Jak zamontować klimatyzację przypodłogową?

Niezależnie od tego, czy mówimy o naszym domu, czy o miejscu pracy, klimatyzacja pomaga stworzyć komfortowe środowisko, zwłaszcza podczas cieplejszych miesięcy w roku. Tak samo jak w zimowe, mroźne dni, bez ogrzewania nie dałoby się przeżyć. Nasza wydajność – czy w miejscu pracy, czy podczas sprzątania i gotowania w naszym mieszkaniu – zmniejsza się, kiedy temperatura nie jest dla nas optymalna.

Klimatyzacja przypodłogowa

Do wyboru jest obecnie wiele klimatyzatorów, a różne ich typy sprawdzają się w odmiennych warunkach. Klimatyzator zamontowany na podłodze znajduje się na poziomie gruntu. Bardzo szybko odczujemy zalety tego rozwiązania. Urządzenia te są bardzo użyteczne w pomieszczeniach, w który brakuje przestrzeni na ścianach, by zainstalować urządzenia naścienne. Świetnie sprawdzają się również wtedy, gdy mamy ścianki wykonane z delikatnych materiałów lub ze szkła. Jednostki montowane na podłodze wyglądają bardziej dyskretnie niż ich odpowiedniki naścienne i dzięki temu nie zmniejszają estetyki pomieszczeń.

Dużą zaletą klimatyzowanych pomieszczeń jest to, że zapewniają one we wnętrzu czyste i zdrowe powietrze. To niezwykle istotne zwłaszcza w dużych miastach, gdzie jest ono pełne spalin i zanieczyszczeń. Klimatyzatory mają zamontowane filtry oczyszczające powietrze z kurzu i innych alergenów. To szczególnie istotne, jeżeli w naszym domu mieszkają alergicy, astmatycy, dzieci lub osoby starsze.

Decydując się na klimatyzację przypodłogową musimy zwrócić uwagę na jej lokalizację. Nie może mieć ona ograniczonego przepływu powietrza przez przeszkody takie jak meble i inne urządzenia. Jeżeli zasłonimy jednostkę szafą, czy inną przeszkodą, chłodne powietrze może nierównomiernie rozchodzić się po całym pomieszczeniu. Wtedy osoby znajdujące się blisko niej będą odczuwały korzyści, które ona daje, ale nie będą mogły korzystać z niej wszyscy w taki sam sposób. W takich sytuacjach klimatyzacja zamontowana na podłodze nie zapewni ogólnej ulgi w upalny dzień i jej przydatność będzie mniejsza.

klimatyzacja

Jak instaluje się klimatyzację przypodłogową?

Większość nowoczesnych klimatyzatorów przypodłogowych wyposażona jest we wszystko, co jest potrzebne przy montażu. Instalator musi być jedynie zaopatrzony w rury miedziane, czyli przewody chłodnicze, oraz przewód elektryczny. Powinien on pamiętać, że kabel zasilający nie powinien być zbyt cienki. Wszystko oczywiście zależy od urządzenia, ale do jednostek o mocy 2,5 kW wykorzystuje się kable o przekroju 3 x 2,5 mm2.

W trakcie instalacji, zwłaszcza przewodów chłodniczych, istotna jest troska o czystość instalacji. Rury miedziane nie powinny być cięte brzeszczotem ani łamane. Profesjonaliści, aby je skrócić korzystają z dedykowanych do tego celu obcinarek. To zapewnia odpowiedni standard instalacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ inaczej do środka mogłyby się dostać opiłki i inne zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić nasz sprzęt.

Najlepiej do instalacji zatrudnić specjalistę, który pomoże nam wybrać odpowiednią lokalizację, wywierci odpowiednie dziury i zainstaluje przewody z odpowiednią izolacją i spadkami. Sama instalacja nie powinna trać zbyt długo. Po jej zakończeniu pierwsze uruchomienie może trwać nieco dłużej niż następne –  nawet od 2 do 3 minut. Wynika to z faktu, że płyty główne jednostek w tym momencie muszą się ze sobą skomunikować.

Warto na samym początku wykonać próbę wydajności. Gdy urządzenie jest w trybie chłodzenia na wymienniku powinna być zachowana temperatura 4 stopni Celsjusza. Jeżeli po kwadransie w trybie chłodzenia na rurkach parowacza pojawia się szron to należy zwiększyć ilość czynnika chłodniczego w instalacji.


Poszukujesz klimatyzacji przypodłogowej? Sprawdź Klimasoft!