Jak dostosować teren pod układanie kostki brukowej? Odpowiada ekspert

Jak każdy zapewne wie firmy brukarskie zajmują się nie tylko nawierzchniami ulic, ale i tymi wokół domu. Chcąc wykończyć teren można skorzystać z usług takiej firmy. Ich domeną jest układanie kostki brukowej. To w jaki sposób to robią zależy do rodzaju nawierzchni. Kostka brukowa, która ma zostać położona na drodze musi mieć odpowiednio przygotowane podłoże co znaczy to tyle, że teren musi być odpowiednio ubity i wyprofilowany.

Na tak przyszykowane pole należy nałożyć piasek z cementem (rzecz jasna on także musi zostać ubity oraz wyrównany), który następnie należy polać wodą. Dopiero takie prace wstępne dają mocne i stabilne podłoże. Trzeba też pamiętać, że jego grubość musi być dostosowana do warunków eksploatacyjnych. Teraz nie pozostaje nic innego jak wybranie odpowiedniej kostki. Kostkę brukową można nabyć w różnych wersjach wielkości, kształtów i kolorów. Najbardziej znaną i prawdopodobnie najczęściej stosowaną jest kostka betonowa, tak zwany polbruk.

Na co mam zwrócić uwagę kiedy kupuję kostkę brukową?

Jest to materiał najbardziej rozpowszechniony i zdaje się, że także najtańszy. Innego rodzaju kostką brukową jest dość droga, ale przy tym prawdopodobnie najbardziej estetyczna i naturalna kostka z granitu, która także dostępna jest różnej wielkości. Jej istotną cechą jest niezwykła wytrzymałość na tak zmienną aurę, jaka jest w Polsce – podpowiada firma Dominik-Bruk. Decydując się na zakup tego typu kostki można mieć pewność, że będzie ona służyć wiele, wiele lat. Kostka z granitu stosowana jest nie tylko w przydomowych chodnikach i ścieżkach ogrodowych, ale także w instytucjach użyteczności publicznej, takich jak parki. Wykorzystywana jest także w budowie dojazdów do firm, które zapewne pragną zrobić wrażenie solidności i ugruntowanej pozycji materialnej.

kolorowa kostka brukowa

Układaniem kostki brukowej zajmuje się wiele firm prywatnych i dlatego przed zleceniem tego zadania danemu zakładowi, warto sprawdzić najpierw poprzednie prace wykonane przez pracowników firmy, z której usług chce się skorzystać. Należy zwrócić swoją uwagę na wykonanie i estetykę, a szczególnie na sposób ułożenia kostki i wyprofilowanie terenu pod odpowiednim kontem. Złe ukształtowanie powierzchni skutkować może tym, że strumienie wody opadowej nie będą odprowadzane z kostki, co powoduje jej podmywanie, a to z kolei prowadzić może do pojawienia się mniejszych lub większych zapadlisk. A one spowodować mogą konieczność przeprowadzenia poprawek, które jak wszyscy zdają sobie sprawę, byłyby niepotrzebnym i dodatkowym wydatkiem. „Wielkie bum” na kostkę brukową rozpoczęło się z chwilą upadku socjalizmu w Polsce.

Prywatne firmy betoniarskie natychmiast podchwyciły temat i rozpoczęły produkcję, która ma się bardzo dobrze do dnia dzisiejszego. We wcześniejszym okresie swej działalności owe przedsiębiorstwa produkowały jedynie tak zwaną trylinkę; były to duże i bardzo ciężkie sześciokąty. Brukowano nimi niektóre ulice i chodniki, ale przede wszystkim drogi dojazdowe przeznaczone do użytku ciężarówek, które dojeżdżały na ogromne budowy socjalistycznych inwestycji. Obojętnie jaki rodzaj kostki brukowej się stosuje, trzeba pamiętać, że po jej ułożeniu należy posypać ją drobnym, żółtym pisakiem, który następnie należy rozprowadzić miotłą po całej powierzchni i polać wodą, aby piasek solidnie wniknął we wszystkie szczeliny.