Jak wyrównać teren przed domem?

W przypadku jakichkolwiek prac budowlanych, bardzo często pierwszą czynnością, jest wyrównanie terenu. Niekiedy konieczność taka następuje również w trakcie lub po zakończeniu wszelkich prac.

W zależności od tego, gdzie dokonywane są prace oraz jaki jest ich typ, wymagania gruntowe mogą być różne. Wyrównywanie terenu na własnej działce wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku wielkich obszarów inwestycji budowlanych.

Wyrównywanie terenu często jest konieczne. Jeśli zależy nam na tym, by teren wokół domu był równy, a ogród prezentował się estetycznie, warto zdecydować się na ten krok. W wielu przypadkach, teren na zakupionej działce posiada różne nierówności – pagórki, wzniesienia lub dołki, które mogą utrudniać przeprowadzenie prac budowlanych zgodnie planem.

Wyrównywanie terenu jest dość trudne do wykonania, dlatego należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

Przygotowanie do wyrównywania ziemi

Obszar, na jakim zostaną rozpoczęte prace budowlane, musi być odpowiednio przygotowany. Należy zadbać zarówno o teren, na którym zostaną wzniesione fundamenty, jak i o pozostałą powierzchnię działki.

Zanim rozpoczniemy jakikolwiek działania w tym kierunku, trzeba na samym początku skonsultować się ze znawcą w tej dziedzinie. Najlepszym wyborem będzie skorzystanie z usług geodety, który będzie w stanie określić aktualny stan działki.

Geodeta wydaje opinię odnośnie dalszych zmian w terenie. Jest to najprostszy sposób na uzyskanie podstawowych informacji o nierównościach ziemi oraz o możliwych rozwiązaniach. Wykonanie pomiaru przez geodetę nie jest drogie, a pomoże nam zdobyć fachową opinię.

wyrównanie żwiru

Jeśli decydujemy się na samodzielne wyrównanie terenu, najlepszą metodą będzie zastosowanie niwelatora. Urządzeniem tym musi operować osoba wyznaczona, posiadająca uprawnienia i doświadczenie.

Po ustaleniu stanu działki, należy zakupić odpowiednią ilość ziemi do wyrównania terenu. Dziś, w tym celu najczęściej stosuje się piach oraz żwir. Są to twarde i sypkie surowce, dzięki którym ziemia po wyrównaniu nie będzie się przemieszczać i nie będzie podatna na powstawanie zniekształceń.

Użycie żwiru i piasku

Żwir oraz piach stanowią najczęściej wykorzystywane surowce, które pozwolą nam skutecznie wyrównać teren na działce. Obecnie, możemy zaopatrzyć się w najwyższej jakości żwir i piach, który pochodzi od prywatnych osób lub profesjonalnych firm.

Podczas wyrównywania terenu, należy podzielić działkę na równe części. Ich wymiary muszą mieścić się w 1,5×3 m. Jest to tzw. metoda małych kroków, dzięki której dokładnie wyrównamy teren. Segmenty warto przedzielić sznurem, w celu dokładnego zaznaczenia granic.

Gdy cała działka jest podzielona na równe segmenty, należy przekopać ziemię i wyrównać wszelkie braki, zasypując je piachem lub żwirem. Z kolei nadmiar ziemi trzeba usunąć poza wyznaczony teren.

Na koniec, rozprowadzamy zakupioną ziemię, po czym dokładnie utwardzamy ziemię. Pomocny w tym przypadku będzie walec ogrodowy. Następnie, na całym terenie rozsypujemy żwir lub piach. Warstwa powinna mieć od 3 do 5 cm. Warstwę należy ubić zagęszczarką do gruntu lub ubijakiem. Działania te należy powtórzyć na każdym z segmentów.

W razie potrzeby, na końcu prac, możemy raz jeszcze obsypać teren żwirem/ piachem, w celu ostatecznego wygładzenia nierówności w terenie. Korzystając z niwelatora, możemy ocenić, czy teren został należycie wyrównany.

W jakim celu wyrównuje się teren?

Działka, na której chcemy zamieszkać lub wybudować dom, będzie zapewne miejscem, w którym spędzimy najbliższe lata. Warto zatem zadbać o estetykę otoczenia – wyrównanie gruntu będzie bardzo pomocną czynnością. Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla tych osób, które szczególnie cenią sobie dobry wygląd działki oraz dla tych, którzy chcą mieć piękny ogród.

Równy teren wokół naszego domu jest więc kluczową sprawą. Cel, w jakim wyrównuje się teren przed domem, skupia się najczęściej na aspekcie wizualnym. Jednak warto pamiętać, że na równym terenie o wiele łatwiej jest przeprowadzić wszelkiego rodzaju prace budowlane czy ogrodowe.

Zastosowanie żwiru lub piasku, pozwoli nam skutecznie utwardzić teren i równomiernie go wygładzić. Niwelacja terenu zapewni nam więc nie tylko piękny i gładki teren, ale i bezpieczeństwo i komfort w jego użytkowaniu. Warto dodać, by kupować żwir u sprawdzonego dostawcy materiałów sypkich.