-3 razy w miesiącu, dlatego tak ważne jest by prać ją w odpowiednich warunkach i maksymalnie przedłużyć jej trwałość. Jeśli chcesz uniknąć szybkiego niszczenia się pościeli, zainwestuj w więcej niż jeden komplet i nie ryzykuj spania w łóżku pełnym bakterii tylko po to, by uniknąć częstszego prania.

poduszki i pościel

Jeśli nie pamiętasz zaleceń producenta odnośnie prania prześcieradła, bezpieczną temperaturą graniczną będzie 40 stopni Celsjusza. Pranie takie nie usunie co prawda wszystkich drobnoustrojów, bakterii i roztoczy, ale skutecznie odświeży pościel i przywróci jej miękkość, sprężystość i przyjemny zapach.

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na pranie pościeli w temperaturze 60oC ze względu na ryzyko jej zniszczenia, po wysuszeniu znajdź czas na wyprasowanie prześcieradła.

Dla wielu osób może wydawać się to co najmniej dziwne (nikogo przecież nie obchodzi to, czy prześcieradło jest pozaginane od suszenia na drutach suszarki), jednak to właśnie dzięki prasowaniu a więc i wysokiej temperaturze skutecznie pozbędziesz się roztoczy, których nie udało się zabić podczas prania.


Prześcieradła, pościel oraz inne artykuły do spania kupisz w sklepie internetowym wszystkodospania.pl