Jak przeprowadzić odbiór mieszkania?

Wybudowaliśmy mieszkanie lub dom i co dalej? Zależy nam na spokojnym i bezstresowym przeprowadzeniu się do nowego lokum i łagodnym przejściu w nową codzienność  w nowym miejscu. Jak zatem zyskać pewność, że nasze mieszkanie zostało wykonane prawidłowo i nie ma w nim żadnych skaz, które odbiją się negatywnie na naszym mieszkaniu i naszym spokoju?

Profesjonalny odbiór mieszkania

Kiedy zależy nam nam na spokoju i pewności warto pomyśleć nad zatrudnieniem specjalisty, który zajmie się odbiorem naszego mieszkania. Zbyt często okazuje się, że laicy, którzy na co dzień nie mają nic wspólnego z budownictwem mogą popełnić błędy podczas odbioru mieszkania i nie zauważyć wad budowlanych, które później mogą rzutować na całe mieszkanie. Można skorzystać z rękojmi – powiecie Państwo? Można, owszem, ale trzeba liczyć się z tym, że dochodzenie tego typu roszczeń jest bardzo trudne i może się mocno rozciągnąć w czasie.

Jeżeli zależy nam na tym by spokojnie przejść całą procedurę odbioru mieszkania warto skorzystać z usługi profesjonalisty, dzięki temu zyskamy pewność, że mieszkanie zostało dobrze obejrzane i na pewno zgadza się z założeniami projektowymi. Taka usługa jest szczególnie polecana dla osób, które w ogóle nie znają się na budownictwie, nie mają zbyt wiele czasu na oglądanie każdego zakamarka mieszkania lub po prostu chcą mieć pewność, że mieszkanie zostało profesjonalnie obejrzane i na pewno jest dobrze wykonane.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Po pierwsze najważniejsze jest to by się nie spieszyć. Mamy prawo do dokładnego obejrzenia mieszkania, zmierzenia wszystkich ścian, oglądnięcia gładzi, podłóg itp., itd. Kiedy się spieszymy prawdopodobnie popełnimy jakiś błąd, który może w znaczący sposób przełożyć się na późniejsze niezadowolenie z użytkowania mieszkania. Osoby niezwiązane z branżą budowlaną, mogą dać się nabrać na manipulacje ze robotników w mieszkaniu by „szybciej skończyć, bo przecież wszystko jest w porządku”. Takie działanie jest oczywiście nieprofesjonalne i nie powinniśmy ulegać tego typu namowom.

Po drugie przy odbiorze mieszkania trzeba mieć ze sobą osobę, która umie czytać rysunek techniczny, bez jego znajomości, może być bardzo trudno zrozumieć co jest zawarte w planach i czy odpowiada to rzeczywistości. Osoba, która umie czytać rysunek techniczny, z łatwością powie nam czy wszystkie kontakty, podłączenia kanalizacyjne i elektryczne są wykonane w odpowiednich miejscach, czy drzwi i okna znajdują się w miejscach planowych. Dobrze zabrać ze sobą miarkę lub najlepiej miarkę laserową, która w szybki sposób pomoże nam zobaczyć czy wymiary pomieszczeń zgadzają się z planowanymi. Równie ważne jest zabranie poziomicy, która pomoże w ocenie czy ściany i podłogi są równe.odbiór mieszkania

Weryfikacja zabezpieczeń przeciwpożarowych – odbiór przeciwpożarowy

Elementem, którego nie można pominąć w odbiorze mieszkania, jest odbiór przeciwpożarowy. Mówiąc najprościej, polega on na sprawdzeniu zgodności zamontowanych instalacji i zabezpieczeń przeciwpożarowych z wymogami prawa, a także pierwotnymi planami. Do odpowiedniego zweryfikowania ochrony przeciwpożarowej warto zatrudnić specjalistę, który podejmie się nadzoru ppoż., dzięki czemu unikniemy dodatkowych kosztów związanych z ewentualnymi korektami wykonanych działań.

Bez względu na to czy zdecydujemy się skorzystać z pomocy specjalisty czy też samodzielnie odebrać mieszkanie, ważne jest to by zwracać uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Jeżeli odbiór mieszkania przebiegnie dobrze, zyskujemy duże prawdopodobieństwo, że mieszkanie w takim domu będzie bezproblemowe i w żadnym momencie nie zaskoczy nas przykra niespodzianka.