Jak oczyścić nagrobek z wosku?

Wyczyszczenie płyty nagrobkowej z wosku to nie lada wyzwanie. Chociaż wyczyszczenie nagrobka z wosku wcale nie jest trudne, to wymaga wiedzy jak dobrze usunąć zabrudzenie, aby nie porysować kamienia. Masz problem, aby usunąć wosk z nagrobka? Sprawdź, jak zrobić to łatwo i skutecznie.

Co zrobić, gdy na nagrobek wyleje się wosk?

Wylanie się wosku na nagrobek może zdarzyć się każdemu. Nie należy jednak popadać w panikę, ponieważ wylany wosk, mimo swojej konsystencji, jest możliwy do całkowitego usunięcia. Ważne jednak, aby od razu po zauważeniu wylania się wosku na nagrobek podjąć odpowiednie działania. Zwlekanie z usunięciem plamy może spowodować trudności w usunięciu wosku, a tym samym trwale zniszczyć nagrobek. Aby wyczyścić grób jest jednak kilka sprawdzonych sposobów, które w prosty sposób pozbędą się zabrudzenia.

Czy da się pozbyć wosku z nagrobka?

Tak. Plamy z wosku na nagrobku da się usunąć nawet na kilka sposobów. Ponadto czyszczenie nagrobka nie jest kosztowne. Wystarczy kilka przedmiotów codziennego użytku, takich jak sok z cytryny, ściereczki, gumowe rękawiczki i plastikowa lub drewniana skrobaczka. Jeśli domowe sposoby nie poskutkują, warto wesprzeć się chlorkiem metylenu, który rozpuszcza wosk i ułatwia jego całkowite usunięcie.

Jak usunąć wosk z nagrobka?

Usuwanie wosku z nagrobka zacznij od najprostszej metody. Zabierz na cmentarz gorącą wodę w dużym termosie i polej nią zabrudzone miejsce. W razie konieczności zacznij delikatnie skrobać wosk plastikową albo drewnianą skrobaczką. Należy to jednak robić dokładnie i delikatnie, tak, aby nie porysować płyty nagrobka. Ponadto zadbaj o ochronę swoich rąk. Wszystkie czynności wykonuj w rękawiczkach.

Po zeskrobaniu wierzchniej części wosku polej plamę po wosku małą ilością chlorku metylenu. Po kilku minutach wosk powinien się rozpuścić. Szczotką należy doszorować miejsce, a ściereczką przetrzeć płytę. W celu konserwacji, warto mieć ze sobą pokrojoną cytrynę, wycisnąć z niej sok oraz zaaplikować go bezpośrednio na powierzchnię nagrobka. Na koniec należy przetrzeć miejsce po zabrudzeniu woskiem ścierką.

Jak uniknąć wylania wosku na nagrobek?

Aby uchronić nagrobek przed zalaniem przez wosk należy zawsze stawiać znicze na podstawce. Warto o tym pamiętać, ponieważ ceny nagrobków są dość wysokie i wymiana płyty na nową może wiązać z wysokimi kosztami. Ponadto wybieraj znicze ze szklaną obudową. Są droższe niż te plastikowe, ale przy tym bezpieczniejsze oraz minimalizują ryzyko wylania się wosku na płytę nagrobka. Syntetyczne obudowy szybko się topią i powstają w nich dziury, przez co wosk często wypływa z nich przez powstałe zniekształcenia.

Dobrym pomysłem jest też inwestycja w kawałek szyby na nagrobku. Położona płytka zabezpieczy nagrobek przed zabrudzeniami. U kamieniarza można też zamówić specjalne półeczki na znicze, które nie tylko wyglądają efektownie, ale również są bardzo praktyczne. Co ważne, nie należy wkładać za dużych wkładów do za małych osłonek. Wysoka temperatura, która wytwarza się pod wpływem ciepła, może spowodować pęknięcie szkła i rozlanie wosku na płytę nagrobka. Jeśli zauważysz wylany wosk, nie czekaj z jego usunięciem. Należy go usunąć jak najszybciej, aby nie wniknął w strukturę kamienia.