Jak dobrać odpowiedni tornister szkolny?

Większość rodziców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest, by ich pociechy uczęszczały do szkoły z odpowiednio obciążonymi tornistrami. Układ kostny dziecka w wieku wczesnoszkolnym jest wciąż niezwykle podatny na oddziaływania zewnętrzne.

Jak zminimalizować ryzyko rozwinięcia się wady postawy u Twojego dziecka? Najlepiej zacząć od świadomego zakupu dobrego tornistra!

Cechy idealnie dobranego tornistra szkolnego

Tornister szkolny we wrześniu staje się codziennym kompanem Twojej pociechy. Dziecko nosi go na plecach nie tylko przybywając drogę pomiędzy mieszkaniem a szkołą, ale także na przerwach i niekiedy spacerach organizowanych przez nauczycieli. Jakimi cechami powinien wyróżniać się tornister, który nie spowoduje negatywnych skutków dla kondycji pleców młodego ucznia?

Odpowiednie obciążenie

Po pierwsze, plecak szkolny nie może być zbyt ciężki. Przyjmuje się, że jego waga powinna zawsze stanowić maksymalnie 10% wagi całego ciała dziecka. Jeżeli zatem waży ono czterdzieści kilogramów, jego wypełniony książkami tornister nie powinien przekraczać ciężaru czterech kilogramów.

Czy plecak na kółkach to dobry pomysł?

Może wydawać się, że doskonałą radą na nadmierne obciążenie tornistra jest zamontowanie mu kółek i rączki do ciągnięcia. Niestety, podczas dnia w szkole, dziecko z pewnością napotka wiele nierówności powierzchni i schodów. Chcąc przenieść nad nimi plecak, najpewniej będzie używać tylko jednej strony pleców, co może mieć negatywne skutki dla jego zdrowia.

Usztywniony i wyprofilowany tył

Usztywnienie tylnej ścianki tornistra to absolutna konieczność, ponieważ neutralizuje uwieranie przedmiotów o nieregularnych kształtach w plecy dziecka.

Szerokość i położenie plecaka

Tornister nie może być szerszy niż ramiona noszącego go dziecka. Nie powinien też zwisać za nisko na plecach ucznia, ponieważ takie położenie zmusza go do przesunięcia głowy do przodu i zaokrąglenia pleców.

Pakowanie tornistra

Warto zapamiętać, że najcięższe przedmioty powinny zawsze zostać włożone jak najbliżej pleców. W równomiernym rozłożeniu wagi pomoże wybór plecaka wyposażonego w wiele wygodnych kieszonek. Musimy tutaj zaznaczyć, że najlepiej wyważony tornister niewiele zdziała, jeśli dziecko nie będzie chciało go nosić na obu ramionach jednocześnie. Koniecznie przypominaj mu, jak ważne jest to dla zdrowia jego pleców.

Szerokie i miękkie szelki

Zadbaj również o to, by szelki tornistra nie wpijały się w ramiona malucha. Dobrym pomysłem jest odciążający barki pas biodrowy.

Elementy odblaskowe

Znaczki odblaskowe nie mają wiele wspólnego z prawidłową postawą, ale pozwolą Ci nie martwić się o dziecko wracające ze szkoły późna zimową porą, gdy widoczność na drodze może być ograniczona.

plecak

Czym może skutkować nieprawidłowe noszenie tornistra?

Dziecko uczęszczające do szkoły z nieodpowiednio dobranym tornistrem, może narazić się na rozmaite wady postawy. Najpoważniejszą z nich jest skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Rodzic rozpozna ją po tym, że jeden z barków dziecka będzie znajdował się wyżej niż drugi, lub po tym, że ubrania asymetrycznie układają się na jego ciele. Rozwijająca się skolioza często powoduje dolegliwości bólowe i wymaga szybkiej interwencji połączonej z wizytą u lekarza.

Inną potencjalną wadą postawy związaną ze zbyt ciężkim plecakiem są tzw. plecy okrągłe. Schorzenie to polega na nadmiernym zaokrągleniu się kręgosłupa w odcinku piersiowym i może prowadzić nawet do trudności w wentylacji płuc. Bywa, że przeładowane tornistry przyczyniają się także do zahamowania wzrostu naszych pociech.

Na szczęście, choć układy kostne dzieci są na tyle plastyczne, że ułatwiają rozwijanie się wad postawy, jednocześnie łatwo jest odwrócić te procesy za pomocą odpowiednich ćwiczeń i rehabilitacji. Na stan pleców młodego ucznia wpływa nie tylko tornister, ale także pozycja zajmowana przy biurku i materac, na którym odpoczywa w nocy. Jeśli zadbałeś, by dziecko miało jak najodpowiedniejsze warunki w tych sferach, jego plecy będą bardziej odporne na ewentualne zagrożenia ze strony ciężkiego plecaka.

Dobierając ćwiczenia rehabilitacyjne dla młodego ucznia potrzebującego korekcji postawy, korzystaj z pomocy specjalistów. Być może rozglądasz się za placówką oferującą nowoczesne leczenie wad postawy u dzieci w Gdańsku. Godną polecenia poradnią jest Centrum Spine, które współtworzą doświadczeni lekarze oraz fizjoterapeuci.