Jak poduszka wpływa na jakość snu?

Na ogół nie zwracamy większej uwagi na to, jaką kupujemy poduszkę do spania. A okazuje się, że to całkiem spory błąd, z uwagi na to, że stanowi ona najważniejsze podparcie głowy. Źle dobrana może znacznie obniżać komfort snu i przyczyniać się do bólu mięśni szyi i karku. Jak dobrze dobrać najlepszą poduszkę?

Ważna jest pozycja, w której śpisz

Nie istnieje poduszka idealna dla wszystkich. Każdy człowiek ma nieco inne preferencje, objawiające się choćby w ulubionych pozycjach, jakie przyjmuje do snu. Kolejną sprawą jest to, że często kładziemy się do snu w jednej pozycji, a budzimy się w innej. Zatem, jeśli u Ciebie także zachodzi taka sytuacja, a rozmyślasz nad wymianą poduszki, koniecznie poświęć kilka dni na obserwację tego, w jakiej pozycji zasypiasz, a w jakiej się budzisz. Może to być czasem dość trudne, lecz może ułatwi dobór najlepszej poduszki.

  • Gdy śpisz na boku, rozejrzyj się za nieco twardszymi poduszkami, które pozwolą na lepsze podparcie mięśni szyi.
  • Spanie na plecach wymaga jak największego dostosowania się do naturalnych krzywizn ciała. Wypróbuj zatem poduszki anatomiczne profilowane lub nieprofilowane.
  • Spanie na brzuchu może nie wymagać poduszki. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie snu bez niej, wybierz miękką, nieprofilowaną.

Ważne jest także to, aby znać swoje wymiary. Zmierz przede wszystkim Twój wzrost i szerokość barków, a także się zważ. Są to istotne wymiary – podanie ich w sklepie może znacznie przyspieszyć dobór idealnej poduszki.

biała sypialnia

Zwróć uwagę na wypełnienie

 

Wypełnienia poduszek dzielimy na naturalne, syntetyczne i specjalistyczne.

  • Poduszki naturalne zawierają w sobie wypełnienie wykonane z pierza lub puchu. Ich zaleta to skuteczna regulacja temperatury (wbrew pozorom dobrze nada się także na lato), są stworzone do spania praktycznie w każdej pozycji, a przede wszystkim są idealne dla miłośników miękkich poduch – łatwo się je układa, a nawet jeśli się spocisz podczas snu, skutecznie pochłoną nadmiar wilgoci.
  • Poduszki syntetyczne są lepszym rozwiązaniem dla alergików oraz tych, którym zależy na tym, aby nie przykładać ręki do oskubywania ptaków z piór. W przeciwieństwie do poduszek z wypełnieniem naturalnym, poduszki syntetyczne można prać bez ryzyka, że zniszczymy wypełnienie. Wypełnienie naturalne wymaga czyszczenia, które trudno jest przeprowadzić w domowym zaciszu.
  • walka na poduszkiWypełnienie specjalistyczne stosowane jest w poduszkach anatomicznych, stosowanych na podstawie dopasowania do naturalnych krzywizn ciała. Najczęściej stosowane wypełnienie to pianka lub lateks, które są bardzo zbite, dzięki czemu stanowią tak solidne podparcie. Poduszki te są jednak znacznie twardsze od typowych, co nie wszystkim musi odpowiadać. Zatem, jeśli tylko masz taką możliwość, bez względu na to, na jaką poduszkę się decydujesz, postaraj się ją przetestować przed zakupem i ułożyć na niej głowę, chociaż na kilka minut.

Dobór poduszki nie może być przeprowadzony pochopnie – w końcu ma ona Ci służyć przez najbliższych kilka lat. Typowe poduszki, na jakie najczęściej się decydujemy, nie są zbyt kosztowne, przez co często ich dobór traktujemy mocno po macoszemu, a to błąd. Błąd, który łatwo przypłacić dokuczliwym bólem karku i pleców o poranku. Innym wyborem jest zakup poduszki z nieco wyższej półki, lecz może to być już wydatek sięgający kilkuset złotych, dlatego tym bardziej warto zwrócić uwagę na to, jaki wyrób ostatecznie zakupimy.