Jak skutecznie i szybko ocieplić dom?

Odpowiednie ocieplenie domu to gwarantowana izolacja termiczna. W okresie jesienno-zimowym zapewnia ona nie tylko oszczędności energetyczne, ale i finansowe. Z kolei latem, daje możliwość schronienia się w przyjemnie chłodnych wnętrzach naszej nieruchomości. Jeśli więc mamy w planach inwestycję polegającą na ociepleniu domu — dobrze przemyślmy materiał, który ma służyć przez kolejne lata.

Mówi się, że skuteczne i szybkie ocieplenie domu zapewnia zastosowanie natryskowej izolacji, a więc takiej która wykorzystuje piankę poliuretanową. Z całą pewnością jest w tym dużo prawdy. Ta nowoczesna metoda staje się bowiem coraz bardziej popularna, zyskując z każdym rokiem kolejnych wielbicieli. By jednak zrozumieć na czym polega, najpierw trzeba wyjaśnić czym w ogóle jest pianka poliuretanowa.

Czym jest pianka poliuretanowa?

Pianka poliuretanowa to innowacyjny materiał izolacyjny. Choć znany jest od wielu lat, w Polsce popularność zdobył dość niedawno. To połączenie polikarbaminianu z wodą daje możliwość dotarcia do najbardziej niedostępnych powierzchni.

Dzięki nakładaniu jej metodą natryskową dochodzi do wszystkich wgłębień i uwypukleń. Specjalistyczny pistolet, który uczestniczy w tym procesie obsługiwany powinien być jednak przez profesjonalistów. Takich jak na przykład firma BRR z Głogowa. Firma działająca na terenie Zielonej Góry, Lubina oraz Legnicy zajmuje się ocieplaniem poddaszy, dachów i ścian metodą natryskową i zapewnia tym samym szczelną konstrukcję wszystkich budynków.

Powracając jednak do materiału izolacyjnego — najczęściej rzecz biorąc, pianki tego typu dzielą się na otwarto komórkowe oraz zamknięto komórkowe.  Te pierwsze, to pianki, które nie są wodoszczelne. A to oznacza, że ich porowata struktura przepuszcza wodę.

Nie jest to jednak duży problem, bo materiał bardzo szybko schnie, w dalszym ciągu zapewniając powierzchni odporność na ewentualnie pojawiającą się wilgoć. Drugi typ pianki, a więc zamknięto komórkowy materiał, to z kolei pełna wodoszczelność i jednoczesne zabezpieczenie przed wilgocią.

Tak czy inaczej, niezależnie od wyboru — z ich pomocą ocieplanie dachu płaskiego, izolacja poddasza pianką czy  nawet zwykłe docieplenie poddasza zawsze zda egzamin.

ocieplanie pianką PUR

Z jakich powodów warto ocieplić dom pianką poliuretanową?

Ocieplanie pianką poliuretanową, to sposób przede wszystkim zdrowy i bezpieczny. Na tego typu ochronie domu nie rozwijają się bowiem grzyby, pleśnie ani inne zarazki. Nie przechowuje się również wilgoć, która szczególnie zagrożenie stanowi dla alergików. Wszystkie materiały z których korzysta się w trakcie natryskowej izolacji posiadają zresztą wymagane atesty.

Co więcej, pianka poliuretanowa, a właściwie całość jej nakładania, to proces szybki i sprawny. Materiał jest również wielofunkcyjny. Idealnie nadaje się do izolacji dachów, ścian i poddaszy. Wszystkie jego zalety sprawiają zatem,
iż planując ocieplenie poszczególnych elementów domu, z całą pewnością warto wziąć go pod uwagę.

I choć izolacja natryskowa, to metoda stosunkowo prosta, do jej prawidłowego wykonania potrzeba specjalistów. Bez odpowiedniego doświadczenia, wiedzy, umiejętności i przede wszystkim sprzętu, całość może nie wyjść bowiem tak, jak powinna.

Izolacja natryskowa — jaką firmę wybrać?

Na przykład wspomnianą już firmę BRR z fachowcami tego kalibru ocieplanie poddasza, ocieplenie pianką PUR, to w końcu mały pikuś. Specjaliści z BRR korzystają z metod zagranicznych. Instalując amerykańskie systemy pian poliuretanowych tworzą konstrukcje szczelne i komfortowe jednocześnie. Bazując wyłącznie na materiałach bezpiecznych i precyzyjnych procedurach, zdobyli już wiele pozytywnych opinii zadowolonych klientów.