Jak zabezpieczyć ekran dotykowy?

Smartfony i tablety z ekranem dotykowym to obecnie nieodłączna część naszego życia. Teoretycznie zostały one zaprojektowane w ten sposób, by być jak najbardziej odporne na zadrapania i pęknięcia. Jednak ich uszkodzenia to jeden z najczęstszych problemów ich użytkowników. Powinniśmy w odpowiedni sposób zabezpieczać i chronić ekran, aby móc cieszyć się nim przez długi czas.

Zasady użytkowania urządzeń z ekranem dotykowym

Jest kilka prostych rzeczy, które możemy zrobić, aby nasz wyświetlacz działał dłużej i był nieskazitelny. Na początku musimy zwrócić uwagę na to, jak użytkujemy nasz telefon i gdzie go trzymamy. Przede wszystkim nie powinniśmy używać wszystkiego do dotykania ekranu. Wykorzystujmy tylko dedykowane narzędzia – jak rysiki – oraz nasze palce. Podczas, gdy Sony Xperia Z Ultra pozwala używać ołówków do korzystania z urządzenia, nie zaleca się tego samego na innych urządzeniach wrażliwych na dotyk.
Nie należy traktować nowoczesnych sprzętów jak starszej elektroniki. Kojarzycie stare radia, które naprawiano uderzając w nie? Nie możemy tego robić z telefonami i tabletami. Jeżeli nasz smartfon się zawiesi możemy spróbować go wyłączyć lub przywrócić ustawienia fabryczne. Kiedy to nie pomoże udajmy się do specjalnego punktu, który zbada awarię. Nie próbuj nim rzucać lub uderzać w niego. To nie pomoże, a może dodatkowo uszkodzić ekran.
Unikajmy też światła słonecznego. Co prawda nie uszkodzi ono od razu tej technologii. Jednak narażenie urządzeń elektronicznych na długotrwałą ekspozycję na słońce może spowodować awarię panelu wyświetlacza.
Uważajmy też na sprzęt przewodzący energię elektryczną. Jeżeli położymy obok niego nasz telefon możemy spowodować nagły wzrost wyładowań elektrostatycznych i uszkodzić ekran.
Nie trzymajmy urządzenia włączonego przez przesadnie długi czas. Najlepiej ustalić automatyczną blokadę ekranu po określonym czasie bezczynności. Inaczej możemy spowodować wypalenie wyświetlacza.

telefon w ręce

Zabezpieczenie i konserwacja wyświetlacza

Ekran dotykowy wymaga czyszczenia. Zawsze starajmy się tu postępować zgodnie z wytycznymi producenta. Tak naprawdę najlepiej używać miękkiej ściereczki z mikrofibry. Stosujmy te same zasady, co przy czyszczeniu naszych okularów. Nie należy ekranów przesadnie trzeć, drapać. Nie używajmy też chemii, która nie jest przeznaczona do tego celu.
Możemy dbać o telefon jednak mimo to, bez wykorzystania specjalnych zabezpieczeń, ciężko uchronić się przed zadrapaniami. Zwłaszcza, że telefony towarzyszą nam przez cały czas. Chodzimy z nimi po ulicy, trzymamy je na stole podczas jedzenia, robimy nimi zdjęcia na wakacjach, nosimy je w torebce, plecaku czy w kieszeni. Przede wszystkim powinniśmy uważać, by nie wkładać ich do jednej przegródki z ostrymi przedmiotami, np. kluczami. Lepiej też nie trzymać ich w tylnej kieszeni spodni, bo możemy na nich usiąść. Jednak wciąż mogą nam one upaść lub ulec innemu wypadkowi. Z tego powodu najlepiej zainwestować w obudowę. Możemy wybrać wsuwany futerał, otwierany, lub case ochraniający telefon z tyłu. Zwłaszcza decydując się na ostatnią opcję powinniśmy zakupić dodatkowo folię ochronną na wyświetlacz. Jest ona przezroczysta i prawie niewidoczna. Dzięki temu w żaden sposób nie utrudnia nam korzystania z telefonu, a chroni wyświetlacz w przypadku upadku.
Pomimo ostrożności nie unikniemy uszkodzeń. Jeżeli porysujemy ekran, potłuczemy go lub zaczną pojawiać się na nim martwe piksele czy pasy, zgłośmy się do profesjonalnego serwisu z Wrocławia. Specjaliści wymienią nam ekran i nie uszkodzą reszty systemów. W żadnym wypadku nie powinniśmy tego robić na własną rękę. Nie warto również czekać, aż uszkodzenia będą poważniejsze a naprawa droższa.