Wykonane prawidłowo ocieplenie domu znacząco przekłada się utrzymanie stałej temperatury pokojowej oraz niższe rachunki za ogrzewanie. Chociaż może się to wydawać drogą inwestycją, jest ona warta swojej ceny, ponieważ wykonana raz, bardzo szybko zwróci się w następnych latach funkcjonowania. Jakie są obecnie stosowane, najpopularniejsze i najbardziej efektywne metody ocieplania?
Efektywne planowanie ocieplenia budynku
Zanim zdecydujesz się na wybór wykonawcy ocieplenia, warto się zastanowić, gdzie dokładnie występują największe straty ciepła albo nadmierne odkładanie wilgoci. Są to miejsca w domu, w którym bardzo szybko dochodzi do wychłodzenia albo przegrzania, ponadto może się pojawić pleśń na ścianach, która świadczy o zachodzącym zjawisku, zwanym parciem hydrostatycznym. Oznacza to, że zbierająca się woda w trakcie zmiany temperatury, przykładowo przy mrozie, znacznie powiększa swoją objętość, powodując mikropęknięcia i uszkodzenia. Stąd bardzo blisko do rozpoczęcia procesu niszczenia całej konstrukcji budynku. Najpopularniejsze miejsca, gdzie występują tego typu problemy, to fundamenty, z racji bezpośredniego kontaktu z glebą oraz występujące szczeliny na złączeniach ścian nośnych z więźbą dachową, na skutek działania opadów atmosferycznych.
Ostatecznym problemem może być złe wykonanie elewacji, wówczas należy dokonać powtórnej izolacji ścian zewnętrznych domu oraz położenia tynku, który dodatkowo wzmocni efekt termoizolacji. Jeżeli dopiero przystępuje się do budowy, należy już na etapie projektowania uwzględnić wszystkie szczegóły, dotyczące rodzaju materiału i metod izolacji budynku. Zmniejszy to prawdopodobieństwo występowania wspomnianych problemów w dalszej przyszłości, kiedy wykonanie wymaganej izolacji w względnie wykończonym i zamieszkałym domu jest już dużo trudniejsze i kosztowniejsze.
Metody ocieplenia
Jeżeli straty cieplne dotyczą fundamentów, profesjonalne firmy stosują izolację pionową oraz poziomą. Izolacja pionowa polega na położeniu odpowiedniej warstwy zabezpieczającej przed wilgocią na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni fundamentów. W zależności od rodzaju zastosowanego materiału oraz podłoża, można uzyskać różną efektywność. Standardowo wykorzystuje się do tego papę termozgrzewalną, pokrytą warstwą poliestru. Często jest łączona z folią lub PCW, aby zwiększyć właściwości hydroizolacyjne. Ponadto, zaleca się zastosowanie specjalnych mas bitumicznych, a w niskich temperaturach polimerowych, które się nakłada pędzlem na całą powierzchnię fundamentu. Wykonywany tynk również powinien cechować się właściwościami izolacyjnymi, w tym celu warto zastosować zaprawę mineralną.
Jeżeli budynek jest w trakcie projektowania, już na tym etapie warto zapewnić odpowiednią izolację poziomą. Polega najczęściej na położeniu warstwy papy na fundamencie, zanim przystąpi się do konstrukcji ścian nośnych. W późniejszym etapie budowy tego typu izolacja bez burzenia ścian jest praktycznie niemożliwa do przeprowadzenia. W przypadku ociepleń elewacji najpopularniejszą metodą jest ETICS, która składa się na cały system zastosowania odpowiedniego rodzaju zaprawy, siatki, gruntów, podkładów tynków, wraz z konkretnym rodzajem materiału. W Polsce najczęściej wykorzystuje się do tego styropian, montowany na metodę lekką mokrą, znaną pod nazwą BSO (Bezspoinowy System Ociepleń).
Jak efektywnie ocieplić swój dom?
Dobór odpowiedniej metody oraz zakres użytych materiałów może być bardzo trudny, jeżeli nie posiada się niezbędnej wiedzy oraz doświadczenia w tym temacie. Firma budowlana Stylbud Wrocław, specjalizująca się w wykonywaniu ociepleń budynków, służy fachową poradą oraz kompleksową obsługą. Zanim specjaliści przystąpią do ocieplenia domu, szczegółowo przeanalizują stan w jakim znajduje się budynek poddawany izolacji. Dobrze dobrane materiały i prawidłowo wykonana izolacja potrafią się przełożyć na zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet do 50%. Ponadto będzie ona skutecznie utrzymywać stałą temperaturę wewnątrz budynku, niezależnie czy na zewnątrz panuje mróz, czy wysokie, upalne temperatury.