Jak znaleźć odpowiedniego detektywa? Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Chyba najważniejszym krokiem przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego detektywa, jest sprawdzenie o nim opinii, a także upewnienie się, że posiada on odpowiednie uprawnienia i licencję.

Ewidencjonowanie licencjonowanych detektywów

MSW prowadzi jawną ewidencję detektywów, gdzie można się upewnić, że dana osoba posiada licencje detektywa. Kolejnym miejscem, które może okazać się cennym źródłem informacji jest Polskie Stowarzyszenie Licencjonowanych Detektywów. Posiadają oni swoją stronę internetową, za pomocą której w prosty sposób można się z nimi skontaktować.

praca-detektywa

Czym zajmują się detektywi?

Musisz pamiętać, ze prawo ogranicza zakres działań detektywów i nie są oni w stanie użyć wszystkich dostępnych możliwości. Nie mogą oni przejmować kompetencji policji, wojska, służb specjalnych, urzędów itd., ani korzystać z środków technicznych oraz metod zarezerwowanych dla tych organów. Od listopada 2013 roku obowiązuje nawet przepis, który zabrania detektywom używać lokalizatora GPS. Tak wiec nie należy oczekiwać od detektywa, że w filmowy sposób zdobędzie wszystkie dowody i rozwiąże każdy, nawet najbardziej dramatyczny problem.

Ustawodawca podczas ustalana tych zasad, wziął pod uwagę również prawa i bezpieczeństwo osób korzystających z usług detektywistycznych.

Detektyw musi być wobec nas lojalny, postępować etycznie i zgodnie z prawem.

Ustawa o usługach detektywistycznych wymaga również od firm oferujących tego typu usługi skrupulatnego dokumentowania wszelkich efektów swojej pracy, a także pisemnego zawierania wszelkich umów i przechowywania ich. W przypadku kiedy zawrzemy umowę z detektywem odnośnie postępowania karnego, ten ma obowiązek poinformować o tym organ zajmujący się tą sprawą.

Praca detektywa w świetle prawa

Każdego detektywa obowiązują przepisy o ochronie i poszanowaniu danych osobowych, tak więc jeżeli klient po zakończeniu sprawy ich nie odbierze, detektyw jest zmuszony je wszystkie usunąć w celach bezpieczeństwa. Z kolei, jeżeli poda on nam fałszywe informacje, mamy prawo wytoczyć mu proces na drodze postępowania cywilnego. Natomiast detektywi maja prawo zachować tajemnicę, odnośnie źródła z którego czerpią wszelkie informacje, jedyny organ który może ich zmusić do ujawnienia takich informacji to sąd.

Po zakończeniu śledztwa, detektyw przekazuje nam pisemne sprawozdanie ze swoich działań i wynikówZnajdziemy tam dokładny opis całego przebiegu sprawy, oraz wszystkie informacje jakie udało się mu zgromadzić, oraz szczegółowe uzasadnienie tego, dlaczego nie mógł on zdobyć jakiś informacji. Do sprawozdania są dołączone również załączniki, czyli wszelkiego rodzaju filmy, zdjęcia, nagrania itp.

Reasumując, przed wyborem detektywa powinniśmy sprawdzić jego uprawnienia. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, iż posiada on ograniczone możliwości. Musimy pamiętać o prawach i obowiązkach które przysługują nam, detektywom a nawet osobom śledzonym.

 

Profesjonalne usługi detektywistyczne oferuje Sokołów Team.