Jak prawidłowo ocieplić garaż blaszany?

Decydując się na zbudowanie garażu na swojej posesji, musimy pomyśleć o tym, jak go prawidłowo ocieplić. Poznaj możliwości ocieplania garaży.

Jeśli planujemy w najbliższym czasie postawić garaż na swoim ogrodzie, warto zastanowić się nie tylko nad jego prawidłową konstrukcją, doborem tworzyw i łączeń. Najczęściej, przeglądając oferty garaży, skupiamy się na wymiarach oraz na typach blachy. Niekiedy możemy pominąć kwestię ocieplenia garażu. Ciepła lub chociaż pokojowa temperatura w garażu pomoże nam zachować dobry stan naszych pojazdów.

Garaże blaszane stają się coraz bardziej popularne z roku na rok. Dzieje się tak, ponieważ garaże blaszane są trwałe, wytrzymałe i zapewniają maksymalną ochronę. Tworzywo jakim jest blacha, jest dostępne w wielu rodzajach i kolorach. Do tego, budując garaż, często dobieramy do niego okna, drzwi (nie tylko uchylne), dachy oraz wiele innych, użytkowych elementów.

Ocieplanie garażu blaszanego

Są dwa podstawowe sposoby na skuteczne i proste ocieplanie garażu. Pierwszym z nich jest oklejenie wewnętrznych ścian garażu styropianem. Najczęściej stosuje się w tym celu specjalistyczny klej montażowy albo piankę. W większości przypadków ocieplanie garażu odbywa się poprzez wyklejenie go styropianem. Warto jednak znać wszelkie wady i zalety tego sposobu. Ocieplanie garażu blaszanego za pomocą styropianu jest proste i szybkie. Jest to również tani sposób na zapewnienie ciepła wewnątrz garażu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że styropian jest tym typem tworzywa, które po pewnym czasie odpadnie. Wówczas, jest to rozwiązanie tymczasowe.

Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie trwałe ocieplenie garażu wykorzystując tanią i prostą metodę, warto użyć płyty OSB lub pilśni czy blachy.

Drugim znanym sposobem na ocieplenie garażu blaszanego, jest umieszczenie styropianu na zewnątrz garażu oraz nałożenie kleju i tynku strukturalnego. Ten sposób ocieplania garaży często wykorzystują profesjonalne firmy. Wiele jest osób, które same w ten sposób ocieplają garaże. Decydując się na ocieplenie garażu a pomocą styropianu, kleju i tynku, musimy zwrócić uwagę na grubość styropianu. Dobierając odpowiednią grubość, będziemy w stanie zaplanować budowę dachu poza konstrukcją garażu.

Przy budowie garażu zaleca się także zastosowanie dachu z popularnej blachy akrylowej. Budując blaszany garaż, warto również pomyśleć o dodatkowych drzwiach, ponieważ drzwi nie okleimy styropianem.

garaże blaszane ocieplane

Czym nie ocieplać garaży blaszanych?

Zabierając się do ocieplenia garażu, warto poznać wszystkie możliwości, nawet te rzadziej stosowane i mniej popularne. Wiele osób wciąż decyduje się na zastosowanie regipsów. Ściany regipsowe są jednak są coraz częściej odradzane. Według specjalistów z CGT, regips nie nadaje się on do garażu. Garaże blaszane są lekką, pracującą konstrukcją. Przy zastosowaniu regipsu, płyty będą pękać w miejscach łączeń. Aby tego uniknąć, zaleca się przykręcać do ścian drewniane łaty. Trzeba jednak dodać, że jest to dość czasochłonna i nieco żmudna praca, jednak nie pochłania zbyt wielu kosztów.

Wybierając odpowiednią metodę ocieplania garażu blaszanego, warto jest się skupić na wskazówkach specjalistów. Powyższe sposoby na zapewnienie ciepłej temperatury wewnątrz blaszanego garażu, są stosowane zarówno przez laików, jak i przez doświadczonych fachowców. Garaże z blachy stanowią najczęściej wykorzystywaną alternatywę – ze względu na różnorodność i dużą ilość sposobów, warto znać te, które zapewnią nam stabilność i wytrzymałość.