Jak wybrać strój do kitesurfingu?

Upalne lato nie odpuszcza i już od kilku lat przypomina raczej klimat tropikalny, niż typowe polskie temperatury. A gdy pogoda dopisuje, ochota na uprawianie sportów wodnych rośnie, czego najlepszym dowodem jest rosnąca w ostatnich latach popularność kitesurfingu. Kwestia samego sprzętu jest oczywiście zależna od samych umiejętności, ale co z ubraniami? Czym kierować się wybierając strój kitesurfingowy i jak wybrać go mądrze?

Pianki kitesurfingowe

Na początek zajmijmy się jednym z najbardziej oczywistych elementów wyposażenia każdego kitesurfera – pianką, która przyda się niezależnie od pogody i faktycznej temperatury wody. Pianki dzieli się zwykle na dwie kategorie: pianki ciepłe, oraz pianki letnie. Te drugie zabezpieczają przede wszystkim przed słońcem i wiatrem, szokiem termicznym po wejściu do wody, a także wychłodzeniem organizmu po kilkudziesięciu minutach spędzonych w wodzie. Warto pamiętać, że nawet w ciepłym klimacie i stosunkowo ciepłej wodzie temperatura organizmu będzie stopniowo maleć. Pianki letnie spotykane są zwykle w różnych kombinacjach długości rękawków i nogawek, a często nawet w formie samych spodenek. Wykonane ze stretchu mają za zadanie przede wszystkim chronić i nie przeszkadzać. Pianki ciepłe są oczywiście znacznie grubsze, wykonane z neoprenu, i z łatwością chronią ciało nawet w bardzo niskich temperaturach. W zależności od wybranego modelu, pianki ciepłe mogą dostarczać mniejszy lub większy stopień zabezpieczenia przed dostawaniem się wody do środka kombinezonu, jednocześnie jednak wpływając na komfort jego noszenia.

Strój do kitesurfingu

odzież surfuraKitesurferzy nie lubią ograniczać się do nudnych pianek, szczególnie przy bardzo wysokich temperaturach powietrza i wody. Jednym z podstawowych elementów wyróżniających ich spośród wielbicieli innych sportów wodnych, a jednocześnie noszącym bardzo duże znaczenie praktyczne są szorty kitesurfingowe męskie i damskie, często nazywane także boardshortami. Spodenki te, występujące zarówno w wersji krótszej jak i dłuższej wykonane są z szybkoschnącego materiału zapewniającego komfort pływania w przypadku braku pianki, jak i ochronę przed przecieraniem się pianki, jeśli założymy je na wierzch. Dzięki specjalnemu wiązaniu, spodenki nie zsuwają się z ciała podczas upadku do wody, chroniąc kitesurfera bez względu na sytuację. Szorty kitesurfingowe męskie przyciągają kolorystyką i fasonem nie tylko wielbicieli sportu – często spotyka się je na plaży nawet u osób, które nigdy nie miały z kitesurfingiem do czynienia!

A co na górę? Wybór koszulek, które można założyć na piankę lub bez niej jest ogromny, nie tylko pod względem kolorystyki i kroju. Jedną z niewątpliwie ważniejszych kwestii będzie tu oczywiście rodzaj materiału, z jakiego zostały one wykonane. Podczas wyboru odzieży na kitesurfing, lycra z długim rękawem z pewnością zasługuje na szczególne uznanie. Doskonałe zabezpieczenie ciała i pianki przed promieniowaniem UV (które odbija się od wody i uderza w ciało ze zdwojoną siłą), a także wszelkiego rodzaju otarciami, przetarciami i uszkodzeniami spowodowanymi częstym kontaktem z wodą.

Planujesz wypad na kitesurfing? Lycra z długim rękawem i szorty kitesurfingowe męskie to elementy, które poza pianką powinny znaleźć się obowiązkowo w twoim ekwipunku. Dzięki nim możesz nie tylko dobrze wyglądać, ale i zapewnić sobie szeroki wybór opcji w razie nagłej zmiany pogody, uszkodzenia pianki czy braku komfortu. Pamiętaj, by zawsze wybierać wysokiej jakości odzież przeznaczoną specjalnie do kitesurfingu – wytrzymałość materiału i odpowiedni krój to podstawa wygodnego uprawiania sportu.

Wysoką jakość odzieży surfurskiej proponuje STL Poland.