Przygotowanie do pierwszego treningu personalnego wymaga nieco uwagi. Wszystko po to, by móc dopasować sobie właśnie taki trening, który nie przekracza Twoich możliwości, tylko je z czasem poszerza, a przy tym nie naraża Cię na ryzyko poważnych kontuzji przez zbyt intensywne ćwiczenia. Dzięki temu istnieje duża szansa, że nie zniechęcisz się przy pierwszych treningach, lecz będziesz regularnie ćwiczyć i z dumą obserwować efekty. Czego zatem możesz spodziewać się na 1. treningu? Jakie kroki warto podjąć przed pierwszymi zajęciami?
W co należy się zaopatrzyć przed pierwszymi treningiem?
Na pewno przyda się właściwy strój, w którym będzie Ci się ćwiczyć lekko i wygodnie. Materiał stroju powinien być oddychający i absorbować pot. Oprócz stroju wierzchniego zwróć uwagę również na bieliznę, by nie obniżać komfortu ćwiczeń. Stawiaj na materiały oddychające, pozbawione ozdób. W przypadku pań zamieniamy klasyczne biustonosze na specjalne, sportowe, zapewniające komfort podczas ćwiczeń. Oprócz tego zaopatrz się w odpowiednie buty. Mogą to być zarówno klasyczne trampki, jak i buty sportowe, dokładnie dopasowane do potrzeb Twoich stóp. Nie zapominaj też o ręcznikach, kosmetykach i klapkach pod prysznic. Najważniejszym elementem ekwipunku jest jednak przekąska, jaką należy zjeść po treningu i oczywiście woda lub odpowiedni napój izotoniczny, dzięki któremu uzupełnisz skutecznie niedobór elektrolitów.
Jak wyglądają przygotowania do pierwszego treningu?
Wszystko zaczyna się od Ciebie. Zanim udasz się do trenera, musisz zastanowić się nad tym, czego oczekujesz od treningu i od trenera. Chcesz stracić na wadze, zbudować masę mięśniową, czy poprawić kondycję? Przejrzyj także swoją dokumentację medyczną. Zastanów się, czy nie istnieją ewentualne przeciwwskazania do niektórych form aktywności. Te informacje są bardzo ważne i spodziewaj się, że trener zada Ci pytanie na ich temat. Przemyśl również konsultację dietetyczną. Określisz w ten sposób najlepszy dla Ciebie sposób odżywiania, dzięki któremu najlepiej zaspokoisz potrzeby swojego organizmu, gdy już rozpoczniesz regularne treningi.
Pamiętaj, że to nie trener, tylko Ty decydujesz, czego chcesz. Po tym poznasz profesjonalistę, że nie narzuca Ci on drogi, lecz pomoże dopracować jej kierunek. Drugą ważną sprawą jest to by, nigdy nie zgadzać się na trening bez wywiadu medycznego, co mogłoby narazić Twoje zdrowie na szwank.
Jak wygląda wywiad medyczny z trenerem personalnym?
Zanim zaczniesz swoją przygodę z ćwiczeniami, czeka Cię dokładny wywiad medyczny, który może trwać nawet do 75 minut. Pozwala on jednak uzyskać wszystkie najważniejsze informacje i dobrać trening kompatybilny z Twoimi możliwościami. O co może zapytać trener podczas wywiadu medycznego?
- problemy z układem krążenia (np. nadciśnienie)
- przebyte kontuzje i złamania
- funkcjonowanie układu wydzielniczego (związanego m.in. z funkcjonowaniem tarczycy)
- problemy z bólami pleców
- ilość snu w ciągu doby
- ilość stresu
- rodzaj diety (ilość i wielkość posiłków, najczęściej spożywane produkty, przekąski)
W dalszej kolejności trener dokona pomiarów, obejmujących wymiary obwodów, ważenie i analizę składu ciała. Analiza składu ciała dostarcza ważnych informacji o zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej, a także o ilości wody w organizmie.
Jak wygląda pierwszy trening personalny?
Pierwsze ćwiczenia pod okiem trenera będą na pewno trwały krócej, niż standardowe zajęcia, których długość to od 30 do 90 minut. Pierwszy trening personalny to około 30-40 minut, podczas których trener poznaje Twoje możliwości, a Ty masz szansę zweryfikować, czy odpowiada Ci jego styl prowadzenia zajęć. Na tych zajęciach duże znaczenie będzie miała Twoja technika wykonywania ćwiczeń, by podnieść ich efektywność. Pozwala to określić, na jakim poziomie dokładnie jesteś i dobrać intensywność wysiłku do Twoich możliwości.
Nie udało Ci się jeszcze znaleźć dobrego trenera personalnego? We Wrocławiu masz szansę na spotkanie z Jakubem Gontarskim, profesjonalistą, który swoje techniki pracy czerpał od najlepszych. Na stronie jakubgontarski.com, możesz zapoznać się z pełną ofertą, obejmującą treningi personalne, kursy samoobrony, a także nowatorskie warsztaty świadomego oddychania. Wiesz, jak wiele zmienia w życiu opanowanie technik prawidłowego oddechu? Nie? Zatem przy okazji szukania najlepszego trenera personalnego, poświęcić temu zagadnieniu choć chwilę i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać!